Evlerdeki enerji hattı üzerinden 2 PIC'in haberleşmesi

afatsum09

Üye
Merhaba arkadaşlar. Enerji hattı üzerinden İnternet paylaşımı diye bir şey gördüm. Aklıma hemen farklı fikirler geldi. Eyer enerji hattı üzerinden İnternete bağlanabiliyorsak, bu hat üzerinden 2 PIC'i haberleştirmemiz de mümkün. Bu konuyu nette araştırdım ama hazır kitlerden daha fazlasını bulamadım. ben bunun mantığını anlamak ve kendim tasarlayıp yapmak istiyorum. Bu konu hakkında bilgisi olan ve yorumu olan arkadaşlardan bana yol göstermelerini istiyorum. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürlerimi sunarım.

elektrik hattı üzerinden denilen sistemler aslında özel bir wirelies protokolü ile haberleşmektedirler. araştırmalarınızı ona göre yapınız.

arkadaslar bende bu konuyu çok merak ettim bu konuyu bilen varsa yazsın

elektrik hattı üzerinden denilen sistemler aslında özel bir wirelies protokolü ile haberleşmektedirler. araştırmalarınızı ona göre yapınız.

Bahsettiginiz olay X10 icin gecerli bir durum. RF veya powerline olarak kullanimina iliskin.

@afatsum09;

nette "powerline ethernet" olarak aratirsaniz detay bilgi bulabilirsiniz.

sayın katana konuya tam hakim değilim... ve piyasa da gördüğüm bildiğim kadarı ile yazdım. rf demişsiniz sonuç itibari ile Şebeke üzerinden direk haberleşilmiyor diye düşünüyorum... biraz daha bilgi verirseniz gerçekten çok faydalı olur.

Bende cok hakim degilim. Daha once uzerinde calisan bir arkadasim icin bazi arastirmalar yapmistim, oradan aklimda kalan bilgiler...

Powerline ethernet dedigimiz sistemler (yeni modeller sanirim birkac yuz Mbps lere ulasmis) sebekenin zero cross aninda sebekeye datayi basiyorlar. Dolayisi ile sistemin calismasi icin ayni fazi kullaniyor olmak, sistemde cos fi yi kaydiracak etkilerin mumkunse olmamasi, var ise de tolere edilebilir degerler icinde olmasi, Iyi bir topraklama altyapisina sahip olmak vb durumlar mevcut.
Kullanilan bir kac standart ve protokol var. Bazi protokoller gurultu bagisikligi (yazilimsal) sebebi ile RF sistemlerde de kullaniliyor. Lakin olayin temeli Elektrik sebekesi uzerinden data aktarimi...

sayın katana arkadaşım vermiş olduğunuz bilgiler için şimdiden çok teşekkür ederim.

aklıma otomatik olarak şu soru geldi. standart bir 220v 50hz sünizoidal kaynakta 100 sıfır düğümü oluşur. yani sıfır noktalarına basılabilecek veri çok sınırlı olmalı...?

konunun özüne dönecek olursak picin internetin filan bu sistemden haberleştirilmesi bayağı kapsamlı ve detaylı bir konu. sıfır geçiş noktasını yakalamak bile bazı kompanzasyon panolarında dert oluyor. kaldıkı bizim şebeke enerjimiz okadar kararlı ve kaliteli değil.

saygılarımla...

Katana arkadaşım açıklamaların için çok teşekkür ederim. yüksekpotansiyel arkadaşımızında dediği gibi bende sıfır noktalarına takılmıştım. En mantıklı yol bana bu geldi. Ama işin teması birazdaha farklı. ilk olarak enerji hattından data değilde ses olarak
düşünmüştüm. Örnek olarak enerji santralleri arasında yüksek gerilim hattından telefon görüşmesini araştırdım. Bunun adı kromportör olması gerekiyor yanlış hatırlamıyorsam. Bu iş yüksek gerilimde oluyorsa 220v da da olmaması için neden ne.? Peki 220v da olma şansı varsa ses sinyalini nasıl bir devre yardımı ile hatta aktarıp, nasıl bir devre ile alabiliriz. Bunu sormamdaki amaç ise ses sinyalinide data olarak kullanmak istemem. kısa bir örnekle açıklayayım. Elimde dtmf kodları üreten bir PIC var. Bu dtmf sinyallerini hatta veriyorum. Aynı hatta bağlı diyer odanın lambasınıda alıcı olarak kullanmak istiyorum. Lamba devresinde de dtmf kod cözücü bir eklenti yapsam ve burdan gelen dtmf sinyaline göre Kod cözücüden aldığım binary kodu PIC ile işleyip lambayı yakmaya çalıssam. işte sorun...! Dtmf sinyalini hatta nasıl verip hattan nasıl alcam. Sizce yanlış bir yolmu izliyorum.

Katana arkadaşım açıklamaların için çok teşekkür ederim. yüksekpotansiyel arkadaşımızında dediği gibi bende sıfır noktalarına takılmıştım. En mantıklı yol bana bu geldi. Ama işin teması birazdaha farklı. ilk olarak enerji hattından data değilde ses olarak
düşünmüştüm. Örnek olarak enerji santralleri arasında yüksek gerilim hattından telefon görüşmesini araştırdım. Bunun adı kromportör olması gerekiyor yanlış hatırlamıyorsam. Bu iş yüksek gerilimde oluyorsa 220v da da olmaması için neden ne.? Peki 220v da olma şansı varsa ses sinyalini nasıl bir devre yardımı ile hatta aktarıp, nasıl bir devre ile alabiliriz. Bunu sormamdaki amaç ise ses sinyalinide data olarak kullanmak istemem. kısa bir örnekle açıklayayım. Elimde dtmf kodları üreten bir PIC var. Bu dtmf sinyallerini hatta veriyorum. Aynı hatta bağlı diyer odanın lambasınıda alıcı olarak kullanmak istiyorum. Lamba devresinde de dtmf kod cözücü bir eklenti yapsam ve burdan gelen dtmf sinyaline göre Kod cözücüden aldığım binary kodu PIC ile işleyip lambayı yakmaya çalıssam. işte sorun...! Dtmf sinyalini hatta nasıl verip hattan nasıl alcam. Sizce yanlış bir yolmu izliyorum.

arkadaşım sadece bir sorunun cevabını bildiğimi düşünüyorum.

yüksek gerilim hatlarında akım 1 yapılır yada başka bir deyişle gerilim güce eşitlenir ve iletim hatlarına aktarılır. gerilim güce eşit olunca kayıplar da minumum olur. veriyi akımdaki küçük değişimler halinde yapılabilir. ama şebekede akımı bırakın gerilim bile dans ediyor(tutarlı/kaliteli değil)...

saygılarımla...

Merhaba arkadaşlar aranıza yeni katıldım...

Bu yömtemle bende zamanında araştırmalar yapmıştım. Bir kaynak buldum ama deneme fırsatım olmadı. İsterseniz inceleyin.

Ekli dosyalar

• PowerLineData.pdf
    971.4 KB · Görüntüleme: 445

Forum istatistikleri

Konular
128,195
Kullanıcılar
449,970
Son üye
Liliane

Yeni konular

Geri