FP0R ve rs-485 Çevirici

hkn_blt

Üye
Merhabalar.

Fp0r'nin com portuna rs232 to rs485 çeviriciyi takıyorum (delta ifd8500) plc programımda com portunu modbus rtu master/slave olarak ayarlıyorum gerekli baud rate ayarlarını yapıyorum. aynı baud ayarlarını çeviricide de yapıuyorum çeviricinin r485 çıkışına modbus protokolü olan bir cihaz bağlıyorum fakat bir türlü haberleştirmeyi başaramadım. PLC ve çevirici daha yeni aldım. ayarları ve kablo bağlantılarını doğru olduğunu sanıyorum. rs232 tarafında 2-3-5 nolu uçları rs485 tarafında 1-6 nolu uçları kullanıyorum.
bu konu hakkında fikirleriniz varsa yardımcı olursanız sevinirim.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Merhaba

RS232 tarafında kullandığınız 2-3 nolu kabloları yer değiştirerek denemenizi tavsiye ederim.
PLC master mı, slev mi?
Eğer slev ise hangi adresleri sorguluyorsunuz?

Merhabalar.

Fp0r'nin com portuna rs232 to rs485 çeviriciyi takıyorum (delta ifd8500) plc programımda com portunu modbus rtu master/slave olarak ayarlıyorum gerekli baud rate ayarlarını yapıyorum. aynı baud ayarlarını çeviricide de yapıuyorum çeviricinin r485 çıkışına modbus protokolü olan bir cihaz bağlıyorum fakat bir türlü haberleştirmeyi başaramadım. PLC ve çevirici daha yeni aldım. ayarları ve kablo bağlantılarını doğru olduğunu sanıyorum. rs232 tarafında 2-3-5 nolu uçları rs485 tarafında 1-6 nolu uçları kullanıyorum.
bu konu hakkında fikirleriniz varsa yardımcı olursanız sevinirim.
Merhaba; karşı tarafa "modbus protokolü olan bir cihaz bağlıyorum" demişsiniz sistem 2 kısımdan oluştuğu için öncelikle kısım kısım halletmeniz daha kolay olabilir. karşı taraftaki cihazdan emin olmak için öncelikle pc den rs 485 çeviriciyi tanıtarak "modbus poll" programıyla bağlanmayı ve verilerini okumayı deneyin.

2 ve 3 nolu uçları degistirdim olmadi. Plc yi master olarak kullaniyorum. Slave ye bagladigim cihaz çalışıyor eminim çünkü makinada bağlı.

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Hangi editörümüzü kullanıyorsunuz.(FPWINPRO , FPWINGR)
PLC içerisinde sorgu yapmak için hangi komutu kullanıyorsunuz.
PLC içerisinden slev e bilgi gönderdiğinizde hata kodu olarak ne geliyor

fpwin pro kullanıyorum
f145146 modbus command komutunu kullanıyorum.
herhangi bir hata kodu almıyorum çunkü haberleşme olmuyor.
ekte kullandığım ürünün input registrları ve sorguyu yaptığım plc programı var.
üründen gelen veri tipi float. istediğim registlar akım ve voltaj

Ekli dosyalar

• p41.jpg
    p41.jpg
    18.8 KB · Görüntüleme: 24
  • FP0R_Modbus_Örnek.rar
    11.9 KB · Görüntüleme: 28
modbus mantığında master sorgulama yapar slave tarafını bulamassa mutlaka bir hata mesajı vermesi lazım "yazamıyorum", "okuyamıyorum", yada "istasyonu bulamadım" gibi. Mail adresini verisen modbus poll proğramını gönderebilirim.

sayın cemkaratepe haberleşmeyi sağladım. şuan plc ile voltmetre haberleşiyor gelen verileri görebiliyorum. fakat şimdide şöyle bir sorun var veri çok geç geliyor. voltmetre değeri hemen okumasına rağmen plc ye değer 3-4sn içinde geliyor.

Modbus haberleşmede böyle bir olay benimde başıma gelmişti (farklı marka cihazlarla), sorun slave olan cihazın çok işlem yapması ve modbus sorgularına geç cevap vermesiydi slave cihaz bütün verilerini 2 saniyede bir kayıt ediyordu ve master cihaza geç cevap veriyordu. Slave cihazın iş yükünü kayıt süresini uzatarak azalttım sorun halloldu. Acaba böyle bir durum söz konusu olabilir mi?
Çünkü veri fazla değilse gecikme pek olmaz son yaptığımız işte yaklaşık 1000 adet veriyi 57600 8 N 1 ayarlarıyla 15 adet cihazdan okuyup yazdık bütün verilerin tekrar okunması 2 saniye civarındaydı.

slave cihazım modbus haberlşemeli voltmetre-ampermetre bu cihaza mudahale etmem mümkün değil. benim ayarlarım 19200 8N1 ama çok yavaş. 19200 baud üstüne çıkamıyorum zaten.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri