Evimde topraklama olmasına rağmen elektrik carpıyor

Muğla48

Üye
Selam arkadaşlar size Bi sorun olucak evimde topraklama var elektrikli caydanlıktan var gecelerde caydanlığın gövdesine dokundum elektrik carptı kontrol kalemi tutum ışık yanmadı. Fişi cektim toprağa baktım ışık yanmadı. Topraklama eski olabilir diye seri lamba yapıp faz-toprak değdirdim ışık canlı yandı topraklamam iyiydi. Bizim ev apartman birazda eski acaba diğer komşuların cihazlarında sıkıntı varda topraktan bize mi geciyor diye tevzi panodan toprağı ayırdım denemek amaclı. Diğer günlerde caydanlığa dokundum yine carptı arasıra carpıyor sürekli değil acaba caydanlıkta mı sıkıntı var diye sıfırlama yaptım carparsa sigorta atsın diye bide Bi baktım buşlaşık makinesinin gövdesinde elektrik var iç kısımda fişleri ters düz ettim denerken milangazın fişini takınca bulaşık makinesi deki elektrik gidiyordu fişi cekince tekrar elektrik geliyordu acaba neden böyle olur caydanlıkta arasıra carpıyor evde kaçak akım yok

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Selam arkadaşlar size Bi sorun olucak evimde topraklama var elektrikli caydanlıktan var gecelerde caydanlığın gövdesine dokundum elektrik carptı kontrol kalemi tutum ışık yanmadı. Fişi cektim toprağa baktım ışık yanmadı. Topraklama eski olabilir diye seri lamba yapıp faz-toprak değdirdim ışık canlı yandı topraklamam iyiydi. Bizim ev apartman birazda eski acaba diğer komşuların cihazlarında sıkıntı varda topraktan bize mi geciyor diye tevzi panodan toprağı ayırdım denemek amaclı. Diğer günlerde caydanlığa dokundum yine carptı arasıra carpıyor sürekli değil acaba caydanlıkta mı sıkıntı var diye sıfırlama yaptım carparsa sigorta atsın diye bide Bi baktım buşlaşık makinesinin gövdesinde elektrik var iç kısımda fişleri ters düz ettim denerken milangazın fişini takınca bulaşık makinesi deki elektrik gidiyordu fişi cekince tekrar elektrik geliyordu acaba neden böyle olur caydanlıkta arasıra carpıyor evde kaçak akım yok

Maşallah iyi karıştırmışsınız tesisatı. Bi kaçak akım rölesi koyarsanız çarpılmadan kurtulursunuz. Kettle makinesinn topraklamasında sorun olabilir. Priz tesisat kontrolü, topraklama ölçümü. Tevzi tablodan ziyade farklı bağlantı noktalarından elektrik soketi buvat yerlerindn topraklama bağlantıları kontrol edilebilir vs

Maşallah iyi karıştırmışsınız tesisatı. Bi kaçak akım rölesi koyarsanız çarpılmadan kurtulursunuz. Kettle makinesinn topraklamasında sorun olabilir. Priz tesisat kontrolü, topraklama ölçümü. Tevzi tablodan ziyade farklı bağlantı noktalarından elektrik soketi buvat yerlerindn topraklama bağlantıları kontrol edilebilir vs
Bütün buatlara baktım Bi sıkıntı yok prizleride söktüm zaten eski tesisat olduğun toprak direk mutfağa gelmiş mutfaktada 3 tane priz var ve mutfağa gelen lşnye tek başka yere uğramıyor ölcü aleti olmadığın toprağı ölcemedim ama topraklamanın iiyi olduğu kanaatindeyim seri lambayla bakınca gayet güzel ışık veriyor

Topraklı prizlerin topraklama mekanızmasına takmış olduğun fişin topraklama mekanızması temas etmiyor olabilir. Prizin mekanızmasını kontrol kalemi ile alt üst tırnağı hafifce dışarı çektir. Büyük bir ihtimalle oksit olmuştur.

Topraklı prizlerin topraklama mekanızmasına takmış olduğun fişin topraklama mekanızması temas etmiyor olabilir. Prizin mekanızmasını kontrol kalemi ile alt üst tırnağı hafifce dışarı çektir. Büyük bir ihtimalle oksit olmuştur.
Öğrenciyim kaçak akımlarda pahalı yarın alıcam ama
Kaçak akımı taktım mutfak prizlerin değişti kabloları kontrol ettim gündüz bişey yoktu akşam kettılla bulaşık makinesini dokununca gıdıklama oluyor

Moderatör tarafında düzenlendi:
Kaçak akımı taktım mutfak prizlerin değişti kabloları kontrol ettim gündüz bişey yoktu akşam kettılla bulaşık makinesini dokununca gıdıklama oluyor

Kaçak akım rölesi taktığınız hâlde atmıyorsa alıcılarınızdan toprak hattına kaçak olmuyor demektir. Ancak bina tesisatının toprak hattına bir daireden kaçak varsa ve topraklama direnci yüksekse bu sizi olumsuz etkiler şasesi metal alıcılarınızın gövdesine yayılır ve kakr bu durumda hiç bir işe yaramaz. Böyle bir durumun yaşanmaması için tüm dairelerde ve bina girişinde kakr olmalıdır. Yani diğer dairelerdeki kaçak yada kaçaklardan etkileşim önlenmelidir.
Bazı insanlarda statik elektrikten etkilenme çok olabiliyor bu metabolizmayla, giydiniz giysilerle v.s nedenlere bağlıdır böyle bir durum da olabilir.
Son olarak Kakr test etmeyi unutmayın.

Kaçak akım rölesi taktığınız hâlde atmıyorsa alıcılarınızdan toprak hattına kaçak olmuyor demektir. Ancak bina tesisatının toprak hattına bir daireden kaçak varsa ve topraklama direnci yüksekse bu sizi olumsuz etkiler şasesi metal alıcılarınızın gövdesine yayılır ve kakr bu durumda hiç bir işe yaramaz. Böyle bir durumun yaşanmaması için tüm dairelerde ve bina girişinde kakr olmalıdır. Yani diğer dairelerdeki kaçak yada kaçaklardan etkileşim önlenmelidir.
Bazı insanlarda statik elektrikten etkilenme çok olabiliyor bu metabolizmayla, giydiniz giysilerle v.s nedenlere bağlıdır böyle bir durum da olabilir.
Son olarak Kakr test etmeyi unutmayın.
Bende ondan şüpheleniyorum eski bina ve diğer dairelerde kaçak akım yok test ettim kaçak akım sağlam calışıyor topraklama hattı gecişli yapmışlar en üst daireden tek tek aşağı iniyor bizim zemin kat bizdende toprağa gidiyor eğer böyle devam ederse topraklama hattı cekicem

Bende ondan şüpheleniyorum eski bina ve diğer dairelerde kaçak akım yok test ettim kaçak akım sağlam calışıyor topraklama hattı gecişli yapmışlar en üst daireden tek tek aşağı iniyor bizim zemin kat bizdende toprağa gidiyor eğer böyle devam ederse topraklama hattı cekicem

DİKKAT : ÖNCE İŞ GÜVENLİĞİ

her zaman lazım diyelim , ölçü aleti kontrol kaleminin görevi ayrı ( güven vermez )
bence komşularla birlikte ( binanın tamamı ) hareket edin bence iyilikte yapmış olmuş oluyorsunuz .

tüm binaya kaçak akım röleleri 30 mA HAYAT KURTARMA ( daire içi siğorta kutusuna + diğer birim varsa iş yeri gibi vs gibi )
her birime 1 adet 30 mA kaçak akım hayat koruma rölesi takılması mecburidir ( yeni yönetmelik )
eski binalar içinde iyileştirme yapılması yararınadır .

şimdi akılma geldi eğer doğalgaz kullanıyorsanız . kombi bağlantınızı kontrol ediniz !!

işi bilen doğal servisi.
sizin gibi prizde 3 kablo vardır faz / nötr / toprak vardır kaçak akım takılı olmadığından toprak ve nötr birleştirilmiş mi ? ayrı mı ? bilemez . toprak ve nötr birleştirilmiş olabilir der .
kombinin toprağı bağlamaz .

bina sayaç panosuna 300 mA YANGIN kaçak akım rölesi ( ÖZELLİKLİ BAĞIŞIK TİP KAÇAK AKIM TAKILMASI )

SN @sami inci hocamın arşivinden BAĞIŞIK TİP KAÇAK AKIM

BAĞIŞIK TİP KAÇAK AKIMLAR.jpg

bu binada asansör yok diyorum . ( bilğiler ve şartlar öyle gösteriyor. )
asansörün yok veya var olmaması sizin 300 mA binaya takılmasında engel değildir .

bilği diyelim asansör olsaydı .
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=User+guide&p_File_Name=Asansörlerde+Kaçak+Akım+Koruma+Rölesi+Kullanımı.pdf&p_Doc_Ref=Asansorlerde_Kacak_Akim

bunlara ek ölçüm yaparmısınız ?

1 - daire içi siğorta kutusu takmış olduğunuz kaçak akımdan sonra ölçüm
2 - elektrikli çaydanlık bağlı prizinden ölçüm

ölçümler 1 - ve 2 - ölçümler
faz faz arası
faz nötr arası
nötr toprak arası
ölçü aleti kademesini ayarını yapmanız nötr toprak arası .

kolay gelsin , sağlıcakla kalın .

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri