Güç kaynağı yapımı

Tesla58

Üye
Merhaba arkadaşlar son zamanlarda kendi güç kaynağımı yapmak için gerek türkiyeden gerek yurt dışından malzemeler topluyorum bunun için 2 tane hem yükseltici hemde düşürücü bulunan bir voltaj regülatörü kullanacağım ve regülatörlerin üzerinde ayar için trimpotlar var sorum şu ki ben voltaj ve akım sınırlandırılmasını kutu dışında yapacağım( gerçek ayarlı güç kaynaklarındaki gibi) bunun için önce normal potansiyometre düşündüm (trimpotları söküp kabloyla bunları takmayı) ama bu da ayar için yeterli hassasiyetde olmiyacağına karar verdim. Piyasaya baktığımda 10 tur olan potansiyometreler var sizce bunlar trimpotların yerine kullanmak için yeterlimidir çünkü trimpotun 25 turluk bir hassasiyeti var ve gayet iyi bir ayar yaptırıyor yada trimpotları bozmadan üzerine bir sistem yapıp çubuk gibi birşey uzatıp dışarıya düğme yapma tarzı bişey yapma imkanım varmıdır ?(Bu arada trimpotlar 10k )

Son düzenleme:
Merhaba arkadaşlar son zamanlarda kendi güç kaynağımı yapmak için gerek türkiyeden gerek yurt dışından malzemeler topluyorum bunun için 2 tane hem yükseltici hemde düşürücü bulunan bir voltaj regülatörü kullanacağım ve regülatörlerin üzerinde ayar için trimpotlar var sorum şu ki ben voltaj ve akım sınırlandırılmasını kutu dışında yapacağım( gerçek ayarlı güç kaynaklarındaki gibi) bunun için önce normal potansiyometre düşündüm (trimpotları söküp kabloyla bunları takmayı) ama bu da ayar için yeterli hassasiyetde olmiyacağına karar verdim. Piyasaya baktığımda 10 tur olan potansiyometreler var sizce bunlar trimpotların yerine kullanmak için yeterlimidir çünkü trimpotun 25 turluk bir hassasiyeti var ve gayet iyi bir ayar yaptırıyor yada trimpotları bozmadan üzerine bir sistem yapıp çubuk gibi birşey uzatıp dışarıya düğme yapma tarzı bişey yapma imkanım varmıdır ?(Bu arada trimpotlar 10k )
Ustam merhaba.
Dediğiniz işlemin aynısını iki hafta önce ben yaptım.
Yurt dışından aldığım hem gerilim ayarı hem akım sınırlaması olan bir regülatör için kullandım.
10 k hassas potans aldım sizin dediğiniz 10 turlu olandan.
Regülatör deki küçük ayarlı potu söktüm,
Kablo uzatarak aldığım potansı lehimledim.
Çok güzel çok hassas ayar yapılıyor

Ustam merhaba.
Yurt dışından aldığım hem gerilim ayarı hem akım sınırlaması olan bir regülatör için kullandım.
Tebrik ederim kutuladınız mı acaba resim de atar mısınız? Benzer proje ben de gerçekelştirdim ama normal pot kullandım. Link atar mısınız hassas potlar haliyle pahalı oluyor.

Tebrik ederim kutuladınız mı acaba resim de atar mısınız? Benzer proje ben de gerçekelştirdim ama normal pot kullandım. Link atar mısınız hassas potlar haliyle pahalı oluyor.
Ustam henüz kutulama aşamasını yapmadım.
Dediğiniz gibi hassas pot lar pahalı.
Yurtdışı sitesinde 8.90 TL.
Kastamonu dan 30 liraya aldım bir tane.
Yurtdışı sitesinden bazı eksikleri alıp öyle kutulama yapacağım.
Digital voltmetre falan ekleyip güzel bişey yapmak istiyorum.
İnşallah resim atarım.
TRY 6.57 | 1 ADET 3590 S serisi potansiyometre 500 1 K 2 K 5 K 10 K 20 K 50 K 100 K ohm 3590S-2-103L 3590 S 101 102 103 104 201 202 203 501 502 503
https://s.click.aliexpress.com/e/cgFqqt7a

Sayın ustam bu çok güzelmiş gerçekten.
Benim baktıklarım sıradan 100 volt 10 amper voltmetre.
Bundan almaya çalışırım.
Hassas potların çevirme başlığı da ayrı satılıyor ona biraz şaşırdım.
TRY 5.06 12%OFF | WXD3-13 3590 S 4mm 6mm 6.35mm Potansiyometre Hassas Arama düğmesi kilitlenebilir Şapka 10 Döner Ayarlanabilir Potansiyometre Kap yeni Orijinal
https://s.click.aliexpress.com/e/c6Lzmcpi

Evet daha gelişmiş ısı probu da geliyor yanında, tavsiye edrşm diyemedim zira herkesin bütçesi farklı olur. Bu siparişlerinize gelecek kargoyu da eklemeyi unutmayın göz önünde bulundurun biliyorsunuz artık vergi muaffiyeti kalktı.

eğer kullanıyorsanız bu "Kümülatif kapasite aralığı: 0 ~ 99999 mAh" özelliği doğru çalışıyor mu, eldeki 18650 pillerin gerçek kapasitesi yada akülerin ölçmek için kullanılabilir mi acaba yoksa çinlilerin satış oyunları mıdır

etre-g-kayna-gerilim-metre-dedekt-r-wattmetre-volt.jpg

resimde ki statik regülatör de kullandığımız 2 voltmetre var bunları ayrı bir ürün haline getirsek voltmetre ve ampermetre olarak. iş yapar mı acaba . yaparsa hedef fiyat ne olmalı. devrede ufak bir işlemci de var başka ne işler yaptırsak işlemciye. fikirlerinize ihtiyacımız var.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2019-07-23 at 17.51.00(1).jpeg
    WhatsApp Image 2019-07-23 at 17.51.00(1).jpeg
    205.5 KB · Görüntüleme: 16
Hassas potlar yurt dışında 6 küsürle 8 küsür arası türkiyede 10 lira felan bence türkiyeden almak daha mantıklı vergi ve kargo parasıda eklenıyor çünkü.
Ustam merhaba.
Hocam çalışmanızda binding post yada türkiyedeki adıyla born-banana jack kullandınızmı kullandıysanız nereden temin ettiniz.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri