Finişten ilk geçen aracı bulmak?

R.K

Üye
Merhaba arkadaşlar. Şöyle bir şey yapmak istiyorum. Karting yapılan bir yerde 10 tane arabamız var diyelim. Her araçta da bir sensörüm veya farklı birşey ve finish çizgisinde de her arabadaki sensörü veya şeyi (işte burda ne olmalı onu tam kestiremedim) algılayacak bir başka birşey :) Böyle bir sistemde neler kullanmam gerekiyor. Sonuçta araçlar belli bir hızda gidecekler ve çizgiyi ilk kimin geçtiğini bulmam gerekiyor. Önerileriniz nelerdir???
RFID okuyucu ve her aracada bir rfid id koymayı düşündüm ama bu da çizgiden belirli bir mesafeden algılama sağlar. :(

Fotoğraf çekme özelliği olan bir kamera (mesela bir web cam ;) ), kameranın fotoğraf çekme tuşunu aktif edecek BİTİŞ çizgisinde infrared düzenek, Bir de fotoğrafları saklayıp gerektiğinde bakabileceğiniz bir bilgisayar. Hatta bu fotoğrafları dışarıda müşterilerinize veya çay içerek bekleyenlere göstermek amaçlı bir monitör temel yapıyı oluşturabilir... Tahminim bilgisayar ve kamera zaten sizde mevcuttur ve ekstra olarak infrared düzenek ile monitör ya da LCD TV lazım olacaktır... Umarım yardımcı olmuşumdur ya da bir kıvılcım oluşturabilmişimdir...

Cevabınız için teşekkürler ama o da işimi görmez. Sebebine gelince araçların tur sayısı ve tur zamanı gibi bilgilerde alınacak bu şekilde. Yani finiş çizgisi sadece tek tur için olmayacak. Fotografın çekildiği anda diyelim ki araçlar 1-2-3 diye sıralandı ve durmadan diğer tura devam ettiler. İşte burada sıralama ve tur bilgilerini alıp bir ekranda (ekran kısmı sorun değil bir çok şey uydurulabilir) gösterilecek. Sanırım Tag Heuer'den yardım almam lazım :)

araçların herbirine pic kontrollü birer devre koy
devreler finish çizgisinde sabit duran pic devresiyle haberleşebilsin
her arabanın altına ışık görmeyecek şekilde foto transistör ve bitiş çizgisine aydınlatma koy böylece her araba geçtiğinde transistör tetiklenerek tur sayacı bir arttırılır
her tetikleme sonunda araçlar mobil olarak merkeze tur mesajı yollasın
merkez bu turları aldığı anda saatini bir bilgisayara göndersin bilgisayar da bunları listeleyip kaydetsin
umarım fikir oluşmuştur :)

bu haberleşmeyi adreslendirr. bu sayade adreslerinden ilk uyarı veren anlaşılır.
çizgiden belirli mesafede yapıyor ise algılama; o mesafe limitine göre çizgi dışına yerleştirebilirsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,196
Kullanıcılar
449,974
Son üye
umitseyhan

Yeni konular

Geri