Fan Kontrol Devresi Yaptım---Yardımınıza İhtiyacım Var Lütfen Yardım

Öncelikle Bütün Site Üyelerine selamlar.iyi forumlar dilerim.

Yapmakta olduğum Bir Devrede Bi kaç yerde tıkandım.. Bilgisi olan arkadaslardan abilerimden yardımlarını rica ediyorum..
Bu Devreyi Bilgisayarımda Kullanmak için kurdum fanlarımı yöneteceğim

------------------------------------------------Kaynak-----------------------------

''http://www.uydudoktoru.com/threads/fan-kontrol-devresi.6806/''
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Sitesinde uydudoktoru arkadasın Fan kontrol Devresi Yapılışına bakarak Devreyi kurdum calıstırdım
hatta 12v role alıp dışardan 32v ile besliyorum

kullanılan malzemeler arasında
220uf kondansator 16 v kullanmış ben 2200Uf 35V olarak aldım potları 10 k olarak aldım hassas olsun diye

devremin bitmiş hullanıma hazır hali
(ortada lm317k) 1.5 A entegre vardı o arizalandı yenisini alıcam

ZDrqgZ.jpg

100n Kondansatör /
1u Kondansatör /
240 ohm direnç /
2200u 35V Kondansatör /
10K potansiyometre /
LM317 Entegresi + Sogutucu

sormak istediğim
her kanala voltaja göre led takmak istiyorum potu cevirince voltaja göre yansın
interntte gezerken söyle bir sayfaya rastladım

http://320volt.com/led-calistirmak-icin-seri-direnc-hesaplari/

TEK LED SERİ DİRENC HESAPLAMASI:

bölümünde giriş voltaji 33 v olarak yazıyorum
ledin calısma voltaji 2.2 V olarak
ledin cektiği akım 20ma yazınca bana kullanmam gereken direnç

1.8 Kilo-Ohm olarak yazıyor

Her kanal için Almam gereken direnç 1.8 kilo-ohm dirençmi Olucak..
ben bu dirençten 3 tane aldığım zaman bunu devreye nasıl bağlayacağim
giriş voltajı için lm317t 'nin out bacağina direnci bağlayip direncin diğer bacağina ledin bi bacağini bağlayip ledinde diğer bacağini potansiyometreyemi bağlamak gerekir...

İlgi Ve alakanızdan Dolayi Cok Tesekkür Ederim..

Yardımlarınızı Bekliyorum Teşekkürler.

linkteki sistemden bir şey anlamadım. ne yani belli bir ısı öncesi fan hiç çalışmayacak sanırım.
uğraşma. lm317 nin datasındaki standart regülatöruygulamasını kur yeterli.
ışık konusunda da bc serisi ufak bir transistörü, lm317nin çıkışından aldığın bir 100 ohm civarı direnç ile baselersin. bu sayede 317 den voltaj arttıkça bc ledi daha fazla yakar.
ha 100 ohm tam değer olmayabilir istersen 1 k trimpot kullan. uygun değeri bul kolay gelsin.

ısı kontrollü değil hocam zaten
2. mesaj da
Fan Kontrol Devresi Yapımı [Resimli Anlatım]

Merhaba arkadaşlar.
Konumda fan kontrol devresi yapımı anlatıcağım. Toplam maliyeti 5TL'yi geçmemektedir. Basit bulunabilir ve az elemanlıdır devremiz.
Öncelikle basit bir şamasını vereyim ;

Malzemelerimizi sayayım : 100n Kondansatör / 1u Kondansatör / 240 ohm direnç / 2200u Kondansatör / 5K potansiyometre / LM317 Entegresi + Sogotucu / küçük boy bi pertinaks(devreyi bunun üstüne kurucağız.) / birazdan kablo

olarak başlayan konuyu yapmıştım.
lm 317 başlangıc voltajı zaten 1.6 v 31.5v kadar cıkartıyorum 33 v adaptor kullanıyorum 1.5 v yi entegre yiyor .. ben 1.5 kilo-ohm direnç ve led hesaplamıştım bu şekilde yaparım diyodum
en son 30 v da sizin bahsettiğiniz 100 ohm direnç yanyamacakmı ve pot değeri 10 k kullanıyorum 1k bu devreye uygun olmadığınl. düşünüyorum yinede ilgine teşekkür ederim..

yok yanmaz. wattlı direnç kullanırsın sorun kalmaz. ben ilk linkteki ptc li devreyi görünce söyledim onu.
ne ise burda 317 sadece gerilim üzerine çalışır. datasındaki uygulamayı koyarsan her türlü iş görür. 2200u kondansator o entegreye çok. 100 bile kafi. zaten beslemede filtre olduğunu varsayarsak:)
bunun haricinde de
bahsettiğimde direnç sadece bc serisi transistörü besleyecei içn üstünden yük geçmeyecek. bu direnç sayesinde ve de transistör çok bir enerji harcaması olmayacak.

anladım hocam teşekkür ederim zaten yazılan malzemeye göre 2200uf olarak aldım 100uf bile olduğu bilmiyordum
verilen listede 5 k pot yazmıs ve 2200 uf 16 v olarak yazılmıştı.
ben 10 k pot aldım daha hassas voltaji ayarlamak için bu 5 k da dahamı hassas oluyor bilmiyorum

bu sayfaya göre direnci hesaplamıştım
TEK LED SERİ DİRENC HESAPLAMASI:

http://320volt.com/led-calistirmak-icin-seri-direnc-hesaplari/

JY5vGn.jpg

bu şekilde zaten devre güzel calısıyor fakat ledler 2.2 v ledin rengine göre max 3.3 v en fazla cekeceği akım 20ma olarak hesaplarsak o zaman bu kurmuş olduğum devrede her kanal için kullanacağim direnç kaç ohm olmalı sonuçta pot en son ayarda 31 v veriyor ve nasıl bağlayacağima yardımcı olursanız sevinirim .. teşekkür ederim.

35 v regülasyon için 16 v mi yazmışlar:)
şaka gibi valla.
şöyle diyeyim. bahsettiğim ufak direnç farkında isen sadece transistörü tetikliyor. transistörle led gibi ufak malzemeleri çalıştırırsan daha az enerji kaybın olur. yoksa bahsettiğin direnç değeri uygundur.
10 k pot 5 k dan daha hassas ayar yapamaz. yanlış düşünüyorsun. şöyle diyeyim. sen yarım tur döndüğünde 2.5 k fark oluşturmak var aynı yolda 5 k oluşturmak var.
kaldı ki bahsedilen değr zaten o regülatörün datasındaki uygulamda önerilen değer. dah yüksek değer tabi ki de kullanabilrsin v -ehatta daha düşüğüü de . ama tam bir hassas ayar ,çin 5 k lazımdır. öbür türlü daha yarısına gelmeden regülatör tüm enerjiyi salacaktır.
aslında basit bir devre bu kadar uğraşmaya pek gerek yok. datasına uy sen, sorun çıkmaz. sitelerin verdiği abuk subuk resimlere bakma. misal sen 35 voltu regüle edeceksin ve 16 v kapasitör kullandım diyorusn. uzun vadede o kapasitör bir gümler görürüm seni :)

ilk mesajımda yazmıştım 16v 2200uf leri 35 v olarak değiştirdim :D elektronik bilgim o kadar olmasada bu kadarını bilmek gerek ;) zaten

siz yanlıs okumuş yada öyle anlamış olabilirsiniz...

hayır onlar max 16v 'u sürmek için 16v 2200 uf kondansator kullanmıs

benim calıstacağim fanlardan dolayı kondansatorleri 35 v 2200uf olarak değiştirdim zaten
lm317 de 37v kadar sürebiliyor
1u kondansatorde 50v

devremde 16v eleman yok sıkıntı yaşayacak bi durum söz konusu değil sanırım :)

arada bir direnç kalıyor bu devrede zaten sorun yok potları 5 k yaparsak daha uygun olur sanırım

birde 1.5 kilo-ohm direnci nasıl bağlayabiliriz.. teşekkür ederim :)

onu bağlamanın yöntemi olmaz dümdüz artıya seri bağlıyorsun işte:)
317 soğutucu ile kullanılmalı mutlaka unutma. belki o yüzden sorun yşıyorsun. özellikle 10k ile bilmeden bir anda 1.6 ya indirmişssen ısınıp yanmıştır.

tamam şefim saolasın teşekkür ederim yardımların için iiyi
günler.. saygılar

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Geri