güneş hücrelerinin bağlantısı ve değerlerindeki gariplik

öncelikle bu işlerde tamamen acemi olduğumu belirtmek isterim :)

elimde 9x4 güneş paneli hücresi var, bunlardan 3 grubu birbirine seri bağladım, 1 grubu da paralel bağladım.

seri olan ilk 3 grup her biri 5 volt üretiyor, seri bağlayınca 15 volt üretiyor. Fakat bunların amper değerlerine bir anlam veremedim. seri olan 1. grup 0.2 amper üretiyor, ikinci grupla seri bağlıyorum, 10 volt 0.4 amper civarında gösteriyor. 3. seri grubu taktığımda 15 volt 0.2 ampere düşüyor tekrar ?

bir yerde bir yanlışlık mı var?

bu hücrelerin her birinin gücü 1.8 watt değerinde ve 0.5v gücünde. amper değerleri çok düşük değil mi?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Seri bağlantıda akım yükselmez voltaj yükselir akım sabit kalır.

1.8 watt 0.5 volt hücre 3.6 amper vermesdi lazım. Siz akımı nasıl ölçüyorsunuz bilmiyorum ama hesaba göre bir sorun var.

Hücrelerin biri sorunlu olabilir akım geçirmiyor olabilir yada bağlantı hatası olabilir.

Bir kaç resim eklemenizde fayda var.

Son düzenleme:
seri olan ilk 3 grup her biri 5 volt üretiyor, seri bağlayınca 15 volt üretiyor. Fakat bunların amper değerlerine bir anlam veremedim. seri olan 1. grup 0.2 amper üretiyor, ikinci grupla seri bağlıyorum, 10 volt 0.4 amper civarında gösteriyor. 3. seri grubu taktığımda 15 volt 0.2 ampere düşüyor tekrar ?
Normal :D
Serii devrelerden geçen akım, akım yollarının kapasitesi ile ilişkilidir.
En fazla 0.2A geçebilen bir akım yoluna serii bağlı 1A lik başka bir akım yolu bağlasan bile, o devreden en fazla 0.2A akım akabilir.

öncelikle bu işlerde tamamen acemi olduğumu belirtmek isterim :)

elimde 9x4 güneş paneli hücresi var, bunlardan 3 grubu birbirine seri bağladım, 1 grubu da paralel bağladım.

bir yerde bir yanlışlık mı var?

bu hücrelerin her birinin gücü 1.8 watt değerinde ve 0.5v gücünde. amper değerleri çok düşük değil mi?

Siz hangi gerilim ve akım değerini elde etmek istiyorsanız solar hücreleri ona göre seri yada paralel başlayabilirsiniz. Burada elde etmek istediğiniz gerilim akım değeri nedir?

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri