Flip Flop Devresi

uğraşmayınnnn alın bir aspırın olsun bıtsın:)))(yanı lm555)

ben teknik olarak bilgim yok işte ım555 dediğiniz ney ve devreki hangisiyle değircem tam bilgi verebilseniz.. :)

devredeki buton ile yanıp sönme senaryolarını seçebilirsin. 6 adet yanıp sönme senaryosu var. polis arabasındakiler gibi

küçük bir uyarı sayın maın loop un çizdığı devreyı bence deneme:) sebebıne gelınce pic kullanmış picler 5 volt ustu yanar bozulur devrede 12 volt var elektronik konusunda bılgım yok dıyorsun bu uyarımı dıkkate al devreyı ona gore kur tabii yazılım olması şart:)ben burada resım şema yayınlamamaya yemınlıyım zararını gordum onun için özelden yazarsanız lojik olarak ıstedığınız devrenın şemasını yollarım ıyı çalışmalar

tşk ederim tekin bey yaa ben normalde elktronikten devreden anlamıyorum mesajta atamıyom yeni olduğum için :) ben devre aldım elektrnikçiden yanlız tam sönmüyor lamba ve aynı anda yanıp sönüyor ne yapmam lazım..

R1,R2 drençlerı yerıne 10 k bağla potansıyometrelerıikisinide aynı konumda tutmak şartıyla 180 dereceye kadar çevır yanıp sonme olduğunda hangı ledın daha fazla yanmasını ıstıyorsan ona gore pottan ayarla

ewt ondan yapmak istiyorum da almak sorun değil alırım ondanda el emeği olması istiyorum sadece :D

dediğiniz gibi yaparsam polis flaşörü gibi ikili veya tekli nasıp sönermi bi yancak diyeri sönük olucak yani bilmem anlata bildim mi acaba :)

aynen dedığın gıbı çalışır devreyı bu arada guzel çizmişsın yanı hatasız çizim buda elektronik bilgin olmıyabılır normal çok afedersın ana karnında boyle bılgı vermıyorlar şemayı çızmen bu işe gonul vermışsın çok dıkkatlı yapıyorsun işini bu devrenın çalışmama gıbı luksu yok çalışmazsa transistorlerde hata vardır ters voltaj vermış olabılırsın onada ıhtımal vermıyorum işinde dıkkatlısın:)bu tecrubem universıtede oğrencılerle 25 yılım geçtı hangı oğrencının ne yapacağını laboratuvara adım attığından anlar olmuştum:) bu arada transistorler bukadar güçlu transistor olmasınada gerek yok bc 237,bc239, bd 135,bd137 vs kullanabılırsın tek transistorler her ikiside aynı olmalı bu gıbı devreler elekroniğe başlangiç için ıdeal devreler ilk çalışmasını gordukten sonra bunda ıstedığın gıbı oynama yaparsın flıpflop temel devre bu yukarda lm555 tavsıye etmıştım buna gore karmaşik olabılır ama tumleşik olduğu için kolayca kurulur mesela ben boyle devrelere ıhtıyacım oldumu 4069 inverter entegresı kullanırım RC osilator yaparım benım içinde kolayı bu:) sızede kolay gelsın

dediğiniz gibi yaparsam polis flaşörü gibi ikili veya tekli nasıp sönermi bi yancak diyeri sönük olucak yani bilmem anlata bildim mi acaba :)

tekin bey çok teşekkür ederim buakşam denicem dirençleride aldım :D çok teşkkür ederim sağolun..

üç çakar devresi kurman lazım 555 ve 4017 ile yapılan basit devreler var mazlemeler 555 4047 6 tane 4148 diyot birkaçtane direnç ve kondatsatörle yapabilirsin

İyi günler arkadaşlar bu devre flip flop yani o şeklde yakmak zahmetli dir. polis sireni gibi lan devre çakar devresidir ondaki malzemeler farklıdır. flip flop yanıp sonmeye (555 kullanırlırsa

bunun gibi olabilir en fazla oradaki flip flop u ben yapıp denedm gordugunuz gibi çalışma prenspleri vardır.) size çakar devresi yada polis flaşörü devresi yardımcı olabilir. bilgi almak isterseniz ekleyebilirsiniz.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,961
Son üye
omr70

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri