Fatek Plc'de HEX sayıyı DECIMAL sayıya dönüştürmek

chelebi

Üye
Arkadaşlar merhaba, fatekte Rs232 ile okuduğumuz hexadecimal sayıyı decimal sayıya dönüştürebilecek bir komut varmıdır, ya da bunun algoritmasını rica edebilirmiyim saygılar.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Arkadaşlar merhaba, fatekte Rs232 ile okuduğumuz hexadecimal sayıyı decimal sayıya dönüştürebilecek bir komut varmıdır, ya da bunun algoritmasını rica edebilirmiyim saygılar.

böyle bir komut varmı bilmiyorum ama bunu kendin yapabilirsin.hexadesimal sayıyı desimale çeirmek için yapılan matemektisel işlemi yaptıracaksın..

matematiksel işlemde sorun yok yapılabilir ben tek komut varmıdır onu istedim :) teşekkürler

Hexadecimal sayılar fonksiyon içinde decimal olarak işlev görmektedir. Ondan dolayı kullanılabilecek özel bir komut bulunmamaktadır.

merhaba
örneğin ekrandan desimal 100 (bcd olarak)girdik bunu plc 256 olarak data bölgesine yazıyor ve öyle çalıştırıyor
bu yüzden bizim ya bu 100 değerini önce plcde desimale çevirmek yada örneğin sıcaklık modülünden okuduğumuz değeri hexe çevirmek gereği doğuyor
bunun içinde hesapla ryapmak gerekiyor
bunun pratiği yok mudur acaba

merhaba
örneğin ekrandan desimal 100 (bcd olarak)girdik bunu plc 256 olarak data bölgesine yazıyor ve öyle çalıştırıyor
bu yüzden bizim ya bu 100 değerini önce plcde desimale çevirmek yada örneğin sıcaklık modülünden okuduğumuz değeri hexe çevirmek gereği doğuyor
bunun içinde hesapla ryapmak gerekiyor
bunun pratiği yok mudur acaba

Ekrandan girdiğin değeri hex değilde desimal olarak girersen bir porblemin kalmaz. Neden bir daha PLC de hex ten desimale çevirmeye uğraşıyorsun ki.

emre bey
desimal olarak girdiğimde plc de hex işlem gördü bende unsigned binary denedim ve sistemi öyle çalıştırdım.şu anda sistem normal çalışıyor.
ben set değeri olarak 100 verdiğimde plc 64h görüyor ve datanın içine 100 yazıyor.
saygılarımla

emre bey
desimal olarak girdiğimde plc de hex işlem gördü bende unsigned binary denedim ve sistemi öyle çalıştırdım.şu anda sistem normal çalışıyor.
ben set değeri olarak 100 verdiğimde plc 64h görüyor ve datanın içine 100 yazıyor.
saygılarımla

komut 21 i deneyebilirsin.

arkadalar bende fatek plc ile delta sürücünün parametrelerini değiştirmek ve okumak istiyorum, mesela 2104h adresindeki çıkış amperini okumak istiyorum ama bir türlü yapamadım, yardımcı olursanız sevinirim.

Hexadecimal olan bu sayıyı asagıdaki gibi decimale cevirmelisiniz;
2 1 0 4 H = (4 x 160 )+ (0 x 161 ) + (1x 162 ) + ( 2 x 163 ) + 40001 = 8452 + 40001 =48453
40001 yerine 40000 i de deneyebilirsiniz.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,944
Son üye
önder sem

Yeni konular

Geri