Güneş Paneli ve Li-ion pil

nacar08

Üye
18650 (notebook pilleri) pilleri birleştirerek en az 12-15 pil ile 12v batarya paketi oluşturarak jel akü yerine kullanmak istiyorum... (Niye derseniz daha verimli ve daha uzun ömürlü olacağını düşünüyorum)

Yaylada kurduğum 2 ayrı evde 2 küçük sistem var. 12v 9a akü besliyor ve led lambaları yakıp, telefon şarj ediyor. Sistemi 2 senedir kullanıyorum ve hiç bir sorun yok.

li-ion pillerle çalışan konrol cihazları var ama benim merak ettiğim hepsi aynı işi yapar mı yoksa onlarda ilaveten li-ion şarj kontrol devresi mi var...

Bendeki şarj kontrol cihazları bunlar:

1.jpg

2.png

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Takip edeyim bende konuyu. Bende aynı sistemde kuru akü kullanıyorum 1,5 yılda bir akü yenilemek gerekiyor.

Seri bagli lityum pilleri sarj etmek daha zordur her pilin sarjini ayri kontrol etmek lazim. Bu is icin yapilmis ozel sarj aletleri var balans sarj aletleri. Ilgilenirseniz link verebilirim genelde modelciler kullanirlar.

@Haldun1 Bu arada 1.5 yilda aku omru cok kisa geldi. Akunuz jelmi normalmi? Aku maksimum gerilime ulasiyormu ayrica kullanim sonrasi kac volta dusuyor? Aku kapasiteniz kac amperdir? Panel gucunuz nedir tam gunes isiniminda kac amper ile sarj olmaktadir? Bu bilgilerde birinde hata olabilir. 500 cevrimde akunuzun bitmemesi lazim diye dusunuyorum. Vereceginiz bilgiler cercevesinde yorum yapabiliriz.

Son düzenleme:
@serkan_48 Güneş panelim 10 Watt , şarj kontrol ünitem 10 Amp, Akü kuru tip 12v 9 a. Dolduğunda tam şarj da 13,1 volt oluyor.yanlış hatırlamıyorsam 11 küsür Volta gelince de kapatıyor şarj kontrol ünitesi.

@serkan_48 Güneş panelim 10 Watt , şarj kontrol ünitem 10 Amp, Akü kuru tip 12v 9 a. Dolduğunda tam şarj da 13,1 volt oluyor.yanlış hatırlamıyorsam 11 küsür Volta gelince de kapatıyor şarj kontrol ünitesi.

10 watt / 12 volt = 0.83 amper/saat yapar. akü 9 amperlik 1/10 undan düşük yani akü şarj akımı uygun. Maksimum şarj ve minimum deşarj voltajlarıda normal. Herhangi bir anormallik yok.

Tek düşüncem akünün eski olması. Akü üzerinde imalat yılı var mı? Diğer türlü sistemde sıkıntı görünmüyor.

10 watt / 12 volt = 0.83 amper/saat yapar. akü 9 amperlik 1/10 undan düşük yani akü şarj akımı uygun. Maksimum şarj ve minimum deşarj voltajlarıda normal. Herhangi bir anormallik yok.

Tek düşüncem akünün eski olması. Akü üzerinde imalat yılı var mı? Diğer türlü sistemde sıkıntı görünmüyor.
Akünün üzerinde imalat tarihi var mı ? Inanın hiç bakmadım. Ama satın aldığım yerden hareketle söyleyebilirim ki ; bayat akü olduğunu sanmıyorum. Hafta sonu kulübesi olarak kullandığım evde bulunduğundan ,zaten kış sezonundayız diyede yenisini almadım. Bahara inşallah :)

Bu akülerin stok süresi 6 ay kadar oluyor ve alırken 10 voltun altına inmiş olan kuru bakımsız aküler ömürleri çok uzun olmuyor. Tek aklıma gelen olasılık budur. Sistemde sorun görünmüyor.

Bu arada seri bağlanmış birden fazla lityum pilleri şarj için fikir vermesi amacıyla aşağıdaki çizimi ekliyorum. Soldaki resimi örnek verirsem kırmızı ve siyah noktalar pil gurubunun çıkış uçlarıdır. Her pil hücresinin birleşim uçlarından hat alınarak balans şarj aletine girilir. Şarj uçları kırmızı ve siyah terminal uçlarından değil her pilin ucundan yapılır.

Diğer türlü yapılacak olan iki uçtan şarj tehlikeli olmaktadır. Hangi pilin ne kadar şarj olduğunu bilemediğimiz için yada kısa devre olan pil olursa diğer piller başına düşen voltaj artacak ve 4.2 volt üzerine çıkan hücre voltajları yangın yada patlama riski oluşturacaktır.

Lütfen lityum pillerle çalışırken çok dikkatli olun. Mümkünse orjinal bir kontrolcü kullanınız.

Li-ionpillerin şarj mantığını biliyorum da internette li-ion akü ile çalışır diye kontrol cihazları satılıyor. onlarda da +- çıkış var ve balans kontrolu vb yok...

kontrol cihazları akü 12 voltu geçince şarjı kesiyor.

12v paket yapılmış li-ion bu şekilde şarj edilirse sıkıntı olur mu?

k

Li-ionpillerin şarj mantığını biliyorum da internette li-ion akü ile çalışır diye kontrol cihazları satılıyor. onlarda da +- çıkış var ve balans kontrolu vb yok...
kontrol cihazları akü 12 voltu geçince şarjı kesiyor.
12v paket yapılmış li-ion bu şekilde şarj edilirse sıkıntı olur mu?

İlk mesajınızda 18650 pilleri birleştirerek dediğinizde o yüzden bu yöntemden bahsettim.

Aşağıdaki gibi bir akü dediğiniz yöntemle ( uygun değerlerde bir şarj regülatörü ile ) şarj edilebilir.

large_12v-100ah-lithium-ion-battery[1].jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,903
Son üye
furoz6868

Yeni konular

Geri