Evimdeki ampuller pırpır ediyor

Cemo94

Üye
Merhabalar.

Oturduğum bina daha sıfır caddeden elektrik hattı yeni çekildi, elektriğim de yeni bağlandı. (Yaklaşık 3 hafta oldu) ilk başlarda problem yoktu ama son 2-3 gündür koridor ve mutfaktaki ampuller pırpır yapıyor, kapanacak kadar kısılıp geri yanıyor. Diğer odalarda sorun varsa da denk gelmedim salonda zaten şerit led ile oturuyoruz onda pırpır yok. Evdeki kullandığımız ev aletlerinde şimdilik bir problem yok ama bu problem dalgalanmadan yapıyorsa ilerde başımızı ağrıtır diye tahmin ediyorum.

Sizce sorun neden olabilir? Bunun için eve elektrikçi mi çağırmalıyım yoksa TEDAŞ mı ilgilenecek? Yardımlarınızı bekliyorum.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Merhabalar.

Oturduğum bina daha sıfır caddeden elektrik hattı yeni çekildi, elektriğim de yeni bağlandı. (Yaklaşık 3 hafta oldu) ilk başlarda problem yoktu ama son 2-3 gündür koridor ve mutfaktaki ampuller pırpır yapıyor, kapanacak kadar kısılıp geri yanıyor. Diğer odalarda sorun varsa da denk gelmedim salonda zaten şerit led ile oturuyoruz onda pırpır yok. Evdeki kullandığımız ev aletlerinde şimdilik bir problem yok ama bu problem dalgalanmadan yapıyorsa ilerde başımızı ağrıtır diye tahmin ediyorum.

Sizce sorun neden olabilir? Bunun için eve elektrikçi mi çağırmalıyım yoksa TEDAŞ mı ilgilenecek? Yardımlarınızı bekliyorum.

Komşularınızda durum ?

Ölçü aletiniz varsa amperler pırpır edince ve pırpır etmeden ölçümler yapmanız .
Elektrikçi çağırmanız .

Diğer forum ( pırpır )
https://www.google.com/search?q=pır...EDyAEA-AEB4gMEGAAgQYgGAQ&sclient=gws-wiz-serp

Şimdi moda olan, tasarruf ampulu cinsi gazlı mapullerde bu sorun olabilihyor. Kaliteli ampul marka alın deneyin.
Üstat kullandığım ampul bu kaliteli olduğunu düşünüyorum ama önerdiğiniz bir marka varsa deneyebilirim.
Hocam her zaman yapmadığı için bir şey yapamıyorum maalesef. Elektrikçi geldiğinde pırpır yapmasa bile sorunu bulabilir mi? Şu an iş yerindeyim akşam komşulara da sorayım bir durumu.

Ekli dosyalar

• 1C6EE932-0B58-4DE8-AF49-6F192D9E91E3.jpeg
    1C6EE932-0B58-4DE8-AF49-6F192D9E91E3.jpeg
    259.9 KB · Görüntüleme: 6
Tasarruflu ampul ya da led ampul her hangisi ise eski tip halojen ampullere göre daha az elektrik sarf ederler. Fakat arıza verme süreleri çok daha kısadır. Bu sebeple elektrik dağıtım şirketinin kazancını bu ampul üreticileri alırlar!

Bu anlatımınızdan sorunun şebekeden mi yoksa sadece münferit olarak sadece sizin oturduğunuz binaya ait olup olmadığı sonucuna varılamıyor. Komşularınızda da benzer durum varsa öncelikle de bunu araştırmanız, yoksa sadece kendi bina elektriğiniz üzerine odaklanmanız gerekiyor. Kullanılan tasarruf lambalarının kalitesizliği, açma-kapama anahtarlarının içten ark yapması, o akımı veren otomatların dış bağlantısı veya içten sıkıntısı, buatlardaki iç bağlantı zafiyetleri, vb. çok fazla nedeni olabilir, bu konuda çok net bir şeyi söylemek çok zor. Ama bu sorunun hiç yaşanmadığı bir noktasına prizden dijital avometreyle AC volta ölçümünde ayni voltaj dalgalanması anlık olarak görülüyor mu buna bir bakın, oluyorsa elbette ki şebekeden gelişiyle ilgili sıkıntı (voltaj dalgalanmaları) Şebeke kaynaklı olarak bulunuyor demektir. Kolay gelsin.

Şimdi moda olan, tasarruf ampulu cinsi gazlı mapullerde bu sorun olabilihyor. Kaliteli ampul marka alın deneyin.
Merdiven aydınlatma için, kapımın önendekı armatüre, 25 tl ye led ampul takdım.(6 hafta önce) 3. yanmada gitti ampul, yeniledim.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,978
Son üye
food_eng_1952

Yeni konular

Geri