Güneş paneli ile araba aküsü doldurma

huso_3315

Üye
Merhabalar , forumda yeniyim yanlış yerde ise konu kusura bakmayın mobilden giriyorum , şu an dağ evindeyim burada elektrik yok. Jeneratör kullanıyorum maliyeti çok uçuyor bana. , bende forumu karıştırdım ama bana göre bi konu tam bulamadım

Yapmak istediğim sistem güneş enerjisi ile 12 volt 60 Amp araç aküsü şarj edip burada aydınlatmaya kullanmak

Öncelikle seçtiğim 50 watt güneş paneli buna yeterlimi ? Ikinci olarak buna bi kesici voltaj sabitleme devresi lazım sanırsam işte sürekli 13.4 v ile şarj edip belli akım verecek. , hazır böyle devreler satılıyor galiba. , yoksa kendim yapabilirmiyim yapmalımıyım ? birde bu panele ortalama kaç saatte dolar bu akü ?

Yardımcı olacak arkadaslar a teşekkürler şimdiden. , hazır devre vs ince bilgi için iletişimden öZel mesaj atabilirsiniz öylede alabilirim sizden

Seri bir diyot ile direk aküye bağlayabilirsiniz akü kapasiteniz büyük olduğundan yaklaşık 3 günde doldurabilir bu arada kullanacağınız için doldurması uzun sürer belkide hiç dolduramaz.

12 volt 7 A iki aküyü gunde şarj edıyorum 20 watt solar panelle yaklaşik 1.2 A akim alıyorum 100 watt solar kullanırsan iki gunde şarj eder çok rahat panel yonlendırmene gerek kalmadan

lm317 ile şarj kontrol devreleri var. ki 317 nin kendi datasında da bulunur bu devre. sadece giriş geriliminiz en kötü 15 mümkünse 16 volt olmalıdır.

12v-7a-aku-sarj-devresi-lm317-charge-battery-circuit-11.png

bu resimdeki gibi bir devre kurabilirsiniz misalen.
burda 7 amper için 0.6 a değer verilmiş. sizin panelinizin kaç v değer verebildiğni bilmiyorum. bu devreye 35 volta kadar verebilrisniz. ama 16 volttan aşağı bir değer verirseniz sorun yaşatır. gerisini lm317 hallediyor.
eğer akü çok yavaş dolarsa r4 direncini sökersiniz. ancak bu durumda panelden gelen tüm enerji aküye akar. lm317k model bir regülator kullanırsanız en kötü 3 amper verirsiniz. ka317k bulursanız 5 amper elde edersiniz. ancak artık ka serisi piyasada bulunmuyor.

lm317 ile şarj kontrol devreleri var. ki 317 nin kendi datasında da bulunur bu devre. sadece giriş geriliminiz en kötü 15 mümkünse 16 volt olmalıdır.

12v-7a-aku-sarj-devresi-lm317-charge-battery-circuit-11.png

bu resimdeki gibi bir devre kurabilirsiniz misalen.
burda 7 amper için 0.6 a değer verilmiş. sizin panelinizin kaç v değer verebildiğni bilmiyorum. bu devreye 35 volta kadar verebilrisniz. ama 16 volttan aşağı bir değer verirseniz sorun yaşatır. gerisini lm317 hallediyor.
eğer akü çok yavaş dolarsa r4 direncini sökersiniz. ancak bu durumda panelden gelen tüm enerji aküye akar. lm317k model bir regülator kullanırsanız en kötü 3 amper verirsiniz. ka317k bulursanız 5 amper elde edersiniz. ancak artık ka serisi piyasada bulunmuyor.
bu devre akü doldunda şarj etmeyi kesiyormu bana 5A verebilen bir akü doldurma devresi lazım

bu devre akü doldunda şarj etmeyi kesiyormu bana 5A verebilen bir akü doldurma devresi lazım

çıkış akımı sınırlandırmak demek hem şarj ederken fazla akım çekmesini englelleyip aküyü korumak hemde zaten akü dolunca akım çekmeyeceğinden dolayı şarjın biteceği anlamına gelir.

bu devre akü doldunda şarj etmeyi kesiyormu bana 5A verebilen bir akü doldurma devresi lazım[/QUOevet keser. o ufak transistör ve 100 ohm direnç, gerilim tamamlandığında lm317den gerilim akışını durduracaktır.
bu hali ile maksimum 1 a falan vermesi lazım bildiğim kadarı ile 1 ohmluk direnci çıkarır atar, lm317 k koyarsan en kötü 3 a elde edersin.

1 ohm luk direnci çıkarıp attığımızda bu devre nasıl sabit akım modunda çalışacak. Burada 1 ohm direnç kullanılmasının nedeni devre üzerinden geçen akımı okumak içindir.

1 ohm luk direnci çıkarıp attığımızda bu devre nasıl sabit akım modunda çalışacak. Burada 1 ohm direnç kullanılmasının nedeni devre üzerinden geçen akımı okumak içindir.
1 ohmu çıkarınca regülator kendisi maks vereceğini verecek. lm317k maksium 5 a verebilir. arkadaşa da bu yeterli geliyor.o direnç düşük aküler için konulmuş bir şey. çok büyük aküler-söz gelimi 60a- söz konusu ise 1 a o aküyü kaç günde şarj edecek düşün bir?

Merhabalar , forumda yeniyim yanlış yerde ise konu kusura bakmayın mobilden giriyorum , şu an dağ evindeyim burada elektrik yok. Jeneratör kullanıyorum maliyeti çok uçuyor bana. , bende forumu karıştırdım ama bana göre bi konu tam bulamadım

Yapmak istediğim sistem güneş enerjisi ile 12 volt 60 Amp araç aküsü şarj edip burada aydınlatmaya kullanmak

Öncelikle seçtiğim 50 watt güneş paneli buna yeterlimi ? Ikinci olarak buna bi kesici voltaj sabitleme devresi lazım sanırsam işte sürekli 13.4 v ile şarj edip belli akım verecek. , hazır böyle devreler satılıyor galiba. , yoksa kendim yapabilirmiyim yapmalımıyım ? birde bu panele ortalama kaç saatte dolar bu akü ?

Yardımcı olacak arkadaslar a teşekkürler şimdiden. , hazır devre vs ince bilgi için iletişimden öZel mesaj atabilirsiniz öylede alabilirim sizden

Merhaba.Bu konuda;

1- Solar panallerin ihtiyaca göre kaç adet panelden oluşacağı belirlenir.

2-Şarj regülatörleri sayesinde panellerden gelen elektrik enerjisi düzenlenerek aküler şarj edilir.

3-Akü bankaları , yine ihtiyaca ve panellerin gücüne bağlı olarak belirli adet ve kapasitede seçilir.

4-İnvertör , akü bankalarında depolanmış doğru akımı (DC) , 220 v alternatif akıma (AC) çevirerek ihtiyacımız olan enerjiyi bize verirler.(En alttaki linkten bir alıntıdır.)

12 volt 60 amper tek aküyle 12 voltluk solar sistem düşünüyor olmalısınız.Tek panelden panel çıkışında kayıpsız 2.7 amperi alırsınız,ancak kayıplar (Schkotty diyot,regülatör,kablo iç kayıpları,vb.) bu değer daha da düşecektir.Bir de bu 2.7 amper değeri tam öğle zamanı veya alınabilen en yüksek (estrem) değerdir,sabah veya akşam üzeri,panelden alınan bu amper değeri daha düşük olur.Bu panelden 2 adedi paralel bağlanıp (2 ayrı schkooty diyotta sonra) regülatöre girerek aküye giderse ancak 1 günde akşama kadar bu akünün tamamına yakın kapasitesi dolabilir,eğer tam veya tamamına çok yakın dolmasını (%65-70’inin) istiyorsanız,2 adet 50 watt.lık paralel panel veya 100 watt.lık 1 panel kullanmalısınız.Bu dağ evinde kullanacağınız toplam yükün 1 toplamda kaç saatte ne kadar watt olduğu ile direk ilgilidir.Bu değer 60 amper akünün %90-100’ü gibi tamamının,tüm gece kullanımı süresince kullanımı ile direk ilgilidir.Kullanım gücü watt olarak toplamda düşük olup akü kapasitesini bilerek büyük seçmişseniz yarıya kadar dolması ve bunun böyle (Daha düşük gücünü harcayacak şekliyle) kullanılmasında herhangi bir sorun yoktur.

Akü şarj akımı 12 volt 24 volt regülatör çıkışında panel çıkışından daha düşük ve aküleri güvenle şarj edebilecek olan sabit ve belli bir değerdedir.Bu panel ve regülatörün teknik bilgilerinden direk hesaplanarak kolayca bulunabilir.Bulunan (Hesap edilen) bu değer,akü amper-saat kapasitesi değerinin 1/10’unu geçmeyecek şekliyle tam göz önüne alınmalıdır.Regülatörü de panel gibi hazır satın olarak almanız daha iyi olur,eğer elektronik tecrübeniz profesyonel boyutta veya seviyelerde de değilse,yani teknik el becerisiyle sürekli elektronik cihaz yapabilmedeki bu tecrübeniz bu konuda hiç bulunmuyorsa.Bulunuyorsa nette bu konda basit yapıda ve yapılabilir olanları mevcuttur,bunlardan yararlanabilirsiniz.Kolay gelsin.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,610
Son üye
cagriaytmz

Yeni konular

Geri