Güneş Paneli Kablo Kaybı

Semiyun

Üye
Herkese merhaba

Catıda 50W günes panelim var yaklasık 3-4 metre yakınına da sarj regulatorunu ve aku grubunu koydum.Fakat sistem catıda oldugu icin akuleri kullanmak icin hergun 6 kat yukarı cıkıyorum cıkartıp evde oyle kullanabiliyorum.Benim istedigim panelden kendi daireme kadar kablo cekmek fakat bu sefer yaklasık 20 metrelik bir kablo cekmem gerekecek.12V 18A aku grubundan 20 metre asagıya 1.5 luk kablo ceksem guc kaybım ne kadar olur ?

Inverter ile 220V a cevirip göndermeyi düşündüm fakat bu seferde inverterdan kaybım olacak.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İnverterden ne gibi kayıp olacak. İnverterden çekilen kabloda 220 volt olduğu için çok az kayıp olur.

Inverterda %10 - %15 lik bir kayip oluyor onu kastettim ama yinede en iyi yontem inverterla gondermek gibi gorunuyor.

Inverterda %10 - %15 lik bir kayip oluyor onu kastettim ama yinede en iyi yontem inverterla gondermek gibi gorunuyor.

Uygun kesitte kablo ile inverter çıkışındaki 220V da nasıl %10-15 kayıp olur ?

Uygun kesitte kablo ile inverter çıkışındaki 220V da nasıl %10-15 kayıp olur ?
Inverterlar girişine uygulanan gücü çıkışta sıfır kayıpla veremez kaliteli inverterlarda %90-%95 arasi verimlilik oluyor ama benim inverter fazla kaliteli olmadigindan %85 verimliligi var o yuzden %15 lik bir kayip var.Yanlisim varsa duzeltin.

Inverterlar girişine uygulanan gücü çıkışta sıfır kayıpla veremez kaliteli inverterlarda %90-%95 arasi verimlilik oluyor ama benim inverter fazla kaliteli olmadigindan %85 verimliligi var o yuzden %15 lik bir kayip var.Yanlisim varsa duzeltin.
Inverter %100 verimle çalışabilir denmedi zaten, %85 verimle çalışan bir cihazın var ise atıyorum %85 verimi korumak için 2 metrede 2.5mm2 kablo kullanıyorsan 100 metrede de 16mm2 kablo kullanırsın, verim %85 den aşağı düşmez(kablo kaybı yaşamazsın)
Not: Inverter çıkışı için konuşmaktayız, akü (dc) kablosunu ortalama 40 metre kadar uzatmak ihtimalinde bile olmamalı...

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri