Evin Tamamında Voltaj Düşüklüğü Problemi

Beni medaştan aradılar sorun trafodan dediler, Cumartesi günü değişecek dediler dün mahallede direkleri de kontrol ediyorlardı. Voltaj 200voltun altına pek inmiyor gibi ama hala ani düşme ve yükselmeler devam ediyor. 207 voltken bakmışsın 237 omuş 20-30 volt birden yükselip alçalıyor. Evde kullandığım güç kaynağı kafayı yedi, rölesi günde 40-50 defa açılıp kapanıyor. Trafodan sonra hattın bir kısmı yeraltından bir kısmı havai hat; dayım İstanbul'da elektrikçi ona da sordum bir yerde nötr eksikliği-kopması vardır diyor. Deneme yaptım demir su tesisatından nötr uca bağlantı yapınca voltaj düşükse yükseliyor, voltaj yüksekse düşüyor. Gelen yetkililere nötr hattında porblem olabilir diyorum, direkleri kontrol ettik problem yok diyorlar. Bu iş artık iyice canımı sıktı, adamlar bi sorunu halledemedi...

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Beni medaştan aradılar sorun trafodan dediler, Cumartesi günü değişecek dediler dün mahallede direkleri de kontrol ediyorlardı. Voltaj 200voltun altına pek inmiyor gibi ama hala ani düşme ve yükselmeler devam ediyor. 207 voltken bakmışsın 237 omuş 20-30 volt birden yükselip alçalıyor. Evde kullandığım güç kaynağı kafayı yedi, rölesi günde 40-50 defa açılıp kapanıyor. Trafodan sonra hattın bir kısmı yeraltından bir kısmı havai hat; dayım İstanbul'da elektrikçi ona da sordum bir yerde nötr eksikliği-kopması vardır diyor. Deneme yaptım demir su tesisatından nötr uca bağlantı yapınca voltaj düşükse yükseliyor, voltaj yüksekse düşüyor. Gelen yetkililere nötr hattında porblem olabilir diyorum, direkleri kontrol ettik problem yok diyorlar. Bu iş artık iyice canımı sıktı, adamlar bi sorunu halledemedi...

evinizde bilinçsizce denemeler yapmayın sorun mahalle trafonuzda. ayrıca evdeki sonuçlar sizi yanıltabilir çünkü siz ölçümlerinizi muhtemelen yük altında yapmıyorsunuz. topraklamaya takviye yaparak voltaj düşmez voltajınız kapasitif yükten dolayı yükseliyor. buda trafonun dengesiz yüklenmesinden kaynaklanıyor.

evinizde bilinçsizce denemeler yapmayın sorun mahalle trafonuzda. ayrıca evdeki sonuçlar sizi yanıltabilir çünkü siz ölçümlerinizi muhtemelen yük altında yapmıyorsunuz. topraklamaya takviye yaparak voltaj düşmez voltajınız kapasitif yükten dolayı yükseliyor. buda trafonun dengesiz yüklenmesinden kaynaklanıyor.

Zaten bunun tehlikeli olduğunu biliyorum sırf düzelme oluyormu diye denedim. Adamlar trafoyu değiştirdiklerini söylüyorlar. Yukarıdaki mesajı yazdıktan saat 04:30da güç kaynağının dıt seslerine uyandım, akü devreye girmiş, baktım evin lambaları kuvvetli yanıyor. Evde sadece bir lamba yanıyorken ölçtüm 280v görünüyor. Medaştan gelen yektililerde senin Ölçüm Aleti hassas ölçmez diyorlardı. Güç kaynağıda mı bozuk ani voltaj düşüme ve yükselmelerinde akü devreye giriyor. Voltaj düşüklüğü problemi halloldu gibi ama bu seferde ani yükselmeler oluyor, sonra normalleşiyor. Hafta sonu trafoyu değiştirdiler voltaj düşüklüğü pek olmuyor ama ani yükselmeler oluyor. Sorun hala trafodan mı?

bence tek problem trafodan kaynaklanyo hat üzerinde ani yük çekip bırakan bir iş yeri olabilir topraklamayla alakası yok die düşünüyorum

Eger sizinle aynı hattan alan diğer komşularınızda aynı problem varsa: o hat üzerindeki ek yerlerinde gevşeme vardır veya klemenslerde oksitlenme olmuştur.
Sadece sizin binada sorun varsa ve diğer komşularda normalse: Sizin şebekeye bağlantınızda sorun vardır ve klemenslerin yenilenmesi faydalı olacaktır.
Eğer arada bir düşme yükselme oluyorsa: o zaman aynı hatta bağlı gücü yüksek bir makina veya cihaz devreye girip çıkıyordur topraklama yapmak faydalı olacaktır.

Problem aynı hat üzerindeki diğer binalarda da var. Ayrıca hat üzerinde dediğiniz gibi fabrika vs yok, trafodan gelen hatta genellikle tek katlı evler var, çok güç çekecek bir makina da olacağını sanmıyorum çünkü burası küçücük bir ilçe, Bu gün Medaşın arabası direkleri kontrol ediyordu. Sorun halledilmiş gibi görünüyor(Kulağına kurşun). Medaştan gelen adamlar benim kadar kafa yorsalardı sorun belki daha kısa sürede çözülürdü diye düşünüyorum, 2 haftadır lambalar sellektör yapar gibi yandı durdu.

Ben burada zahmet edip cevap yazan, bilgilerini paylaşan arkadaşlara teşekkür ediyorum

3-4 gündür evin tamamında ani voltaj düşmesi ve yükselmesi oluyor. Digital voltmetre ile ölçüyorum bazen 160 volta düşüyor bazende 280 volta kadar çıkıyor, böyle sürekli alçalma ve yükselmeler oluyor. aynı hat üzende 4-5 komşuda da aynı problem varmış. Medaş yetkililerini birkaç kez çağırdım bina girişinde boşta kablo varmış düzelttik dediler direkteki bağlantı da sağlam düzelmiştir dediler bir düzelme olmadı. Artık medaşı aramaktan onlara gitmekten bıktım. Adamlar gelmese şikayet edecem geliyorlar ama problem çözülmüyor. Bu voltaj düşme ve yükselme sebebi neden kaynaklanıyor olabilir, tecrübeli arkadaşlar yardım ederse memnun olurum.

bence bölgenizi besleyen trafonun yetersiz oluşundan kaynaklanan bir problem genellikle bu tür arızalada trafonun yetersiz olduğunu bildikleri için arıza ihbarlarını ya es gecerler veya tamam yapıyoruz deyip oyalarlar

Gerilimin 280 Volt seviyesine ulaşmasının sebebi nötr hattı gevşekliği veya kopmasıdır.Öncekimesajımdada bunu belirtmiştim.Dayınızda aynısını söylemiş.Nötr hattını topraklayınca gerilimin düzelmesinin sebebi budur.(Su tesisatına bağladığınızda)

Gerilimin 280 Volt seviyesine ulaşmasının sebebi nötr hattı gevşekliği veya kopmasıdır.Öncekimesajımdada bunu belirtmiştim.Dayınızda aynısını söylemiş.Nötr hattını topraklayınca gerilimin düzelmesinin sebebi budur.(Su tesisatına bağladığınızda)

2 gündür benim evdeki sorun düzeldi gibi ama diğer bazı evlerde hala devam ediyormuş.
Elektrik-Elektronik konusunda çok fazla bilgim yok ama benim aklıma yatan da sizin dediğiniz. Gelen yetkililere sizden gelen çözüm yollarını söylüyoruz. "Sizin aletleriniz hassas ölçüm yapmaz. Direkleri kabloları kontrol ettik gevşeklik yok vs" diyorlar.Güya Trafoyu da değiştirdiler. Kısaca bizim dediklerimizi dikkate almıyorlar.

Trafoyu değiştirler ise hattınızda problem var.Özellikle nötr hattı.

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri