Güneş enerji sistemleri tek hat şeması nasıl çizilir?

ugurgogce

Üye
Merhaba arkadaşlar, sektöre yeni atılan bir mühenis olarak tek hat şemasını çizmek ve yönetmeliğe uygun her adımı öğrenmek istiyorum. Konu hakkında bana yardımcı olacak birisi yada bildiğiniz kaynaklar varmıdır acaba, yardıma ihtiyacım var dönüşlerinizi bekliyorum.
GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMLERİ TEK HAT ŞEMASI NASIL ÇİZİLİR?, yönetmeliği nasıl takip etmeliyiz? TMŞ,KAKR vb cihaz seçimlerinde nelere dikkat etmeliyiz?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Kullanmayı düşündüğünüz / gereken şalt şaltmalzemelerini tanıyormusunuz ?
Evet tanıyorum ama kısa devre hesapları, topraklama planı ve yıldırımdan koruma nasıl yapılır mevuat nedir bilmiyorum ges içinde özel bir konu anlatımı bulamadım.

Merhaba arkadaşlar, sektöre yeni atılan bir mühenis olarak tek hat şemasını çizmek ve yönetmeliğe uygun her adımı öğrenmek istiyorum. Konu hakkında bana yardımcı olacak birisi yada bildiğiniz kaynaklar varmıdır acaba, yardıma ihtiyacım var dönüşlerinizi bekliyorum.
GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMLERİ TEK HAT ŞEMASI NASIL ÇİZİLİR?, yönetmeliği nasıl takip etmeliyiz? TMŞ,KAKR vb cihaz seçimlerinde nelere dikkat etmeliyiz?
Sorduğunuz her soru teknik tasarım kriterleri çerçevesinde kapsamlı bir konu, bu sistemlerle alakalı bütüncül bir kaynak veya bilgiye erişmeniz zor. Bu konularla alakalı verilen eğitimlere katılmanızı tavsiye ederim. Bizim memlekette genelde sadece yaptığı iş özelinde bilgi sahibi olma ve temel mantığını öğrenmeme anlayışı olduğundan alternatif durumlarda çözümler sınırlı kalıyor. Elektrik inşaat işlerindeki kalıpçının sadece kalıbı bilmesi sıvacının sadece sıvayı bilmesinin yeterli olması gibi değildir...

Evet tanıyorum ama kısa devre hesapları, topraklama planı ve yıldırımdan koruma nasıl yapılır mevuat nedir bilmiyorum ges içinde özel bir konu anlatımı bulamadım.
Öncelikle yönetmelik bilmelisiniz. Diğer mühendis abilerimin söylediği gibi buradan detaylı bilgi aktarımı zor. Tek hat şeması nasıl çıkarılır diye kimse buradan anlatamaz, birinden öğrenmeniz gerekmekte. Malzemelerin ne olduğunu bilmiyorsanız, nerede şalter nerede sigorta hangi tip şalter hangi tip kaçak akım rölesi kullanmanız gerektiğini bilmiyorsanız, motorlar nasıl korunu motor koruma şalteriyle mi şalterler mi bilmiyor iseniz burada malzeme bilginiz yetersiz kalıyor demek. Malzemeleri ürün kataloglarından araştırmanız gerekmekte. Kaç ampere kadar üretilmekte, nerede kullanımlara uygun vs. vs. Kısa devre hesapları üstün körü anlatacak konular değil. Siz orada malzeme belirlerken bile kablo kesitini ve ona uygun sigorta koymanız gerekir. Bunun için de gerilim düşüm, akım kontrol hesabını yapmanız gerekir.

Örnek tek hat şemaları bulabilirsen onlar üzerinden adım adım gidebilirsin. Örneğin Ges projelerinde en temel ve diğerlerinden ayıran fark bence panel-inverter uyumluluk hesabı. Buradan başlayabilirsin.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri