Güç kaynaklarının paralel bağlanması hakkında

AirDino

Üye
Merhaba, elimde 5v 150mA ile çalışan 10 adet sensör var. Bunları 3.7 v lithum iyon pili kullanarak çalıştırmak istiyorum. Voltaj regulatörü ile voltu 3.7 den 5v a çıkartıyorum fakat 10 tane sensöre yeterli akımı sağlayamıyorum. Bunun için 1 tane daha pil ve voltaj regulatör devresi yapıp bu 2 regulatörün çıkışlarını birbirine bağlayıp sensörleri bu şekilde beslemeyi düşündüm. Yani kısaca amacım 1 pilden 5v 2A (maksimum) 2 pil den 5v 4A akım sağlamak (2-3 A bile yeterli olacak benim için). Bununla ilgili resimde ekledim, pek iyi anlatamadım incelerseniz sevinirim. Sorum şu; acaba pilleri böyle paralel bağlarsam sensörlere bir zarar verirmiyim. Mesela piller 5v dan fazla volt çeker mi (7-8 volt tehlikeli olabilir ısınabilirler). İkinci sorum ise ben bir anahtar ekleyip sensörlere ile pillerin bağlantısını kesersem paralel bağladığım pillere bir zararı dokunur mu. Teşekkürler.

Ekli dosyalar

• 2pil.png
    2pil.png
    34.6 KB · Görüntüleme: 20
Hiçbir sıkıntı yaşamam değil mi sensörlerin fiyatı biraz pahalı elimde kalsın istemiyorum :)

sıkıntı yaşarım korkun varsa 5+5 besle

Şuan 3 farklı kaynaktan besliyorum çok uğraştırıyor, o yüzden birleştirmek istiyorum. Birde şunu sorsam bu pilleri kendi aralarında paralel bağlayıp şarj etsem (hepsine 1 er tane TP4056 şarj modülü bağlayıp). Kısaca amacım şu 10 tane lithum iyon pili paralel bağlayıp tek usb kablosundan şarj etmek ve bu pillerden 3 farklı voltaj regulatörü ile 5v, 5v, 5v almak. Sonra bunları paralel bağlayıp (5v 5-6A) ile sensörleri beslemek. Paralel bağlamamdaki amaçta tek switch ile aç kapa yapabilmek için. Biraz uzun karışık oldu ama usta sen beni anladın :)

Pilleri paralel yapıp boost convertörü 1 tane tutman gerek. Tabi akım değerine göre bir konvertör olması gerek. Şöyle ki paralel dc kaynaklardan ikisinin birbirine eşit olması gerekir yani binde bir farklı olsa akım o kaynaktan gelir eşit paylaşılmaz. Piller paralel olunca akım fazla olandan gelir ve o pil deşarj olmaya başlar ve ikisi eşitlenir. Sonra iki kaynak beraber yüklenir. Eğer konvertörler paralel olursa çıkışlar büyük ihtimal eşit olamazlar bu yüzden tek kaynaktan akım çekmeye çalışır. Yani pillerin eşit zamanda tükenmez.

Anladım hocam, mesela 1 tane boost convertör kullanıp (5V 5A mesela) 10 tane pili paralel bağlayıp (3.7v) bu boost convertör ile 5v elde etsem senin dediğin sisteme uyar dimi. (Pilleri kullanmadan önce hepsini aynı voltaj değerine getireceğim mesela hepsi 4.0 volt olacak)

Anladım hocam, mesela 1 tane boost convertör kullanıp (5V 5A mesela) 10 tane pili paralel bağlayıp (3.7v) bu boost convertör ile 5v elde etsem senin dediğin sisteme uyar dimi. (Pilleri kullanmadan önce hepsini aynı voltaj değerine getireceğim mesela hepsi 4.0 volt olacak)
Evet tam olarak bunu demek istedim. Piller aynı voltaj olmasa da kısa sürede aynı voltaja gelecektir zaten.

Evet tam olarak bunu demek istedim. Piller aynı voltaj olmasa da kısa sürede aynı voltaja gelecektir zaten.
Sağolasın, sırf meraktan soruyorum 3 tane boost convetör kullanırsam niye sıkıntı oluyor sonuçta convertörlerin çıkışlarını paralel bağlayıp sistemi ordan besliyeceğim.

Konvertörlerin çıkış voltajı aynı olmayacak örneğin birisi 5.00001v diğeri 4.9999v olur akım büyük olandan gelir. Boost konvertör girişindeki pil 1.8v a düşene kadar çıkışı 5.00001v olarak vermeye devam eder en sonunda pil biter tek kaynağa düşersin. Piller paralel olunca yüksek olan akım çektikçe voltajı düşer hepsi birbirine eşitlenir piller aynı zamanda biter. Yani pillerin hepsi 1.8v altına düşene kadar aynı akımı alabilirsin.

Forum istatistikleri

Konular
127,951
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri