Faz Yönü Tekniği veya Sensörü?

Merhaba arkadaşlar.
Faz sırası kontrolünde hatalı girilen fazları tespit ediyorum. Lakin faz yönünü bulma konusunda bir fikrim yok. Fazların saat yönün demi saat yönünün tersin demi olduğunu nasıl bulabilirim. Elektronik sensor veya yazılımsal olarak.

Merhaba arkadaşlar.
Faz sırası kontrolünde hatalı girilen fazları tespit ediyorum. Lakin faz yönünü bulma konusunda bir fikrim yok. Fazların saat yönün demi saat yönünün tersin demi olduğunu nasıl bulabilirim. Elektronik sensor veya yazılımsal olarak.

Merhabalar.

Konu çok güzel bir konu. Su an telefondayım. Konunun en basit hali ile size anlatayım.

Şebekenin 3 faz ve faz acılarının 120° olduğunu biliyoruz.

3 adet optokuplor alıyoruz. Bunları gerilim bolucu ve seri direnclerĺe bu optokuplorlere giriyoruz. Bu opto çıkışlarını 5 volt ile besleyip bir mikroişlemci giriyoruz. Her fazda voltaj geldiğinde opto çıkışı 1 olup işlemciye gidecek. İşlemci bu fazlarin sirasi ile ne zaman aralıklarında 1 geldiğine bakacak. Buna göre faz sırasına göre hangi yönde ilerlediğini bakacak. Ona göre karar verecek. Logic 1 olma sırası mesela işlemcinin optolarin bağlandığı pinler sırası ile zamana göre 1. 2. Ve 3. Diye gidiyorsa dönüş yönü doğru. Ama yok 3. 2. Ve 1. Veya sıralama daha farklı ise dönüş yönü ters diyebileceğiz. Ana mantık bu şekilde.

Bununla ilgili geçtiğimiz zamanlarda farklı platformda bir bilgi paylaşılmıştı. Bulabilirsem buraya eklerim.

Merhabalar.

Konu çok güzel bir konu. Su an telefondayım. Konunun en basit hali ile size anlatayım.

Şebekenin 3 faz ve faz acılarının 120° olduğunu biliyoruz.

3 adet optokuplor alıyoruz. Bunları gerilim bolucu ve seri direnclerĺe bu optokuplorlere giriyoruz. Bu opto çıkışlarını 5 volt ile besleyip bir mikroişlemci giriyoruz. Her fazda voltaj geldiğinde opto çıkışı 1 olup işlemciye gidecek. İşlemci bu fazlarin sirasi ile ne zaman aralıklarında 1 geldiğine bakacak. Buna göre faz sırasına göre hangi yönde ilerlediğini bakacak. Ona göre karar verecek. Logic 1 olma sırası mesela işlemcinin optolarin bağlandığı pinler sırası ile zamana göre 1. 2. Ve 3. Diye gidiyorsa dönüş yönü doğru. Ama yok 3. 2. Ve 1. Veya sıralama daha farklı ise dönüş yönü ters diyebileceğiz. Ana mantık bu şekilde.

Bununla ilgili geçtiğimiz zamanlarda farklı platformda bir bilgi paylaşılmıştı. Bulabilirsem buraya eklerim.
Hocam teşekkür ederim cevabınız için ben biraz daha yaptığımı detaylandırayım.

R - S - T fazlarının gerilimini düşürerek ve bu gerilimleri ilgili donanımı kullanarak kare dalgaya dönüştürüyorum ve bu kare dalga ile mikro denetleyicide kesme yaptırtıyorum. Bu şekilde 3 fazda kesme alıyorum. bu kesmeler arasında 6.66ms'lik gecikme var ise faz sırasının doğru olduğunu buluyorum lakin faz dönüş yönü hakkında bilgi edemiyorum. Çünkü 6 durum mevcut

1 => R - S - T ( Faz sırası doğru, saat yönünde döner. )
2 => R - T - S ( Faz sırası hatalı )
3 = > S - T - R ( Faz sırası doğru, saat yönün tersi )
4 => S - R - T ( Faz sırası hatalı. )
5 => T - R - S ( Faz sırası doğru, saat yönünün tersi )
6 => T - S - R ( Faz sırası hatalı. )

ilk kesmeden sonra yaklaşık 6-7ms sonra ikinci kesme gelmez ise ve bu ikinci kesme 13 ms civarında gelirse faz sırası hatalı oluyor. Faz diyagramında görülüyor. benim bulmak istediğim faz dönüş yönü, faz dönüş yönü kesme mantığından çıkmıyor.

Üç fazdan kesme almaya gerek yok.
Opto tek yönlü olmalı. Negatif yönde
iletim olmamalı.
Referans kabul ettiğiniz fazdan
kesme alın. Diğerlerini bu kesmeden
sonra kontrol edin. Kesme üreten fazı
düşük öncelikli bit kabul edelim.
b101 gelirse bir yön. b011 gelirse bir yön.

Üç fazdan kesme almaya gerek yok.
Opto tek yönlü olmalı. Negatif yönde
iletim olmamalı.
Referans kabul ettiğiniz fazdan
kesme alın. Diğerlerini bu kesmeden
sonra kontrol edin. Kesme üreten fazı
düşük öncelikli bit kabul edelim.
b101 gelirse bir yön. b011 gelirse bir yön.
resim_2022-04-02_092102.png

Mehmet hocam dediğinizi anlamadım. Referans olarak en üst sinyali kabul edelim bu ( R-S-T) olabilir.
Faz sırası;
1=> R - S - T olur ise R de kesmeyi aldığı zaman "101" durumu oluşur. ve faz yönü saat yönünde oluyor.

şimdi ise Faz sırasını;

2=> T - R - S olarak alalım yani referans aldığımız fazda aslında T fazı mevcut ve bu fazda kesme aldığımızda durum "101" oluyor. yön değişikliği kestirilemiyor.

3=> S - T- R olarak alalım yani referans fazı S olarak geliyor. S de kesme oluştuğu zaman durum yine "101" oluyor. yön değişikliği kestirilemiyor.

sizin dediğiniz yöntemde faz sırası hatalı ise onu bulabiliyoruz lakin faz yönü çıkmıyor. Fikir alış-verişi yapıyoruz. bir sonuca varır isek çok güzel olacak. teşekkür ederim.
hazır devreler var
Sağ olun, araştırma yapıyorum ve makaleleri okuyorum şimdilik bir sonuca varamadım.

Faz sirasi dogru/yanlis, saat yonunde/tersi yonunde gibi iki ayri tanim oldugunu sanmiyorum.

Atiyorum, 3 fazli motora fazlari bagladiginda motor sola donuyorsa faz sirasi dogrudur.
Eger fazlari bir sekilde yer degistirdiginde motor saga donerse bu durumda da faz sirasi yanlistir.

Baska bir tanima ihtiyacin yok.

Uygulamada tehlike arzeden konu, motorun ters yone donmesidir. Bunun icin de motoru dogru yonde dondurecek herhangi bir faz dizilimi faz sirasi dogru anlamina gelecektir.

Aksi takdirde gercek faz dizilimini tespit etmek icin transformatorun her hangi bir fazini olcum yapacagin noktaya kadar getirmen ve bunu referans sinyal olarak kullanman gerekir.

Atiyorum eneji firmasi kardesim bu ne R fazina fazala yuklenmissiniz R fazinin yukunu azaltin derse faz sirasinin dogru oldugundan emin olsaniz bile prizinizdeki hangi faziniz enerji firmasinin bahsettigi trafo cikisindaki R fazidir bilemezsiniz.

Son düzenleme:
Ekli dosyayı görüntüle 86427
Mehmet hocam dediğinizi anlamadım. Referans olarak en üst sinyali kabul edelim bu ( R-S-T) olabilir.
Faz sırası;
1=> R - S - T olur ise R de kesmeyi aldığı zaman "101" durumu oluşur. ve faz yönü saat yönünde oluyor.

şimdi ise Faz sırasını;

2=> T - R - S olarak alalım yani referans aldığımız fazda aslında T fazı mevcut ve bu fazda kesme aldığımızda durum "101" oluyor. yön değişikliği kestirilemiyor.

3=> S - T- R olarak alalım yani referans fazı S olarak geliyor. S de kesme oluştuğu zaman durum yine "101" oluyor. yön değişikliği kestirilemiyor.

sizin dediğiniz yöntemde faz sırası hatalı ise onu bulabiliyoruz lakin faz yönü çıkmıyor. Fikir alış-verişi yapıyoruz. bir sonuca varır isek çok güzel olacak. teşekkür ederim.

Sağ olun, araştırma yapıyorum ve makaleleri okuyorum şimdilik bir sonuca varamadım.
Verdiğiniz örneklerde faz sırası değişmiyor ki faz sıranizin değişmiş olması için RTS yada SRT yada TSR olması gerekir R fazının bağlı olduğu porttan sonra hangi port (S fazının yada T fazının bağlı olduğu) önce 1 oluyorsa faz sırasının yönü ona göredir yani 110 veya 101 seklinde

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri