Fırın için gerekli malzemeler nedir ?

seroto

Üye
Merhaba, 1m2'lik bir fırın projesi yapmak istiyorum ama birbiriyle uyumlu hangi malzemeleri almam gerektiği bilmiyorum.
Fırın 200 dereceye gelince belirlediğim süre boyunca işi sabit kalacak ve süre dolunca ısı düşecek. Isı 200 dereceyi aşınca uyarı verecek.
Bunlar için hangi parçaları ve rezistansı almalıyım almalıyım yardımcı olursanız sevinirim.

Fırının amacına uygun olacak şekilde, üstten veya altdan , yada hem üsten hem alttan, hatta duruma göre yan duvarlardan, ısıtma yapacak şekilde, münasip formda rezistanlar, temin edilir. İşin hassaziyetine göre ya analog yada dijital termostat ısı kontrol cihazları ile kontrol edilir. Devre akımına uygun kontaktorler kullanılır. Sinyal lambaları ile gözlemleme sağlanır. Biraz daha para harcarsaniz cep telefonu ile bile kontrol ve kumanda ve takip sağlayabilirsiniz.
Her şey amacınıza ve bütçenize göre değişir

https://www.emkoelektronik.com.tr/tr/urunler/esm-9944
Sıcaklık ve ısı kontrolu yapacaksanız, bu lınkdeki , ısıkontrol cihazı işinizi görebilir.
Isıtacagınız malzemeye göre, içerdeki nemi atmak için, ayarlanabilir klapeli bacaya da şhtşyacınız olacaktıri

Son düzenleme:
Fırının amacına uygun olacak şekilde, üstten veya altdan , yada hem üsten hem alttan, hatta duruma göre yan duvarlardan, ısıtma yapacak şekilde, münasip formda rezistanlar, temin edilir. İşin hassaziyetine göre ya analog yada dijital termostat ısı kontrol cihazları ile kontrol edilir. Devre akımına uygun kontaktorler kullanılır. Sinyal lambaları ile gözlemleme sağlanır. Biraz daha para harcarsaniz cep telefonu ile bile kontrol ve kumanda ve takip sağlayabilirsiniz.
Her şey amacınıza ve bütçenize göre değişir
Hocam rezistanları kare fırının sağlı sollu, sırt kısmına ve zemine olacak şekilde 4 adet aldım

Ne amaçla kullanmayı planlıyor sunuz. Kaba( hassas olmayan) ucuz basit bir şey size uyarmi

Dirençlerin toplam akımını taşıyabilecek değerde ve 200 dereceyi kapsayan analog bir termostat ve her bir ısıtıcı rezistans için uygun akım değerinde bir anahtar kullanabilirsin. Rezistans ve bu tarz malzemeleri satan elektrikçi dükkanına gider, oradaki satıcı ile de istişare ederek en ekonomik ürünleri alırsınız. Bulunduğunuz yerde bu tarz yerler yok ise internet üzerinden de temin edebilirsiniz.

Dirençlerin toplam akımını taşıyabilecek değerde ve 200 dereceyi kapsayan analog bir termostat ve her bir ısıtıcı rezistans için uygun akım değerinde bir anahtar kullanabilirsin. Rezistans ve bu tarz malzemeleri satan elektrikçi dükkanına gider, oradaki satıcı ile de istişare ederek en ekonomik ürünleri alırsınız. Bulunduğunuz yerde bu tarz yerler yok ise internet üzerinden de temin edebilirsiniz.
hocam bulunduğum ilin esnafından bıktım bende hiç onlarla yüz göz olmadan araştırıp bulup öğreneyim istedim. o yüzden internetten almak istiyorum. hepsini tek bir siteden almak istiyorum açıkçası

Screenshot_2023-12-28-22-29-44-623_com.opera.browser.png

Örneğin bu termostat 16A akım taşıma ve 300 dereceye kadar ayar imkanı veriyor. Anahtarı da çevirmeli veya basmalı tıp olarak araştırsın. Rezistans gücü nedir belirtmiyorsunuz. 16 A den fazla ise kontaktor de gerekebilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,196
Kullanıcılar
449,974
Son üye
umitseyhan

Yeni konular

Geri