Merhaba arkadaşlar geçen yıl baymak elektrikli şofben aldım fakat evimiz eski oldugu icin topraklama olmadigindan servisini cagirip montajini yaptiramazdik dolayisiyla mahalle arasindaki elektrikciyi cagirip taktirdik ve garanti disi oldu haliyle daha sonra duş alirken elimi yüzümü yikarken hafif de olsa tüylerimi kaldiran bir akima maruz kaldim ve korktum 2 3 sefer ayni durum tekrarlaninca endişe edip şofben için topraklama yaptirmaya karar verdik yine bir başka elektrikci bulup 200 lira karsiliginda topraklama yaptirdik 1 ay sonra şofben 1.kademede hic isitmamaya basladi ve hep 2.kademede kullanmak zorunda kaldik bir süre sonra yine ellerimi düşük bir akım çekti ve artik isyan ettim rahatlikla ihtiyacimizi gideremez olmustuk sofbenin kendi servisini yani baymak'a haber verdik gelip söküp alip gittiler ve söken adam topraklamayi ölçtü bu topraklama yetersiz dedi 0.5 çıkması lazimken 3.5 çıkıyor dedi 1 metrelik bakir çubukla yerin en az 1 buçuk metre derinine çakılması gerekirdi dedi ben topraklamanin nasil yapildigina şahit olmadigim için birşey diyemedim adama sonra 3 4 gunun ardindan haber verdiler şofbenin 80 lira masrafi var dediler ben zaten 100 liraya almiştim degmez diye yaptirmadim rezistansi yanmiş dediler ama 2.kademede 3.kademede calisiyordu herneyse yeni sofben alalim dedik fakir devita marka şofben aldim ve fakir servisini cagirdim topraklama ölcumu yaptilar bu sofbeni takamayiz dediler topraklama yetersiz dediler topraklamanin standardi var sanayi bakanligi bi standart getirdi dedi 0.5 cikmasi gerekiyo dedi topraklamayi yapan yapmis ama 1 metrelik bakir cubukla olucak is degil dedi 2 metrelik bakir levhanin tuz kömür tozu gibi karisimlarla yerin iyice dibine gömülüp yapilmasiyla ancak gereken topraklamayi elde edebiliriz dedi bu da 1 bucuk milyara mal olucak bisey o yuzden degmez dedi ama biz bu sorumlulugu alip takamayiz ama istersen disarda 20 30 liraya bunu takicak elektrikciler var dedi siz bilirsiniz isterseniz iade edin bunu aldiginiz yere dedi fakat biz de caresiz oldugumuzu alternatifin olmadigini ve neyapmamiz gerektigini soyledik ama pek yardimci ve yol gosterici olamadi sizden ricam arkadaslar bana bi yardimci olun yillardir korkuyla yikandik ve cok para harcadik durumumuz da iyi degil acikcasi uc katli mustakil bir evin orta katinda oturuyoruz sizce neyapabiliriz degerli vaktinizi ayirip yapacaginiz yorumlar icin simdiden mutesekkir oldugumu bilmenizi isterim Saygilarimla...

Topraklamayı yaptırdığınız kişiyi çağırın durumu anlatın.Topraklama çubuğunu nereye ve nasıl çakmış?Eğer evin zeminindeki toprak killi topraksa kazık nemli yer yerine kuru toprağa çakılmışsa ve derine çakılmamışsa bu sorunu yaşarsınız.Topraklama çubuğunun çakıldığı yere tuzlu su dökerek iletkenliği ve toprak direncini düşürebilirsiniz ama bu işlemi sürekli tekrar etmelisiniz ki toprak kurumasın.
Önce topraklamanızı daha güvenli hale getirin ve size tavsiyem şok ısıtıcı yerine termisifon kullanın.Madem eviniz eski şok ısıtıcılar 28A elektrik çeker ve eski tesisatlar bu akıma dayanmaz.Bir termisifon ise 16A sigorta ile çalışır ilk bağladığınız ay biraz yüksek elektrik gelir ama eko ayarında tuttuğunuzda tüketim normale gelir.

Topraklama evin bahçesinde eskiden dut agacinin oldugu yerde yapildi tahminen yarım metre dolaylarında bakır çubukta pek iyi değil tahminime göre durumu topraklamayı yapan kişiye bildirdim inkar etti heryere böyle yaptim bi sorun cikmadi dedi sonra da numarami engellemiş ne denirki böyle insana Allaha havale ettim ama Fakir servisinden gelen adam da dediki topraklama çok da kötü deģil istersen 1 buçuk metre derine çak istersen daha iyi bakır çubuk al deģerlerde deģişen bişey olmaz dedi 0.5 çıkması için daha büyük çapta topraklama yapilması gerekir dedi yani anlayacaginiz kime inanalim kime güvenelim kim işin ehli bilemiyoruz bir de şöyle düşündük bu Fakir şofbeni bi elektrikçiye taktirsak varsın garantiside geçersiz olsun biz bunu kovaya su doldurarak kullansak yani hiç şofbenin altina girmesek duş ahizesiyle kovaya doldursak ne de olsa kova da plastik duş ahizesi de plastik elektrigi iletmez kova doluncada şofbeni kapatsak öyle yıkansak sorun olurmu acaba termosifon hiç kullanmadık ama banyo çok küçük nereye koyabiliriz bilemedik yani inanin ne yapacagimizi şaşırdık

0.5 denilen sey sanirim notr toprak arasi olan gerilimden bahsediliyor..bu 3.5 Volt da olsa 7 de olsa topraklama da onemli olan uygun ohm degerini yakalamaktir..bu degerler dengesiz yuklenmelerde degiskenlik gosterebilir..tavsiyem meger cihazi olan bir elektrikci bulup yapilan topraklamanin uygunlugunu olcturmek ilk yapilmasi gereken sey diye dusunuyorum..sofben kullanmaktan baska careniz yoksa eger sofbene uygun kablo kesiti cekildikten sonra cihaz gucune uygun sigorta ve kacak akim rolesi baglanarak bu risk en minimum seviyeye dusurulmus olur..sonucta yeni sofben sorun yaratacagini dusunmuyorum..siz yine de 3.kademe de surekli olark sofbeni kullanmamaya ozen gosterin..

Deģerli vaktinizi ayirdiginiz icin cok tesekkur ederim evet 0.5 cikmasi beklenen deger nötr toprak arasi gerilim doğrudur ama servis nedense bu konuda ohm değerini yakalamanin oneminden bahsetmedi sadece ölçüm cihazinda 0.5 cikmasi gereken deger yoksa sofbeni baglayamayiz dedi istanbul Gaziosmanpaşada oturuyorum inanin elektrikci bulamiyorum kimse şofben takmaya tenezul etmiyor fazla kazandirmadigi icin yanasmiyorlar daha cok kâr edecekleri işlere oncelik veriyorlar gidiyorum şuan işteyiz digerine gidiyorum filan yere gdiicez 3 gun sonra gelebiliriz inanin hepsi ayri bir dunya bi de işini layikiyla yapanlar olsa canim feda şehrin ortasinda dustugumuz durum bu :(

Onlar kendi cihazlarina laf soyletmemek icin boyle topraklamaya vs b.k atmayi severler..simdi soyle bir durum da var.isini gercekten iyi yapan meslektaslarimiz da var tabiki ama onlarda emeklerinin karsiligi olan rakamlari telafuz ettiginde musteriler tarafindan bu sefer farkli seyler dusunuluyor.sadece sigortaya baglayip gidenlerde ucuza yapiyor ama ondan sonra araki bulasin..size yardimci olmayi isterdim yakinda olsam ama maalesef uzagim..tarif ederek yapilacak ufak tefek seyler haricinde sizin guvenliginiz acisindan daha fazla detay veremeyecegim.elektrik isi sakaya gelmez cunku.sizin sorunuzu kacak akim rolesi kesin olarak cozecektir..yapilabiliyorsa dairenin tamamina,mumkun degilse sadece sofben linyesi icin bir kacak akim rolesi baglanir..faz-notr ve toprak baglantilari dogru bir sekilde baglandiktan sonra topraklamanin saglamligi yani role ile uyumlulugu test edilebilir.notr toprak kisa devre edildiginde cihaz acikken role acma yapiyorsa topraklama gorevini yerine getiriyor diyebiliriz.tabi siz bu soylediklerimizi gelecek elektrikci arkadasa iletirseniz,sizin konuya hakim oldugunuzu anlar ve kendince uyaniklik yapmadan isi dosdogru yapmaya dikkat eder diye tahmin ediyorum.

Zübeyir bey çok saģolun Allah razı olsun yardimlariniz için mecbur bunu baglaticaz dediginiz gibi yapayim 32 amper siemens marka kacak akim rolesi işimi gorur mu ondan alayim diyorum dediginiz gibi de durumu izah edeyim ön bilgi çok önemli

Zübeyir bey çok saģolun Allah razı olsun yardimlariniz için mecbur bunu baglaticaz dediginiz gibi yapayim 32 amper siemens marka kacak akim rolesi işimi gorur mu ondan alayim diyorum dediginiz gibi de durumu izah edeyim ön bilgi çok önemli
Sigorta kutusundan sofbene bagimsiz bir linye cekilecek.3x4 mm kesitinde..buna bagli 32 amper w otomatik sigorta ve yine bu linyeye ozel 40A-30 ma. Siemens yada schnider marka monofaze kacak akim rolesi gerekli..Baglantilar duzgunce yapildiktan sonra sofben de yeni oldugu icin bir sorun olmayacaktir..tabi ilerleyen zamanlarda sofben rezistansi kirecten vs zarar gormeye basladikca hasarlar olusmaya baslayacak ve role surekli acma yapmak durumunda kalacaktir..bu sefer rezistans degimi yapilmasndan baska swcenek kalmiyor..ayrica rezistans yapan dukkanlara resiztansi cok.daha ucuz maaliyete yaptirabilirsniz.hayirli aksamlar.

Sigorta kutusundan sofbene bagimsiz bir linye cekilecek.3x4 mm kesitinde..buna bagli 32 amper w otomatik sigorta ve yine bu linyeye ozel 40A-30 ma. Siemens yada schnider marka monofaze kacak akim rolesi gerekli..Baglantilar duzgunce yapildiktan sonra sofben de yeni oldugu icin bir sorun olmayacaktir..tabi ilerleyen zamanlarda sofben rezistansi kirecten vs zarar gormeye basladikca hasarlar olusmaya baslayacak ve role surekli acma yapmak durumunda kalacaktir..bu sefer rezistans degimi yapilmasndan baska swcenek kalmiyor..ayrica rezistans yapan dukkanlara resiztansi cok.daha ucuz maaliyete yaptirabilirsniz.hayirli aksamlar.

https://www.berh.com.tr/shop/siemen...MI18_y7ran1QIVG2QZCh1T4wCcEAQYASABEgIRevD_BwE

Bunu sipariş veriyorum sorun olur mu

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri