görüntülü sistem arızası...

sulomax

Üye
arkadaslar marka adını vermeden görüntülü bir duafon sistemi hakkında yardımınızı isteyecegim...sistemde 8 daire içi monitör ve bir adet dıs kapı paneli bulunmakta.baglantı için 12 + coax kablo kullanılmıs.5 + coax monitörden monitöre geciş yapıyor.besleme için diğer bosta kalan 6 kablo kullanılmıs.güç kaynagı olarak 2 adet 5.5 amper 15 v smps var.biri panel için diğeri mon.törler için.sistem 2 hafta normal calıstıktan sonra hata vermiş.teknik servis için gittiğimizde monitörlerin hepsi normal calısıyopr hiç birinde hata yok sisteme dahil edince monitörlere gelen voltaj 2-3 volta kadar düşüyor.kablolarda bi kısa devre bulamadık.görünürde bi kacak ta yok.bu arada sistem için sadece 2.5 amper yeterli, güç yeterli gelmemesi gibi bi durumda yok.şöyle bi durumla da karsılastık.enerji giden kabloyu ilk monitörde kesip baktıgımızda 15 v okunuyor bununla beraber kestiğimiz diğer kabloyla asagıdan gelen kablo arasındada 13 v okunuyor.bi türlü anlam veremedim ve her katta bu böyle.sizce neden olabilir daha önce buna benzer bi problem yasayan arkadaslar varsa ne yapabiliriz yardımcı olursanız sevinirim...

bence ya kablo kesit ince yada baglantı noktalarında zayıf temas olabilir.buda gerilim düşümüne sebep oluyordur.

aslında kontrol ettik kesit normal baglantılarda gayet iyi durumda...acaba bi monitör cok fazla mı akım cekiyo yada baska bi yerden mi kacak var...

peki arkadaşım 15 voltu monitörden mi ölçüyorsun yoksa smps kartı çıkışındanmı.hani monitör beslemesi 3 volta düşüyor diyorsun acaba besleme çıkışımı 3 volta düşüyor yoksa besleme çıkışı 15 volt monitör uçlarındamı 3 volt var.eger besleme çıkışından ölçüm yapıyorsan 3 volt görüyorsan o anki akımı ölç eger normal akım degerinin çok üzerinde ise zaten smps zorlanıyordur ama akım düşük ise o zaman smps arızalıdır.eger smps çıkışı 15 volt ise monitör uçlarında düşük voltaj ölçüyorsan hattını kontrol et.

iyi çalışmalar....

tesekkür ederim bu ayrıntılara pek dikkat etmemiştim..bi kontrol edeyim ben bunu....

Forum istatistikleri

Konular
128,237
Kullanıcılar
450,046
Son üye
premier92

Yeni konular

Geri