ferrit nüve ile proxmtiy

ozduyu

Üye
Kırmızı renkli sargıya 100Khz ac sinus uyguluyorum.Yesil sargı ila common ucu arasında ferromanyetik nesneye yaklaştıgımda giriş sinyali ile faz frkı oluşan bir sinyal olması gerekiyor.Lakin referans numuneme göre faz kayması ve sinyal genligi çok az.
Taiwan da kalıplarını yaptırdım ve imalatcı firma metrial testlerine sadık kalarak imal etdigini söyledi...
Bu noktadn itibaren:
Yaptıgım testlerde Kırmızı sargının üretdigi manyetik alanın yetersiz oldugunu tespit etdim.
İndüktansı düşürerek akımı artırmak manyetik alanı güçlendirecekmidir?
Ve ya spir sayısını artırarak mı manyetik alanı artırmam gerekir?

Bu konuda Tecrübeli Arkadaşlardan yardımlarını ve beni yönlendirecek fikirlerini bekliyorum
Kamil Özduyucu Özduyu Elektronik

Ekli dosyalar

• ozduyuferit2.JPG
    ozduyuferit2.JPG
    72.9 KB · Görüntüleme: 50
Hem spir sayısını hem akım veya voltajı arttırmak manyetik alanı arttırır

100kHz manyetik alanların tepkisi biraz farklı oluyor gibi.Akımı ve veya spir sayısını artırmakla çözüm oluşturamıyorum.Sanırım omik yüklerdeki gibi digil?
Manyetik alan teorisi olan arkadaşlardan yardım rice adiyorum.

Konu hakkında pratiğim olmamakla beraber fikrim şudur.
Magnetik alanın bu nüve içinde daha yoğun olması için kırmızı sargıyı da yeşil sargıyla beraber E çekirdeğin merkezine sarmalısınız.Böylece magnetik alanın doğası gereği, sarım etrafında yol alabileceği en kolay yer ferit nüveniz olacaktır.
Aksi takdirde magnetik alan yolunu havadan tamamladığında yeşil sarım üzerinde daha az indüksiyon oluşacaktır.

akımı nasıl ölçtünüz? kullandığınız güç kaynağı nedir? kırmızı sargının manyetik alanını nasıl ölçtünüz?

-D3 ü arttırıp D4 ü ona yaklaştırma imkanınız var mı?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,944
Son üye
önder sem

Yeni konular

Geri