Fatek ile PID Kullanarak Gerginlik Kontrolü

Merhaba Arkadaşlar ,

Fatek plc ile piyasada satılan tansiyon kontrol (kağıt, karton gerginliği) cihazlarının yaptığı işi pid kontrol ile yapmak istiyorum.Bu cihazlar bir merdaneya bağlı loadcell aracılığı ile kağıdın gerginliğini ölçüyor kontrol cihazıda buradan gelen feedback aracılığı ile freni hep sabit tutuyor.Burada kağıdın bobin şeklinde olması ve açıldıkça ağırlığının lineer gitmemesi işi pid nin çözeceği anlamına geliyor.Böyle bir programda algoritma nasıl olmalı ? Fatek plc ile pid yi nasıl kullanacağız ? fikirlerinizi bekliyorum.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Fatek FBs-1LC Loadcell modülü işinizi görecektir özellikle flexo baskı makinalarında bahsettiğiniz uygulamlar yapılmaktadır.
Bir gergi kontrol cihazından daha çok Loadcell modülü ile gerginliği kontrol edip aldığınız bilgiye göre bobinin gerginliğini veya sıklığını
senkronize bir şekilde ayarlayabilirsiniz.
Ayrıntılı bilgi için [email protected] adresine mail atmanız yeterli olacaktır...

Fatek FBs-1LC Loadcell modülü işinizi görecektir özellikle flexo baskı makinalarında bahsettiğiniz uygulamlar yapılmaktadır.
Bir gergi kontrol cihazından daha çok Loadcell modülü ile gerginliği kontrol edip aldığınız bilgiye göre bobinin gerginliğini veya sıklığını
senkronize bir şekilde ayarlayabilirsiniz.
Ayrıntılı bilgi için [email protected] adresine mail atmanız yeterli olacaktır...

anladım engin bey,

Yanlız şu var ben gerginlik için loadcell modulunden bir bilgi alacak gerginlik düşükse frene göndereceğim analog 0-10 v değerini arttıracağım ..gerginlik fazla ise bu değeri düşüreceğim.Sanırım bu şeilde gerginliği sabit tutabilirim.Fakat piyasada satılan sadece gerginlik kontrolu için tasarlanmış cihazlardan ne eksiği olur onu bulamaıyorum.Piyasadaki bu cihazlarda özellikle pid kontrolden bahsediliyor.Fatekte daha önce pid kontrollu sicaklık fun 86 kullanmıştım.Yada şu var ...pid kullanmalımıyım ?

Bu makinalarda ömrüm geçti artık pek uğraşmıyorum açıkçası ama size tavsiyem. Makina hızına göre pıd gereksinimi düşünülebilir. eğer çok hızlı bir makine değilse 200-300m/dk hızlara hızlı bir şekilde çıkmıyorsa Pıd'sizde olabilir. Lakin genede hızlanmalarda bazen geç kalabilir. Zaten yavaş makina ise sorun yok. Ama hızlı bir makine ise PID kullanmanız şart.Özellikle dilimle makinalarında kullanmak gerekir. Biraz da bu freninizin tepki zamanıyla ilgili. Manyetik tozlu fren kullanıyorsunuz çokta sorun olmaz. Mümkünse loadcelli iki adet paralel olarak Laodcell amp. veya modulüne bağlayın daha iyi sonuç elde edersiniz. Kalibrasyonu aynı birşey değişmiyor. Lakin malzemeden dolayı iki loadcell kullanmak daha iyi.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri