Görüntü İşleme Tezi Hakkında

demir12

Üye
arkadaslar merhabalar ben bilgisayar mühendisligi ögrencisiyim.ve tezim ile ilgili önemli bir sorum var eger bilen arkadaslar varsa bana yardımcı olabilirse cok sevinirim.sorun su rsimlerin veya vıdeoların bınary kodunu nasıl görebilir bu kod üzerinden nasıl degiştirme yapıpta resim üzerinde calısabiliriz.demek istedigim klasik dıgıtal görüntü işleme tekniklerinden farklı olarak matlab gibi bir programda bu işlemleri yapmak degilde elektronik olarak resmin ilk oluşturan sinyaller mesala bir pikseldeki 100001 gibi sayılar nerede tutulu hangi sıraya göre yazılır.renk derinligi nasıl kaydedilir vs bana daha cok yardımcı olmak isterseniz msndede görüşelim ben şimdiidden cok tesekkur ediyorum.Allah razı olsun saygılarımla iyi çalışmalr saglıcakla

Moderatör tarafında düzenlendi:
demir12 hocam
bu işi PC tabanlı yapmak istersen(ki gördüğüm kadarıyla senden istenen şey böyle birşey)
windows'un dosyalama sistemi hakkında ayrıntılı bilgi edinmen gerek...
bunun dışında temel olarak görüntü sistemilerini kısaca şöyle özetleyebiliriz

1-Sıkıştırılmamış görüntü sistemi
2-Sıkıştırılmış görüntü sistemi

~1-sıkıştırılmamış görüntü sistemi~

Bu görünü dosyalama formatı temelde bitmap olarakta bilinir. Bu formatta görüntü data'sı veya pixel bilgileri herhangi bir sıkıştırma işleminden geçirilmeden hafıza ünitelerine kaydedilir.
Görüntü bilgisi 8 er bitlik veya 1 byte lık değerlerden oluşur.
Bir pixel de R(red) G(green) B(blue) olmak üzere 8 bitlik değer alabilen üç ana renk bulunur. Bütün renkler bu ana renklerin kombinasyonundan meydana gelir.
bitmap veya uzantı adıyla ".bmp" dosyaları göüntü işleme açısından en kolay olan dosya türüdür.

Bitmap dosyalarının oluşturulması pixellerin üzerinde çalışma yapılması ile alakalı
microsoft'un developer sitesinde ayrıntılı arama yapıp bilgi alabilirsin.

MSDN: Microsoft Developer Network

~2-sıkıştırılmış görüntü sistemi~
Bu görüntü dosyalama sisteminde görüntü bilgileri şıkıştırma algoritmalarından geçirilerek
hafıza ünitelerine kaydedilir.
jpeg, png, gif, bu tür sıkıştırma algoritmasına sahip olan formatlardır

Bu tür dosyalama sisteminde görüntü bilgisi sıkıştırma algoritmasından geçirilerek
hafıza ünitelerine kaydedilir.
Bu dosyalarda görüntü üzerinde oynama yapıp yeni bir dosya oluşmak ".bmp" ye göre çok daha zordur. tavsiye etmem de ;)
Bu dosyalama sistemi hakkında bilgi edinmek istersen

JPEG - Wikipedia, the free encyclopedia

bu sitede istediğin bilgilere ulaşabilirsin.

bunların dışında ayrıntılı bilgi edinebileceğin bir diğer link

Görüntü İşleme - Anasayfa

kolay gelsin ... ;)

PROTECH Hocam ilgilendigin icin cok tesekkur ederim Allah razı olsun bu konuda daha detaylı bilginiz.beni daha acıkca bilgilendirebilirmisiniz beni msne ekleyin bi görüşelim

************@hotmail.com

forumda mail adresi vermek yasaktır, lütfen pm yoluya haberleşelim. düzenleyen:volcanoos

Görüntü işleme üzerine imkanın olursa Ankara Üniversitesine Elektronik Müh. başvurabilirsin benim zamanımda baya uğraşıyorlardı arkadaşlar ve tabi hocalarr..Sağlam projerde çıkmıştı

http://elect.eng.ankara.edu.tr

Tabi birde Yök Syfasından bu konuda yazılmış tezler hakkındada dökümanlara ulaşabilirsin fikir olur...

Son düzenleme:
mavera28 bu konuda haklısın kardeşim yalnız şöyle bir durum var görüntü sıkıştırma konusunda çalışıyorum ve resmin ilk kodları lazım görüntü işleme farklı bir şey protechin dedigi gibi dosyalarla ilgili bir problem ama tabii tam olarak anlamadım.konuyla ilgili araştırmalarım devam ediyor

Son düzenleme:
protect cok tesekkur ederim sanırım istedigimi buldum bana gercekten büyük bir iyiligin dokunudu beni msne ekle görüşelim

saol demir17 hocam ALLAH cümlemizden razı olsun ;) msne(**********@hotmail.com) ekledim görüşrüz inş.

forumda mail adresi vermek yasaktır, lütfen pm yoluya haberleşelim. düzenleyen:volcanoos

arkadaslar birlikte görüntü işleme üzerine proje geliştirmek isteyen olursa p.m atsın

Visual dillerinhepsinde resim detegi var.

Ornegin delphide tbitmap ve bmp anahtar kelimerinden yola cik. Help sana fazlasiyla yardimci olacak.

Resmi bmp degiskenini icine yukledigindeher bir pixelin degeri sayisal olarak zaten okunup yazilabilir durumda.

Arkadaşlar benim konum "Görüntü İşleme Tabanlı Arıza Tespiti" . Matlabte yapmam isteniyor.Örneğin bir kalebodurun üzerindeki çiziklerin belirlenmesi. Çok az zamanım var ve matlab'ten de görüntü işlemeden de neredeyse hiç anlamıyorum. Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz ?

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
450,004
Son üye
rafaelnadal

Yeni konular

Geri