Evim için solar enerji sistemi kuracağım ustalarımın bilgisine ihtiyacım var.

pc-destek

Üye
Öncelikler Selamun aleyküm arkadaşlar, evime solar enerji ile bir sistem kurmak istiyorum. Bunun için off grid sistem tercih ediyorum. Evimde 102 ekran tv. büyük buz dolabı. çamaşır makinası. 10 tane aydınlatma (10w) ve en önemlisi 18 lik inverter klimam var. Diğer cihazlarım A+ sınıftır. Şebekeden bağımsız bir solar sistem ile bunları karşılamak istiyorum. Klima 8 saat . Tv 5 saat. Aydınlatma 6 saat. Buzdolabı 24 saat. bu sistem için inverter olarak 3 kw akıllı inverter yeterli olur mu ? 5 kw mı tercih etmeliyim ? Diğer malzemeleride tavsiyelerle ve özellikle klimanın hesaplamasını paylaşırsanız öğrenebilme açısından sevinirim. Çok teşekkür ederim anladığım kadarıyla kendimi ifade ettim yanlış bir terimim varsa kusura bakmayın.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Öncelikle her cihazın etiket değerini paylaşın.

Apartmanda yaşıyorsanız bu projeyi unutun derim. Bu kadar yükü besleyecek sistem için panel parkı baya büyük çıkacaktır. Maliyeti de keza çok yüksek olup geri dönüşü çok zaman alır. 15 yıl gibi belki daha fazla.

Öncelikle her cihazın etiket değerini paylaşın.

Apartmanda yaşıyorsanız bu projeyi unutun derim. Bu kadar yükü besleyecek sistem için panel parkı baya büyük çıkacaktır. Maliyeti de keza çok yüksek olup geri dönüşü çok zaman alır. 15 yıl gibi belki daha fazla.
hocam evim bahçeli müstakil 4 tarafı duvarla çevrili çok geniş alanımız var. sadece klima için kaçlık inverter akü ve panel kullanmam gerekir

18000 btu bir klima yaklaşık aşağıdaki etikette güçleri ceker.

Nominal değeri yaklaşık 1900 watt.

Bu klimayı ilk mesajınıza 8 saat yazmışsınız. 8 saatte 14.2 kW enerji harcar. Aku kapasitesi için 1.5 katı pay koysak 22.8 kW kapasiteli aku grubu koymalisiniz.

Aku hesabı yaparsak 23 kW ÷ 12 = 1916 amper aku parkı olusturmalisiniz.

12 volt 100 amper akulerden 19 adet almalısınız.

Su an yoldayım panel hesabını sonra devam edelim yada arkadaşlarda hesap edebilir.

images (3).jpeg

Aküsüz on grid sistem yapmak daha mantıklı. eğer şebeke fiyatlarından bıktıysanız.

Akü masrafınız olmadığı gibi kw başına ortalama 70-80 kuruş satışınız olur gibi düşünün.

Tabi bu satış yapmak yerine şebekeyi ups gibi kullanacağınızdan bu fiyatlara gelir.

Off grid genelde şebeke olmadığı yerlerde, elektirik kesintisini yüksek olduğu yerlerde, apartma gibi yerlerde kullanılır

Amaç fiyat ise şebeke bağlantılı, çift taraflı sayaçlı sistem kullanın.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri