Fren Kodlaması

gokcereens

Üye
Merhaba arkadaşlar, benim şuan proteus üzerinde yürüttüğüm bir proje var. Bir dc motor sürüyorum IRF540-IR2104-PIC16F877 kullanarak. IR2104 2 tane var, 2 pwm girişi kullanacağım. Bir de joystick bağladım analog çıkışa. Ama buradaki sorun, dc motorun altında fren sistemi var. Bu fren sistemi, 24 volt geldiğinde direk devreden çıkıyor ve güç kesildiğinde devreye giriyor. Fren sisteminin 2li terminalini 2N222 transistöre bağlayıp, emiter ucundan PIC16F877'den RD ucuna çıkardım. Bu freni joystickle açıp kapatmak istiyorum. Bunu kodla nasıl yapabilirim, bir fikriniz var mı?

analog girişten gelen değeri scale yaparak 4-20 mA veya 0-10 volt karşılığını 24 volt çıkışa yazılımsal olarak oranlayabilirsiniz. örnek 15 mA den sonra timer saydır ve 400ms içinde analog akım 20mA e gelirse fren aktif/pasif duruma getirebilirsiniz. Biraz daha projenizi anlatma şansınız varsa daha detaylı öneri olabilir .Hangi konuda yardıma ihtiyaç duyuyorsunuz?

Programlama kısmında, joystick kısmında özellikle çok bir bilgim yok. Fren konusunda sıkıntım var dediğim gibi. X ekseninde hareket edecek bir joystick var elimde, tek eksen. Joystick sağ veya sol x ekseninde ilk hareketini yaptığında frenin devreden çıkması gerekiyor. Orada bir delay_ms verilmesi lazım, bir ya da iki saniye. Daha sonra joystick üzerinde herhangi bir hareket olmadığında yine gecikmeli olarak frenin devreye girmesi lazım. Anlamadığım şey, fren 24 volt geldiğinde direk devreden çıkıyor, ben bunu kodlama ile nasıl halledebilirim? Fren sisteminin 24 volt gelse de ben joystickte eksen hareketi yapmadan açılmaması gerekiyor.

Eğer sadece aç/kapa ise;
basit olarak röle ile yapın.
Pwm işin içine girerse PNP transistör
ile sürmek gerekli. MCU çıkışı için
ayrıca sürücü yapmak gerek. Zira
NPN transistör ile olmayacak.

Hocam joystick voltaj bolucu gibi calisacak. Siz joystick - pwm ve fren olayini tamamen ayri mi tutuyorsunuz? Pwm ne icin gerekli? Motor fircali ve pwm ile rpm kontrolu mu yapacaksiniz? Fircasiz ve pulse atip sargiyi mi degistiriyorsunuz?

Teknofest olayi mi? Biz de bu aralar benzer islere kafa yoruyoruz...

Fren dediginiz elektromagnetik mıknatıs.Artı ucunu direk olarak 24volt a baglayın,eksi ucunu Tip122 tipi yüksek amperli darlington bir transistorle eksiye baglayın.transistörün beyzini 1K lık bir direncle pic'e baglayın.Joistikten harekete başla komutunu geldigi anda önce fren transistörünü aktif edin,100ms geçikme ile dc motorunuzu aktif edin.Hareket dur komutu geldigi anda hem fren hemde motoru durdurun.
Transistörün gücü yetersiz gelirse ya bir üst modeline geçin veya röle kullanın.

Hocam joystick voltaj bolucu gibi calisacak. Siz joystick - pwm ve fren olayini tamamen ayri mi tutuyorsunuz? Pwm ne icin gerekli? Motor fircali ve pwm ile rpm kontrolu mu yapacaksiniz? Fircasiz ve pulse atip sargiyi mi degistiriyorsunuz?

Teknofest olayi mi? Biz de bu aralar benzer islere kafa yoruyoruz...
Hayır ayrı değil zaten burdaki joystick potansiyometreli bir joystick. Pwm girişini direk ADC'den yani joystick giriş değerinden okuyorum. 2 pwmi ır2104'e bağlayıp motoru kontrol ediyorum. Burdaki tek sıkıntı dediğim gibi fren sisteminin 24 voltu aldığında direk devreden çıkıyor olması
Eğer sadece aç/kapa ise;
basit olarak röle ile yapın.
Pwm işin içine girerse PNP transistör
ile sürmek gerekli. MCU çıkışı için
ayrıca sürücü yapmak gerek. Zira
NPN transistör ile olmayacak.
PNP transistörle sürdüğümde de dediğiniz gibi MCU çıkışı için bu sefer sürücüye ihtiyacım oluyor. Orda spontane bir çözüme ihtiyacım var. Ben fren sistemini PNP transistörden emiteri MCU'ya bağlayıp kodlayamaz mıyım diye düşündüm?
Fren dediginiz elektromagnetik mıknatıs.Artı ucunu direk olarak 24volt a baglayın,eksi ucunu Tip122 tipi yüksek amperli darlington bir transistorle eksiye baglayın.transistörün beyzini 1K lık bir direncle pic'e baglayın.Joistikten harekete başla komutunu geldigi anda önce fren transistörünü aktif edin,100ms geçikme ile dc motorunuzu aktif edin.Hareket dur komutu geldigi anda hem fren hemde motoru durdurun.
Transistörün gücü yetersiz gelirse ya bir üst modeline geçin veya röle kullanın.
Bunun şematiğini oluşturdum, kodu biraz kafamı karıştırdı. Transistör gücü yeterli şuan şematikte bir sıkıntı yok.

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,916
Son üye
adil.degirmenci

Yeni konular

Geri