Fluke arızası

Extronic

Üye
Arkadaşlar merhaba. Elimde fluke 725 kalibratör mevcut. Cihazın pillerini taktıktan sonra ilk açılışta hiç bir problem yaşamıyorum. Biraz kurcaladıktan sonra cihaz kasmaya ve tuşlara basınca tepki vermemeye başlıyor. Güç tuşundan kapatıp tekrar açmaya çalıştığımda -çok ilginçtir- tuşa basılı tuttuğum kadar cihaz açık kalıyor elimi çektiğimde ise kapanıyor. Pilleri çıkarıp tekrar taktığımda düzeliyor. Ayrıca kalibrasyon için götürdüğüm firma tüm fonksiyonlarının çalıştığını sadece mA kısmının MEASURE/SOURCE alıp veremediğini belirtti. Ayrıca cihaz geçmişte prob girişinden yüksek voltaj ya da akıma maruz kalmış çünkü içini açtığımda sihaylaşmış yerler var. Tabi kopan yolları ve gözle görünen yanmış elemanları değiştirip onardıktan sonra götürdüm kalibre ettirmek için. Bu arada ptc yazan kısımdaki elemanı söktüm. Havyayı yakınlaştırıp direncini ölçtüğümde değer artması gerekirken tam tersine düşüyor. Onu henüz değiştirmedim. Sorununun sadece ptc'den kaynaklandığını düşünmüyorum zaten. Resimde yuvarlak içine aldığım yerler değiştirdiğim elemanlar. Kopan yolların onarımını işaretlemedim. Eğer aranızda buna benzer bir arıza yaşayan ve ya bilen biri varsa lütfen yardım etsin. Saygılarımla.
2020-04-14 22.34.41.jpg
Screenshot_2020-04-14-22-48-14.png

mcu lar kristal ile clock lanmış belki bir RC osilator ihtimali vardır ısınınca frekansı kayar diye düşündüm ama öyle gözükmüyor. yüksek gerilim geldiyse çok sakat. her şey olmuş olabilir. ben olsam direk çöpe atardım hocam. kafa karıştırıp uğraştırmasından iyidir. ölçünce acaba doğrumu diye düşünmek var.

mcu lar kristal ile clock lanmış belki bir RC osilator ihtimali vardır ısınınca frekansı kayar diye düşündüm ama öyle gözükmüyor. yüksek gerilim geldiyse çok sakat. her şey olmuş olabilir. ben olsam direk çöpe atardım hocam. kafa karıştırıp uğraştırmasından iyidir. ölçünce acaba doğrumu diye düşünmek var.
Tabi çöp en kolayı :) ama cihaz pahalı kurtarma yolunu denemeye devam edeceğim. Nasip artık. Teşekkür ederim ilginiz için.

iyi günler

köprü attıgınız yollardaki baglı oldugu elemanları ölçüm yapıtınız mı ?

sayfa 48 incelermisiniz.

Ekli dosyalar

• FLUKE 724-725-726.pdf
    2 MB · Görüntüleme: 11
Fiyatı 35 000 lira gözüküyor . O çöpün yerini bir söyleyen olursa makbule geçer :)

Fiyatı 35 000 lira gözüküyor . O çöpün yerini bir söyleyen olursa makbule geçer :)
Evet o sebeple atamıyorum :)
iyi günler

köprü attıgınız yollardaki baglı oldugu elemanları ölçüm yapıtınız mı ?

sayfa 48 incelermisiniz.
Ölçümden ziyade yanmış yolların üzerindeki bağlı olduğu tüm elemanları değiştirdim. Sadece yol üstündeki takamisawa rölenin yanındaki smd kapasitör hariç. Onun da değerini bilmediğim ve arızalanmışsa bile ölçümde doğru değer vermeyeceği için dokunmadım. Tabi varsa bir öneriniz yerine doğru bir malzeme takma konusunda onu da değiştiririm. Ayrıca 48. sayfada ne görmem gerekirdi onu da anlamadım maalesef. Bu arada aklıma gelmişken yukarıda da belirttiğim gibi sadece mA fonksiyonunda sıkıntı yaşadığım için olur da bir şekilde cihaz (değiştireceğim bir kaç parçadan sonra) kendine gelirse kalibrasyon firmasına gitmeden evde nasıl test ederim? Çünkü her gidişimde para veriyorum cüzi bir miktarda değil hani o sebeple sordum. Yardımcı olursan çok sevinirim. Teşekkür ederim ilginiz için.

Son düzenleme:
iyi akşamlar

benim önerim ölçüm yapamadıgnız kısmın mA o hatta test edilerek malzemleri söke bilirsiniz ama cip kadar geldiyse hiç bir şey yapamssınız tabi
Diger önerim kendi servisi ile görüşmeniz yada baktırmanız en azından kesin net bilgi verirler. cihaza baglanıp net bilgi cıkar

Kalibrasyona boşuna göndermeyin cihaza cogu firma cihaza baglanarak kalibrasyon yapamaz yazılım yok ellerinde dışarından ölçüm aralıgına bakarak isterseniz bir liste halinde hangi degerde sapma oldugunun % olarak alabilirsiniz.
yürürlülük geregi 1yada 2 yıl firmalardan istene bilir kalibre belgesi galiba net hatırlamıyorum

48 sayfada cihazın kalibrasyonu olması gerek kendiniz kalibre ede bilirsiniz ama belgesiz :)

Tabi çöp en kolayı :) ama cihaz pahalı kurtarma yolunu denemeye devam edeceğim. Nasip artık. Teşekkür ederim ilginiz için.

satış fiyatı çok yüksekmiş. ama yinede çöp çöp tür. yüksek gerilim yemiş iflah olmaz kolay kolay. işlemcinin core u sağlam I/O su yanmıştır vs.. herşey mümkün. görüntü sağlamdır fakat birşeyler yarı iletkenler delinmiştir.

ayrıca bu cihaza 35.000 tl verilmez. yazık o paraya. kartın üzerindeki komponentleri tek tek yazalım. linear technology , analog devices ürünlerinden bir sürü ic var. gerisi 805 , 603 direnç ve kondansatör , 3 adet röle var. maliyeti 150 dolar maximum. 35.000tl ye 4 kanallı fosfor ekranlı rohde schwarz skop var bende. bu cihazın yaptığının tillahını yapıyor. Crest faktörü ölçümünden tutta digital analizine kadar.

Arkadaşlar hepinize çok teşekkür ederim. Değiştireceğim parçalardan sonra çalıştırmayı başarabilirsem söz ilk sizin haberiniz olacak :) ve tek tek neler yaptığımı anlatacağım. İyi günler diliyorum.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri