Far sensörü devre ve parçaları

blues79

Üye
Merhaba,
Piyasada çok fazla hazır far sensörü var ama ben kendim yapmak istiyorum.
Çalışma şekli eğer hava karanlık ise(2 kademe olarak ışık şiddetine duyarlı olacak);
-Kapıların kilidi açıldığında ışık şiddetine göre önce parklar ve daha sonra kısa farlar 20 sn yanacak eğer 20sn içinde kapı açılır ise sönecek.
-Kontak çevrildiğinde ışık şiddetine göre önce parklar 5 sn sonra kısa farlar açılacak.
-Kapılar kilitlendiğinde ışık şiddetine göre önce parklar ve daha sonra kısa farlar 20 sn yanacak.
-Ldr devreye girdiğinde ışık şiddetine göre önce parklar ve dha sonra kısa far yanacak tekrar hava aydınlandığında 5 sn sonra ışık şiddetine göre önce kısa farlar ve aha sonra parklar sönecek.
-Kontak kapatıldıktan 20 sn sonra kısa far ve 5 sn sonra parlar kapatılacak.
Bunun için kullanılarak elektoronik devreler elemanları aşağıdaki gibi;
1 adet 12v 10a role (parklar için)
2 adet 12v 15a role (kısa,uzun farlar için)
3 Trimpot(1. kapı kilidi açıldığında ve kapandığında kısa farı 20sn yakmak, 2. ldr ışık hasasiyeti için,3. ldr devreye girip tekrar hava aydınlandığında park ve kısa farı kapatmak için 5sn bekleme ayarları için)
1 ldr sensör
baskı levhası
plastik kutu
sigorta (araç tesisatını korumak için)
direnç
transistor
diyot (yanlış eksi artı için cihazı korumak adına)
kondansitor
3 adet Lm358n
Cihaza girecek bağlantı giriş ve çıkışları;
1 adet 12 v erkek dışı bağlantı (cihaz beslemesi için(+,-))
1 adet ldr sensör bağlantısı erkek dışı bağlantı (+,-)
3 adet çiftli erkek dışı bağlantı (Röleler için)
1 adet kapı açma tetiği için çıkış (+)
1 adet kapı açma tetiği için çıkış (-)
1 adet kapı kapatma tetiği için çıkış (+)
1 adet kapı kapatma tetiği için çıkış (-)
1 adet kontak tetiği için

Bu sistem için kullanılacak devre konusunda yardımcı olabilir misiniz?
Teşekkürler.

Mikrodenetleyici veya arduino bu iş için en sade çözüm

Sizin bilgi seviyesine baglı pic programlamayımı biliyorsun arduino

Pic ile değil ama c#, plc ve raspi ile uğraşıyorum. Eğer örnek bir devre var ise devam edebilirim.

Örnek olarak size giriş çıkış işlemleri yspan yani buton led uygulaması size başlangıç ortamı oluşturur hangi dil için istiyorsanız

arduino için iyi olur ama bunun için nelere ihtiyaçım var. (Yazılım ve donanım anlamında)

Size lezletli robot tarifleri youtube sitesini öneririm aradınız herşeyi sıfırdan öğrenebilirsiniz.
Hazır ve detaylı anlatan içerigi zengin bir kanal burdaki anlatılan dan daha faydalı olur

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri