Express Weld 161 ultra yardım

Merhaba Ustalarım,
Aranıza yeni katıldım, öncelikle herkese selamlar.

Benim Expressweld 161 ultra kaynak makinem arızalanmıştı, elektronikçi bir tanıdığım aldı tamir etti ve o zaman için makinenin yarısı kadar ücret talep etmişti. Makinenin igbt lerini değiştirmiş. Makine oldu fakat 10 dk kaynak yaptıktan sonra tekrar igbt'ler patladı. Bende tamir ettirmedim.
Şimdi makineyi canlandırmak istedim, aynı işyerinde çalıştığım elektronikçi bir arkadaşla söküp baktık igbt ler patlak ve aşağıdaki resimde işaretlediğimiz devre elemanları (igbt ayaklarında bulunan) arızalı dedi ama bunların kodunu bulamadık,
Bu devre elemanlarının kodları nı söyleyebilecek bir ustam var mıdır? ve harici değiştirmemiz gereken parça varmıdır?
Birde bu makine de kaç igbt kullanılmış, biz iki adet K75T60 görebildik. Bir önceki tamir eden sahtekarlık yapıp hepsini değiştirmedi mi acaba diye tereddütte kaldım.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2022-11-26 at 20.56.21 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2022-11-26 at 20.56.21 (1).jpeg
    152.4 KB · Görüntüleme: 38
  • WhatsApp Image 2022-11-26 at 20.56.21.jpeg
    WhatsApp Image 2022-11-26 at 20.56.21.jpeg
    112.7 KB · Görüntüleme: 35
@paskomya ustam, hızlı dönüşünüz ve engin tecrübenizi paylaştığınız için çok teşekkürler,
Parçaları temin edip değiştirip durumu bildireceğim.
Birde bu makinenin fabrika çıkışı orjinal halinde 2 adet mi yoksa 4 adet mi mosfet kullanılmıştır.
Bir önce makineyi elleyen usta kılıklı herife güvenmiyorum, biz makinede 2 mosfet gördük. 4 adet vardı da o iki adet takmış olabilirmi

makineyi gözle görmeden bir şey diyemem. ben 6 diye hatırlıyorum, 4 takarsan düşük çalışır 2 mosfet olmaz yemez. 4 tanede ise yüksek model takmalı ama verimli olmuyor. 161 4 lü olabilir. aynı karta değişik sürücü ile 6 tane takarsan 200 amper olur. sanırım 201 modeli. ama hangi makine resim paylaş lütfen.
bir de engin tecrübe filan değil. sadece öğrendiklerimi, gördüklerimi, bildiklerimi paylaşıyorum. bilgisi benden çok büyük ustalar var. ben tamirciyim, elektronikçi değil.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,961
Son üye
omr70

Yeni konular

Geri