Fatek PLC'ye Ethernet Modül İle Bağlanma

bsfrot

Paylaşımcı üye
Merhabalar,Yıllardır fatek programlıyorum şükür bir sorununu görmedim.

Yalnız ilk olarak PLC ye ethernet modülü üzerinden bağlanıp gerektiğinde müdahale edebileceğim.
Bunun için programsal olarak adım adım yapmam gerekenler nelerdir.Deneyimli arkadaşlardan yardım bekliyorum.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
* Öncelikle PC ile PLC Ethernet modülü arasında RJ45 Düz bağlantı kablosu ile bağlantı kurman gerekiyor.
* PC nin Ağ Bağlantı ayarlarından TCP/IP ayarını yaparak, PC ne sabit bir IP tanımla. Tercihen "192.168.1.1" IP adresini verebilirsin. Alt ağ "255.255.255.0" olarak ayarla
* Bağladığın ethernet modülünün IP adresi fabrika çıkışı "192.168.1.3" tür. Aşağıdaki program ile PLC nin hem IP adresini görebilirsin, istersende değiştirebilirsin.
http://www.fatek.com/Download Page/English/Ethermet Module/ether_cfg_V21_B50519.exe
* Bunları yaptıktan sonra Winproladder üzerinden Online ol seçtiğinde, ekrana gelen pencereden Connection Name altından FATEK-TCP seç. Edit kısmından PLC nin IP adresini ayarla ve OK demen yeterli.

Umarım karışık olmamıştır.

İyi çalışmalar

teşekkürler bu şekilde deneyeceğim..sorun olursa tekrar yardımlarınıza başvururum.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,961
Son üye
omr70

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri