Fabrika bünyesine alınacak Küçük Freze hakkında Destek

Mehmetf

Bölüm Yöneticisi
Yönetici
Bölüm Yöneticisi
Selammun Aleykum,

Arkadaşlar, Mekanik işlemede çok tecrübem yok. Fakat Aileden dolayı Freze, Torna, Hidrolik Testerei Pres gibi ekipmanlarda azda olsa bilgim var. Çalıştığım tesis Problemli bir bölgede olduğu için Malzemenin dışarı çıkartılması veya tekrar içeri alınması çok büyük evrak işleri gerektiriyor.
En ufak Freze işi için 1 hafta evrak işi ile uğraşılıyor.
Basit problemlerin çözülmesi için aşağıdaki linkte bulunan Freze bir fabrikada kullanılmaya uygunmudur?
yapacağımız işler Alüninyum, Yumuşak metal, veya Kalıp çeliğinde; kanal, Paso veya Toz paso işleridir.

http://www.optimum-turkiye.com/urun/optimum-mh-25sv-freze-tezgahi-212795.html

Değerli görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Aleykümselam.

Söylediğiniz iş türleri için linkteki freze uygundur. Ama bir de iş kapasitesi boyutu var. Fabrika için ise, bir kalıpçı frezesi almanız daha uygun olur bence. Aşağıdaki gibi:

kalipci-freze-tezgahidijitalli-1931614729.jpg

Bu optimumun hobi modellerinin biraz gelişmişi. Fabrika ortamında iş görür mü bilmiyorum ama muhtemelen küçük kalacaktır. Yapilacak işler eğer çok hassas ise uzak durun derim. Yok %5-10 biseyolmaz derseniz işinizi rahatlıkla gorur

Basit problemlerden kastınız nedir?

Kalıpçı frezesi daha önce çalıştığım fabrikaya alındı o zaman fabrikadaki yetkili makine mühendisi bu işte en iyi marka JETCO demişti daha önce CNC torna ve freze revizyon işinde çalışmıştım oradan tanıştığım teknik servis elemanları vede satışçıları da JETCO yu tavsiye etmişlerdi.
Bu konuda bir araştırma yaptınız mı?Bahsettiğiniz tezgah çin malı bir tezgah servis ve yedek parça sorunu var mı?Satıcı firmayı gördüm şimdi REİS makine bu firma için iyi şeyler duydum.

Merhaba,
Farbkida Kalıp üretimi olmayacak, sadece yukarıda yazdığım gibi paso alma, en hassas iş olarakta Kanal açma gibi basit işler olacak.
Yapacağımız işler genelde 300, 400 mikron farkla çıksada bizim için çok sorun teşkil etmez.
Sadece Toz paso almada sorun olur oda zaten manuel yapılacak bir işlem, CNC gibi otomatik davranmasını istemiyoruz.
Diğer Frezelere bana çok fazla profesyonel geldi, kalıp işi gibi günde en az 2 defa kullanacak olsan evet kesin bu tip makina almak gerekir. fakat biz haftada 1 defa belki kullanacağız.

Kalıpçı frezesi önerisi, hassasiyet için yapılmış bir öneri değil Mehmet Bey. Her iki makina ile de çok hassas çalışma yapabilirsiniz. Kalıpcı frezeleri daha büyük makinalardır ve dolayısıyla iş kapasitesi daha fazladır. Bu ne demek, üzerine 200 Kg lık iş parçası koyup işlersiniz. Aynı şekilde 3m boyunda iş parçasını bağlarsınız ve dışa taşan kısım nedeniyle makinanın devrilme durumu olmaz. Veya tablayı iyice alçaltip yüksek bir parça bağlarsınız.

Bir de kalıpçı frezesini adından dolayı sadece kalıp yapımı için kullaıldığını düşünmeyin. Bu makinaların avantajı, dediğim gibi hem iş kapasitesinin fazla olması hem de frezeleme işini kolaylaştıran birçok ek özelliğe sahip olmaları.

Eğer böyle bir ihtiyaç görmüyorsanız tabiki kalıpçı frezesine o kadar para vermeye gerek yok.

@taydin bey ayrıntı bilgi için çok teşekkür ederim. Kalıpçı frezesi daha net canlandı kafamda. dediğiniz gibi büyük parçalar kullanmıyoruz. Daha çok bir ekipmanın örnek: 30x10x5 boyutlarında plakalarda işlem yapılacak. veya daha küçük parçalarda işlem yapılacak.
İfade ettiğiniz gibi büyük parçalar yok bizde. Tesis İnşaat kimyasalları üretiyor, Dolum makinası, üretim makinası gibi ekipmanların ara parçalarının tamiri veya yeniden imalatı için kullanılacak.

@taydin bey ayrıntı bilgi için çok teşekkür ederim. Kalıpçı frezesi daha net canlandı kafamda. dediğiniz gibi büyük parçalar kullanmıyoruz. Daha çok bir ekipmanın örnek: 30x10x5 boyutlarında plakalarda işlem yapılacak. veya daha küçük parçalarda işlem yapılacak.
İfade ettiğiniz gibi büyük parçalar yok bizde. Tesis İnşaat kimyasalları üretiyor, Dolum makinası, üretim makinası gibi ekipmanların ara parçalarının tamiri veya yeniden imalatı için kullanılacak.

Makina parçasını revize etmek için söküp frezeye bağlayacaksanız zamanla bir sürü aparatta gerekebilir. Almadan önce bunuda dikkate alın. Sürekli olarak makinayı kullanmayacaksanız zaten belirleyici olan daha çok makine maliyeti olacaktır.

@-Acemi- Tamamdır, Bu tip ekipmanların olduğu bir site varmı önerebileceğiniz?
ve ahngi takımlar daha çok kullanılır yardımcı olurmusunuz?

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri