Fırçasız Motoru Su Altında Çalıştırma

ysfherdem

Üye
Merhabalar; Bir su altı robotu tasarlıyoruz. Su geçirmez fırçasız motorlar çok pahalılar ve türkiyede bulunmuyor. Fırçasız motoru çok fazla kullanmadık ve tam olarak su geçirirmi deneyemedik. 12V DC ile çalışan bir fırçasız motor su geçirir mi? Geçirse bile çalışır mı? Kayıplar ne kadar olur? ÖRN: https://urun.n11.com/diger-sarf-mal...VguiaCh1RLwYxEAkYBSABEgLG5_D_BwE&gclsrc=aw.ds

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Tekstil fabrıkasında calısırken, baskı makınası boya pompaları, suya cok maruz kalıyor ve sık sık yanıyordu. Yanılmıyorsam ( netde aradım tam bulamadım) araldıt denen bır ızolasyonyn ıle sargıları sıvadık. Klemens kutusunu ıyıce ızole ettık. Su ıcınde calıstırdık . Ama , herhangi bir neden le motor yanarsa, sargıları purmuzle yakarak sökebiliyorduk. Buna benzer, sudan ızole edıcı malzemeler var, arastırın ıstersenız.

Yalnız burada ki tek problem sızdırmazlık değil.Bundan daha büyük bir problem var ki o da basınç.

Benimde aklımda bir ROV yapmak var.Su altı arama-kurtarma hizmetlerinde kullanmak üzere ve belirli mesafelere dalmasını istiyorum doğal olarak (50 metre civarı) Söz konusu bu mesafeler olunca iş izolasyondan çıkıyor ve direkt su altı için özel tasarıma giriyor nerede ise.

Yatakların,contaların,birleşim yerlerinin basınç altında açılacak şekilde değilde dahada birbirini sıkacak şekilde tasarlanması ve üretilmesi gerekiyor. Bunun için bu tür motorlar pahalı ve maalesef yurt içinde bulunmuyor.Elin Çin'lisi bile 10 cm'lik çapa sahip bir motora bile 200 dolardan aşağı istemiyor.Biraz kaliteli bir motor alayım deseniz dünya para ve kabiliyetli ROV için minimum 5 motor lazım.

Anlayacağınız çalışma derinliği önemli.ona göre motor seçmek zorundasınız.Bir motor alayım izole olsun bütün işim görsün diye bir durum söz konusu değil ki bunun içinde daha tatlı suyu ayrı tuzlu suyu ayrı şartları mevcut.

Tekstil fabrıkasında calısırken, baskı makınası boya pompaları, suya cok maruz kalıyor ve sık sık yanıyordu. Yanılmıyorsam ( netde aradım tam bulamadım) araldıt denen bır ızolasyonyn ıle sargıları sıvadık. Klemens kutusunu ıyıce ızole ettık. Su ıcınde calıstırdık . Ama , herhangi bir neden le motor yanarsa, sargıları purmuzle yakarak sökebiliyorduk. Buna benzer, sudan ızole edıcı malzemeler var, arastırın ıstersenız.
Araldite yazarsan çıkıyor baba . Gene engin birikiminden bir parça sundun bize . Çok teşekkürler. İncelediğim kadarıyla iki komponentten karışımlı epoksi reçine. Piyasada şu an çok muadilleri var .

Sadece denemek icin projelendirmek veya calisma prensibi bilgisi edinmek icin ise tatlı suda motora bir zarar gelecegini dusunmuyorum tabi duzenli olarak kurutulacak ise motor

Eevet gördümce, omu tam bılemedım. O madde, desen baskısı yapılan şablonları ( krom malzeme) yapıstırmakdata kullanılıyordu. Netde gördüklerım, ızalosayon ıcın dıyor. Ama dediğiniz gibi iki kompenet oldugu dogrudur.

Hepinize teşekkür ederim. Sorunu çift komponentli yapıştırıcılar veya Epoksi Reçine ile yapılabileceğini öğrendim. Fırçasız motorlar dış kısım ile temas etmediği için iç kısımda ki elektromıknatıs kısımlarını reçine vb. ürünle kapattığınız zaman suya son derece dayanıklı oluyormuş. Bir kaç yerden tescil ettirdim yapanlar çok memnunlar. [ÇÖZÜLDÜ] :)

Umarım meyveleri yiyemesek de resimlerini görürüz :).

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri