Filtresiz uvc ledli maske projem.

kesmez

Profesyonel Üye
https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:6716043469049094144/
Burada açıklamaya çalıştığım gibi , nefes alıp vermedeki direnci sıfıra yaklaştıran bir ağız maskesi düşündüm.
Amaç solunan havayı içinde uvc led bulunan dar bir tübün içinden geçerken dezenfekte etmek. tübün veya borunun içi yansıtıcı yüzey (aynalı vb.) olacağı için solunan hava tüp boyunca uvc ışığa çok yakın geçecek. bu şekilde içindeki virüsler ölecek. tübün uzunluğu yaklaşık 50cm , çapı yaklaşık 1cm olabilir. salyangoz şeklinde dairesel tasarlanabilir. ne düşünüyorsunuz.

kastettiğim 2 sistem arasındaki tek benzerlik ikisinde de uvc led kullanılmış olması. başka bir benzerlik yok.

hayırlısı ile
salyangoz şeklinde dairesel tasarlama
depo gibi kullanma ( dezenfekte süresi kazanma )
amacı için mi ?

Hortum veya tüp 50cm olunca uzun olur. Hacmi ve uzunluğu azaltmak için dairesel veya salyangoz şeklinde olması gerekir.
Tüp içinde eğer daha etkiliyse lazer diyot da kullanılabilir. Mesela tüpün 2 başına tüpün içine yönlendirilmiş 100mw 2 lazer diyot. Veya uvc diyot.
Tüpün iç cidarı yansıtıcı olduğu için içeri giren hava ağza ulaşana kadar öldürücü ışık altında olacak.
Ben lazer diyotun daha etkili olacağını düşünüyorum.

Aşı bulunmuş diyorlar ama!!
Bende kafamdan şöyle bir şey tasarladım. Uv power led ile yapılmış küçük bir nargile tarzında.

Son düzenleme:
Nargilenin çalışma mantığı gibi düşünün
Yada su filtreli elektrik süpürgesi mantığı gibi...
Nargile mantığında kişi kendisi havayı çekmek zorundadır.
Su filtreli elektrik süpürgesi mantığında ise motor kullanılır.
Ben küçük bir hava emişli motor düşündüm.
Kafanızda canlandı mı bilemiyorum.
Tabi boyut olarak maskenin ön yüzü ve kulak bölümlerine montajda gerekli. Yada gaz maskesi gibi çene altında da olabilir.
Sadece sağlıklı kişilerin değil.
Aynı zamanda acilde yatan hastalar içinde kullanılabilir.
Su filtresi bölümünde power uv led kullanılabilir. Lityum iyon bir pil yeterli olacaktır.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,153
Kullanıcılar
449,895
Son üye
HalilKonec

Yeni konular

Geri