Evimde Garip elektrik olayı

volkan__y

Üye
Merhabalar, tümsigortalar kar dahil kapalı kontrol kalemi ile prizdelerde ki faza dokununca bazen bina şalteri bazen sayaç sigortası atıyor. Nedenini çok sorgulattım. Bilen çıkmadı.
Not: önce ki oturan çamaşır mak. İçin sigorta kutusundaki 10 A sigortadan ince zil kablosu ile priz yapmış.

Merhabalar, tümsigortalar kar dahil kapalı kontrol kalemi ile prizdelerde ki faza dokununca bazen bina şalteri bazen sayaç sigortası atıyor. Nedenini çok sorgulattım. Bilen çıkmadı.
Not: önce ki oturan çamaşır mak. İçin sigorta kutusundaki 10 A sigortadan ince zil kablosu ile priz yapmış.
o önceki oturanı, ıslayıp ıslayıp dövmek lazım. umarım siz aynı durumda kullanmıyorsunuzdur. bu arada kontrol kalemi bir ölçüm test aleti değildir. sadece var ve yoku gösterir. ama gösterdiği her var da var değildir. ölü voltajı da var gösterir ama onun var olması işlev gördüğü anlamına gelmez. sadece fazda test yaparken sigorta atması hiç bilmiyorum. eğer AC elektriğe vakıf değilseniz bir elektrikçi arkadaşa tesisatınızı kontrol ettiriniz. sigortayı attıran prizi göstererek başlayınız.

Geçmiş olsun.
En kısa zamanda tesisatınızı yeniletin .
Bu sırada konu içeriğinin çözümü de bulunmuş olur .

Sigorta dediğiniz kaçak akım rölesi mi ?

Fotolar yayınlamanız ve açıklayıcı bilğiler vermeniz belki çözümde ufak yardım olur .

Tesisat sistemi bilinmiyor.
Kontrol kalemi ile ölçüm yapılmaz
Ölçü aleti kullanımı.

Kolay gelsin sağlıcakla.

Son düzenleme:

böyle bi arızayla bilimin başedebileceğini zannetmiyorum

Merhabalar, tüm sigortalar kar dahil kapalı kontrol kalemi ile prizdelerde ki faza dokununca bazen bina şalteri bazen sayaç sigortası atıyor. Nedenini çok sorgulattım. Bilen çıkmadı.

Yazıyı tam okumamışım .
Tam açıklayıcı bilgi gerekir ( tesisatta bilinmiyor ) yerinde çözüm .

Yan dairenin buat arkasından enerji ( alınmış olabilir ) düşüncesi ?

Şöyle ki taşınma aşamasında priz değiştirirken binanın elektriği kesiliyor ve bizde bunu şebekeden kaynaklı sanıyorduk. 2-3 kere atınca yaptığımız işlemderden kaynaklı bir sorun var olduğunu anladık. Önce tüm sigortaları kapattık kontrol kalemi ile denedik şalteri attırdı. Sonra kontrol ettiğimiz prizinin sigortasını kapattık kontrol ettik sayaç sigortası attı. Daire sigortası yada kaçak akım varsa ikisinden birisi atmıyor direk ana şalter yada sayaç sigortası atıyor. Kontrol kalemi ile sigortalar kapalı olunca tüm cihazlar kapalı iken nasıl olurda faza dokununca şalter yada sayaç sigortası atar?

Şöyle ki taşınma aşamasında priz değiştirirken binanın elektriği kesiliyor ve bizde bunu şebekeden kaynaklı sanıyorduk. 2-3 kere atınca yaptığımız işlemderden kaynaklı bir sorun var olduğunu anladık. Önce tüm sigortaları kapattık kontrol kalemi ile denedik şalteri attırdı. Sonra kontrol ettiğimiz prizinin sigortasını kapattık kontrol ettik sayaç sigortası attı. Daire sigortası yada kaçak akım varsa ikisinden birisi atmıyor direk ana şalter yada sayaç sigortası atıyor. Kontrol kalemi ile sigortalar kapalı olunca tüm cihazlar kapalı iken nasıl olurda faza dokununca şalter yada sayaç sigortası atar?

Sayaç panosu ve siğorta kutusunun fotolarını yayınlamamız . ( ve açıklama yazısı )
Net kaliteli çekim ile .

Atanlar nedir ? önce kimliğini tesbit edelim sonra ilerleyelim .
Siğorta ve kaçak akım rölesi ?

Görmekle - yazmak aynı değil ( yazmak açıklamada bilği eksikliği )
Testler yapılma şekli ?

Bu kabloyu devreden siğortadan ve prizden sökülüp çıkardınız mı ?

Belki de bilenin çıkmaması durumu yanlış değerlendirmek ve yanlış bilgi verme ihtimaliniz olabilir.
Kaçak Akım Koruma Rölesi kapalı iken kontrol kalemi ile prizleri kontrol etmek? Prizlerin de bu olay karşısında sigortayı attırması, eski kiracının çamaşır makinesi için zil kablosu ile priz yapması. 10 amper koca yürekli sigortanın bu makineyi çalıştırması.
Hocam nerede oturuyorsunuz çok merak ettim gerçekten. Paranormal olaylar serisi gibi.

Belki de bilenin çıkmaması durumu yanlış değerlendirmek ve yanlış bilgi verme ihtimaliniz olabilir.
Kaçak Akım Koruma Rölesi kapalı iken kontrol kalemi ile prizleri kontrol etmek? Prizlerin de bu olay karşısında sigortayı attırması, eski kiracının çamaşır makinesi için zil kablosu ile priz yapması. 10 amper koca yürekli sigortanın bu makineyi çalıştırması.
Hocam nerede oturuyorsunuz çok merak ettim gerçekten. Paranormal olaylar serisi gibi.
Evet zaten en başında garip bir durum var. Peki çamaşır makinasının bu şekilde çalışıyor olması ne gibi sorun çıkartır. Önceki kiracı 7 yıl oturmuş.

Evet zaten en başında garip bir durum var. Peki çamaşır makinasının bu şekilde çalışıyor olması ne gibi sorun çıkartır. Önceki kiracı 7 yıl oturmuş.

Kiracı çözümün adresi olabilir.
Sır kiracı da sanırım .

Ince zil telinin yanından başka kablo geçiyormuydu ?

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri