Fırçalı DC motor sarımı

Mcmlca1

Üye
Selamın aleyküm, bir konu hakkında danışmak istedim yardımcı olursanız sevinirim.
Elimde 24 volt bir DC fırçalı motor var bobini yandı aynı şekilde söküp sarabilirim fakat ben bunu 12 volta çevirmek istiyorum sargıda ne gibi bir değişiklik yapmam lazım.
1: teli kalınlaştırsam ne degişir
2: turu azaltsam ne değişir

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Selamın aleyküm, bir konu hakkında danışmak istedim yardımcı olursanız sevinirim.
Elimde 24 volt bir DC fırçalı motor var bobini yandı aynı şekilde söküp sarabilirim fakat ben bunu 12 volta çevirmek istiyorum sargıda ne gibi bir değişiklik yapmam lazım.
Bu işler böyle bakkal hesabı olmaz ama bakkal hesabı nasıl yapılacağını anlatan kemal cambaz isimli bir arkadaş var youtube de . Videoları baya eğitici.

Herhalde enduvi saracaksin.

Motor diyelim ki 24v da 6000 rpm donuyor.

Amacin bu motoru 12v ile 6000 rpm ile ayni gucte dondurmek ise;

Diyelim ki motoru soktun ve her bir bobin 100 tur.

Bu 100 turluk bobini 6000 rpm de dondurdugunde yaklasik olarak 24 v enduklenir.

O halde 12v enduklenmesi icin sarim sayisini yariyariya dusurmen gerekir. Fakat bu durumda akim da iki katina cikacak. Cunku devir sayisini degistirmedik gucu degistirmedik.

Sarim sayisini yariyariya azalttigin icin sarim boslugun var demektir buraya daha kalin telden bobin saracaksin.

Peki akim nasil iki kat artacak?

Bunu sen artirmayacaksin motor kendiliginden artiracak.

Amper sarimin ayni kalmasi icin sarim sayisini yari yariya azaltisan akimin da 2 kat artmasi lazim.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,838
Son üye
sarioglu_55

Yeni konular

Geri