Güç kaynağı trafo yanması sebebi

oWzHuann

Üye
Ustalarım öncelikle selamlar. Elimde High power 750w gold güç kaynağı var. Devrenin komponentlerinde herhangi bir sıkıntı görmedim. Ölçü aletiyle test ettiğimde değerler normal gözüküyordu. Sadece çıkış katında 3 tane kondansatör değişimi ve varistör değişimi yaptım. Önceden enerji verdiğimde şalter atıyordu dün testini yaparken şalter atmadı fakat ne fan döndü ne bir sorun gözüktü. 24 pinden startı verdiğimde karttan vızıltı sesi geldi coil whine benzeri. Sesi dinlemeye çalışırken bir yandan start verip durdum ve yüksek frekans trafosundan duman çıktı. Giriş kapasitörünü ölçtüğümde şarj olmuş gözüküyordu. Enerjili şekildeyken ölçüm yaptığımda trafonun primer kısımına enerji gelmediğini farkettim. Acaba giriş kısmında bir sorunda kaynaklı mı olmuştur? Çünkü köprü diyot, kondanstör, mosfetlerin hepsini ölçtüm ve sorun göremedim. Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler.

böyle durumlarda elektrik AC 220 verirken araya seri 80-100 wattlık akkor lamba girersen kart üzerinde senin göremediğin kısa devre veya arızayı görmüş olursun. lamba yanıyorsa arıza devam ediyor, yok yanmıyorsa yaptığın işlem doğru demektir. bazen arızalı olan bir bileşeni kart üzerinde sağlam ölçebilirsin bunu sakın unutma

böyle durumlarda elektrik AC 220 verirken araya seri 80-100 wattlık akkor lamba girersen kart üzerinde senin göremediğin kısa devre veya arızayı görmüş olursun. lamba yanıyorsa arıza devam ediyor, yok yanmıyorsa yaptığın işlem doğru demektir. bazen arızalı olan bir bileşeni kart üzerinde sağlam ölçebilirsin bunu sakın unutma
Evet haklısınız hatalı gösterme olasılığı var bu yüzden ben de hepsi olmasa bile köprü diyot, varistör, kondastör gibi elemanları devre dışında ölçtüm. Ayrıca lamba girişi tam olarak nereye olacak onu tam anlayamadım. Trafom da büyük ihtimalle yandı. Üstündeki seri kodu ile arama yapmama rağmen ürünle ilgili hiçbir şey bulamadım.

Evet haklısınız hatalı gösterme olasılığı var bu yüzden ben de hepsi olmasa bile köprü diyot, varistör, kondastör gibi elemanları devre dışında ölçtüm. Ayrıca lamba girişi tam olarak nereye olacak onu tam anlayamadım. Trafom da büyük ihtimalle yandı. Üstündeki seri kodu ile arama yapmama rağmen ürünle ilgili hiçbir şey bulamadım.
çizim için özür dilerim

Ekli dosyalar

• seri.png
    seri.png
    12.4 KB · Görüntüleme: 25
Çok güzel olmuş çizim teşekkür ederim :D
evlat alkolümdeki kan miktarına göre oldukça iyi bir çizim, bir kahve içeyim daha alışveriş yapacağım, sonra eve geri gel yemek yap-bu arada kanı sulandırmaya devam yani ben den bu kadar cacık olur
sen işin olayını öğrendiysen sıkıntı yok

Dediğiniz gibi yaptım kısa devre devam ediyor şuan tekrar mosfetlerden şüphelenip baktım 4 tanesinden ikisinde 1 ve 3 ncü bacaklarında kısa devre var
evlat alkolümdeki kan miktarına göre oldukça iyi bir çizim, bir kahve içeyim daha alışveriş yapacağım, sonra eve geri gel yemek yap-bu arada kanı sulandırmaya devam yani ben den bu kadar cacık olur
sen işin olayını öğrendiysen sıkıntı yok
Aman dikkat karaciğere çok fazla yüklenmeyin arada bir yeşillik götürün. Ben işi bir şekilde kavrarım size bir şey olmasın 😄

ben o beyaz ışığı gördüm merak etme uzatmalardayım. bu arada karaciğer 18 cm büyümüş sıkıntı yok kimse ciğersiz diyemez bana

ben o beyaz ışığı gördüm merak etme uzatmalardayım. bu arada karaciğer 18 cm büyümüş sıkıntı yok kimse ciğersiz diyemez bana
Aman size bir şey olmasın forumun bilgili üstadlarından birisiniz. Dublelerin miktarını azaltın biraz da sağlıklı beslenin e hareketi de unutmayalım. :)

Sayın @paskomya başka post açmamak için buradan yazıyorum. Elimde başka bir bilgisayar güç kaynağı var ve onun arıza tespitini yaptım. Sigorta, diyot ve mosfeti arızalıydı değiştirdim. Fakat şöyle bir durum oluştu. Güç kaynağına start verdiğim zaman kondansatörlerden vızıltı sesi geliyor ve dönmeye başlayan fan gücü kesiyor. Hızlıca pinlerden voltaj ölçünü aldım voltajlar normal gözüküyordu. Kondansatörleri değiştireceğim fakat fanın çalışmayı durdurmasını kondansatörlere bağlayabilir miyiz? Çünkü kart üzerinde sorun görebileceğim bütün komponentlere baktım ve bir sorun göremedim

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,891
Son üye
Ercan29

Yeni konular

Geri