Freze uclarim yaniyor.

Merhaba. Yeni bitirdigim routerimda test islemlerine basladim. Dikkatimi ceken sey kullandigim 3 adet farkli olculerdeki freze uclarida yandi. uclari bozuldu ve deforme oldu..

Simdi sorunun kaynagini bulmaya calsiyorum

uclari cinden aldim ucuz urunler bunlari kabul ediyorum
diger aklima gelen konu acaba freze nin donus hizina uygun ilerleme hizi vermeyisim olabilir mi?
Freze 32bin devirde donuyor. mdf malzeme uzerinden 2.5mm lik uc ile 3mm ilerleme ve 2mm dalma hizi verdim. bu rakamlari vermemin matematiksel bir dayanagi yok. cok hizli ilerleyip uclari kirmaktan korktugum icin bu sekilde verdim. (aslinda bunlarin yarisi degerleride basladim max ciktigim en yuksek degerler bunlar)

Acaba diyorum dogru dalma ve ilerleme hizini bulmak icin bir formul var mi. ona gore hareket etsem belkide uclari heba etmemis olurum (simdi elimde kalan son 2mm lik uca gore programi tekrar hazirlayacagim. bana yol gosterirseniz gelen bilgilere gore programi reviz edebilirim.

Motor kabloları ters, motor ters dönüyor. Ayarda gözüken forward konumuna aldanma. KAblo ters olsa da öyle yazar.

Feedrate hizinizi anlayamadim.. 3mm saniye de mi?

herhalde sizde kalıpçı taşlaması var.

hız ayarlı ise 10 bin devire kadar düşürün
32 bin çok yüksek bir devir

mdf tahta için 2mm dalma 10 bin devir spindle hız ve 1000mm/dk ilerleme hızı güzel sonuç verir

çok yüksek devirli olunca çıkan talaşlar da yanar tüter uç da ısınır
hatta çıkan talaşları da mutlaka süpürge ile çekin

herhalde sizde kalıpçı taşlaması var.

hız ayarlı ise 10 bin devire kadar düşürün
32 bin çok yüksek bir devir

mdf tahta için 2mm dalma 10 bin devir spindle hız ve 1000mm/dk ilerleme hızı güzel sonuç verir

çok yüksek devirli olunca çıkan talaşlar da yanar tüter uç da ısınır
hatta çıkan talaşları da mutlaka süpürge ile çekin

Evet kalipci taslamasi sanirim ismi. hiz ayari var ama ben kendim yaptirdim yani hiz dusunce gucte dusuyor sanirim. mach3 de ilerleme hizi mm/sn olarak gosteriyor. sizin hesaba gore 1000/60sn=16,6mm hareket etmesi lazim sn de.. bence 2mm lik uc bu ilerlemeye dayanamaz ve kirilir.

Hey gidi eski günler hey. Ben de ilk makinemde kalıpçı taşlama motoru kullanmıştım. Hız ayarı yoktu. MDF işlerken frezeler kömür gibi kararıyordu. Odanın içini duman kaplıyordu.

denedin mi ?? kırdın mı ??

bu arada bu işler için kalıpçı taşlaması uygun değil
denemedim hocam. siz sorun olmaz diye dusunuyorsaniz denerim.. elimde bi tek bu taslama motoru var, bunun yerine ne onerirsiniz. birde sarjli dremelim var ama sarjli alet hic is gormez bu sistede.

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri