flaşör stoplar yardım

elkcloner

Üye
http://www.youtube.com/watch?v=YGNdDZRPNd0
i
yi günler ben aracımın arka sislerini bu videodaki gibi değişik flaşör olarak kullanmak istiyorum ama led olarak değil direk arabanın orijinalliğini bozmadan arka sis lambalarını kullanmak istiyorum ve kademeli anahtar kullanmak istiyorum örneğin anahtar 1 konumundayken farklı 2 konumundayken farklı ritmlerde yanmasını istiyorum ve bunu PIC16F84 ile yapmak istiyorum bu işte yeniyim ve programını yazamadım yardımcı olabilirmisiniz şimdiden teşekkür ediyorum iyi çalışmalar

Nasıl bir tasarım düşündüğünü bilemediğimizden ancak sana şöyle söyleyebiliriz. İster delay_ms() özelliğini istersen de timer kesmelerini kullanırsın. Bu işlerde yeni olduğun için en kolay ve pratik yolu delay_ms() fonksiyonunu kullanman olacaktır. Bu fonksiyon milisaniye cinsinden gecikme sağlar.

Örnek vermek gerekirse videonun 56. saniyesi ile 58. saniye arasındaki işlemi şu şekilde yapabilirsin. Picin gerekli tanımlamalarını yaptığını düşünerek;

#define SOL_STOP PIN_A0 // output
#define SAG_STOP PIN_A1 // output

void main()
{
// ön tanımlamalar -->
int i;

output_low(SOL_STOP);
output_low(SAG_STOP);

// ön tanımlamalar <--

while(1)
{
for(i=0;i<6;i++) // 3 defa yakıp söndürmek için 3x2
{
output_toggle(SOL_STOP);
output_toggle(SAG_STOP);
delay_ms(75); //75 milisaniye
}
delay_ms(250); //250 milisaniye
}
}

Bu şekilde değişik varyasyonlarla istediklerini gerçekleştirebilirsin.

bu verdiğiniz örnekte anahtar 1 konumdayken ne yapacağını yazıyor değil mi anahtar 2 konumunda iken ne yapmasını istiyorsam da while(2) diyip altına neler yapmasını istediğimimi yazmam gerekiyor çünkü ben sadece 1 şekilde yanmasını istemiyorum videodaki gibi kademeli yapıp istediğim zaman istediğim tarzda yanmasını istiyorum ilginiz içinde teşekkür ediyorum

Orjınal lambalar ile bu tür bir uygulama yapmanız biraz zor. Ampuller akkor olduğu için vidodaki kadar keskin yanıp sönme sağlayamazsınız.

Verdiğim örnek anahtar konumlarını kapsamıyor. Sadece bir örnekti. While(1) demek sonsuz döngüde tut demek.

anahtar konumlarına göre nasıl olabilir peki

Forum istatistikleri

Konular
128,206
Kullanıcılar
449,986
Son üye
ferhatyigit

Yeni konular

Geri