Eve kombi bağlatma maliyeti nedir?

tumo192

Üye
Merhaba saygıdeğer ustalarım. Ankara'da oturuyorum ve 82 m2 evimiz var. Eve en ekonomik yolla doğalgaz bağlatmak istiyorum. Isıtma merkezi sistem yani sadece banyo suyu için ısıtma gerekiyor. Dairede hat çekili, sadece gaz sayacı ve kombi gerekiyor. Toplam ne kadar tutar ? Teşekkür ederim.

https://www.baskentdogalgaz.com.tr/Tarifeler/TR/5/29.aspx

2.el revizyon görmüş 1 yıl garantili kombiler falan var 1200-1300 tl ye satılıyor. Onlardan almak mantıklı mı ? Birde kombi yerine şohben falan takılabilir mi ?

https://i.hizliresim.com/mvn6Dy.jpg

Buraya bağlanacak, baca çıkışı var.

Bacalı Konvansiyonel Kombi iş görür mü ? Fiyatları ucuz...

Son düzenleme:
Doğru kombi ! almazsanız,parayı gaza verir-
siniz.Yoğuşmalı ve oransal kontrollu özellikli olmasına dikkat edin.Her kombide
kombi değildir ! Seçimide,almak istediğiniz
firma tedarikçisi ile birlikte yapın.Kombi işi,
çarşıdan soba alıp,bacaya borulama işi de-
ğildir.

Bacalı kombiler kullanımdan da kalktı üretimden de ,zaten gaz dağıtım şirketleri bağlattırmaz bide baca ölçülerinin ve özelliklerinin uygun olması gerekir ,hermetik denilen yoğuşmalı kombiler satılıyor artık piyasada ,ikinci el kombiler ömrünü tüketmiş arıza yapmış yeni kombiler satılırken yapılan eskisini getir yenisini götür kampanyalarından tamircilerin eline düşmüş ufak bir tamirle hayata dönmüş cihazlar garantisi 6 ay 1 sene o da göstermelik ,gazla çalışan cihazların şakası olmaz ,ayrıca yeni abonelik için de ödeme alınacak bilginize,içerdeki gaz hattının eski aboneliği varmı yani projelendirilmiş mi bunlarıda bilmek lazım,kolay gelsin.

Size kombi gerekli değil.
Size lazım olan doğalgazlı termosifon.
https://www.n11.com/beyaz-esya/isit...MI1tr_oLWE7QIVRBN7Ch1CJQazEAAYASAAEgKUK_D_BwE
Linkten bütçenize uygun seçeneği belirleyebilirsiniz.
İkinci olarak ta artık bacalı ürünlerin kullanılması yasaktır. Hermetik almalısınız.
Hermetik kurulumu için de en ideal yer genellikle balkon belirlenmektedir.
Çünkü banyoda buhar sebebi ile sakıncalı.

Bacalı kombiler kullanımdan da kalktı üretimden de ,zaten gaz dağıtım şirketleri bağlattırmaz bide baca ölçülerinin ve özelliklerinin uygun olması gerekir ,hermetik denilen yoğuşmalı kombiler satılıyor artık piyasada ,ikinci el kombiler ömrünü tüketmiş arıza yapmış yeni kombiler satılırken yapılan eskisini getir yenisini götür kampanyalarından tamircilerin eline düşmüş ufak bir tamirle hayata dönmüş cihazlar garantisi 6 ay 1 sene o da göstermelik ,gazla çalışan cihazların şakası olmaz ,ayrıca yeni abonelik için de ödeme alınacak bilginize,içerdeki gaz hattının eski aboneliği varmı yani projelendirilmiş mi bunlarıda bilmek lazım,kolay gelsin.
Cok cok tesekkur ederim. Projelendirilmis ise isim kolay mi ? Apartman dairesine hat cekilmis, dogalgaz borulari mutfaga kadar geliyor. Fakat gaz sayaci yok. Bu projelendirilip projelendirilmedigini gaz dagim sirketine tapuyla beraber gitsem ogrenir miyim ? Veya telefonla ogrenme sansim olur mu ? Sirket cok uzakta.
Size kombi gerekli değil.
Size lazım olan doğalgazlı termosifon.
https://www.n11.com/beyaz-esya/isit...MI1tr_oLWE7QIVRBN7Ch1CJQazEAAYASAAEgKUK_D_BwE
Linkten bütçenize uygun seçeneği belirleyebilirsiniz.
İkinci olarak ta artık bacalı ürünlerin kullanılması yasaktır. Hermetik almalısınız.
Hermetik kurulumu için de en ideal yer genellikle balkon belirlenmektedir.
Çünkü banyoda buhar sebebi ile sakıncalı.
800 tl ye cok iyiymis hocam kafaya koydum valla gazi acip verecegim coskuyu :) 2.el urunlere hic bulasmiyorum o zaman. Facebook ta tesisatcilara sordum 2500 3000 tl arasi fiyat cikardilar esnaf kafasi baglayalim abi soyle.boyle yorumlar yazmislar. Bu forumlar olmasa cahille cahil olacagiz herkes birbirini gutme pesinde guven olmuyor kimseye ara konusalim falan yazmis. 750 tl ye termosifon alacaktim bunun yerine bu dediginiz daha mantikli hem sifir urun.hemde dogalgaz ekonomik olur. Termosifon yuzunden ayda 200 tl ye yakin elektrik faturasi geliyor. Bu cihazi alip sayaci baglatirsam gazi direkt kullanabilir miyim ? Sayac takmak yeterli olur heralde yeri herseyi altyapi hazir binada tek benim hanede yok. Bekar adamdan aldik evi belki sayaci sokturdu gitti.

Ekli dosyalar

• 20201115_154952.jpg
    20201115_154952.jpg
    321.3 KB · Görüntüleme: 40
  • 20201115_155015.jpg
    20201115_155015.jpg
    329.2 KB · Görüntüleme: 46
Son düzenleme:
Elektrikli termosifon yerine bağlatabilirsiniz.
Tek yapılması gereken şey hermetik bacası için 10cm çapında bir delik açılması gerekli.
Bu işin maliyeti de fazla değildir sanırım.
Tesisatınız için onay varsa sadece proje parası vermezsiniz. Onay yoksa proje çizdirip onaylatılması gerekiyor. Bu işi de doğalgaz firmaları üstleniyor.
Bu durumda sadece kombi parası ve bağlattırma ücreti vermeniz gerekiyor.
Tahmini olarak belirtirsem kabaca 500TL işçilik verirseniz 800TL ye de kombi alırsanız 1300-1500TL gibi maliyet ile kurtarabilirsiniz.
Tabii ki sayaç bedeli ve abone bağlantı ücretleri hariç.

Termosifonun arkası odamı , balkon mu? Dış cepheye yakın bir yer olması lazım. Eğer dış cepheye yakın değilse , tesisat masrafı da çıkabilir.

Elektrikli termosifon yerine bağlatabilirsiniz.
Tek yapılması gereken şey hermetik bacası için 10cm çapında bir delik açılması gerekli.
Bu işin maliyeti de fazla değildir sanırım.
Tesisatınız için onay varsa sadece proje parası vermezsiniz. Onay yoksa proje çizdirip onaylatılması gerekiyor. Bu işi de doğalgaz firmaları üstleniyor.
Bu durumda sadece kombi parası ve bağlattırma ücreti vermeniz gerekiyor.
Tahmini olarak belirtirsem kabaca 500TL işçilik verirseniz 800TL ye de kombi alırsanız 1300-1500TL gibi maliyet ile kurtarabilirsiniz.
Tabii ki sayaç bedeli ve abone bağlantı ücretleri hariç.
Baca yeri hazir, resimde yukaridaki sag taraftaki yerde baca var. Aspirator oraya bagli, fotografta sag taraftaki kolon gibi yer var. Ben yapiskanli kagitla kapatmistim sohbenin baca cikisini. Bu dogalgaz firmalari bu isi yapiyorsa dogalgaz dagitim sirketi mi tahsis ediyor yoksa ben mi bulup ayarlayacagim ? Yarin basvuru yapmaya gidecegim boruyu falan cekmisler yukarida gordugunuz termosifonun uzerindeki ince boru dogalgaz borusu.

Edit: Attiginiz linkteki urun 2.el revizyon gormus hermetik sohben sifir degil. En ucuzlari 1600-1700 tl maalesef. 2.el almak problem olur mu ? Riskli mi ??? Adam 1 yil garantili falan yazmis n11 deki attiginiz 800 tl lik olan. Yoksa kredi kartindan taksitle sifir alacagim.
Termosifonun arkası odamı , balkon mu? Dış cepheye yakın bir yer olması lazım. Eğer dış cepheye yakın değilse , tesisat masrafı da çıkabilir.
Oda orasi, mutfak. Baca yeri hazir sag ustte kapattim ben orayi yapiskanli kagitla aspirator bagli dikkatli bakilirsa gorulur termosifonun saginda yukarida baca deligi var.

Son düzenleme:
Baca yeri hazir, resimde yukaridaki sag taraftaki yerde baca var. Aspirator oraya bagli, fotografta sag taraftaki kolon gibi yer var. Ben yapiskanli kagitla kapatmistim sohbenin baca cikisini. Bu dogalgaz firmalari bu isi yapiyorsa dogalgaz dagitim sirketi mi tahsis ediyor yoksa ben mi bulup ayarlayacagim ? Yarin basvuru yapmaya gidecegim boruyu falan cekmisler yukarida gordugunuz termosifonun uzerindeki ince boru dogalgaz borusu.

Oda orasi, mutfak. Baca yeri hazir sag ustte kapattim ben orayi yapiskanli kagitla aspirator bagli dikkatli bakilirsa gorulur termosifonun saginda yukarida baca deligi var.
Doğalgaz şirketi buna karışmaz proje için gaz montaj için gaz şirketinin yetkilendirdiği firmalar var,zaten Ankara gaz yetki belge no felan diye yazar (İstanbul'dayım burada İgdaş dağıtım şirketi).

Edit: Attiginiz linkteki urun 2.el revizyon gormus hermetik sohben sifir degil. En ucuzlari 1600-1700 tl maalesef. 2.el almak problem olur mu ? Riskli mi ??? Adam 1 yil garantili falan yazmis n11 deki attiginiz 800 tl lik olan. Yoksa kredi kartindan taksitle sifir alacagim.

Baca olmaz. Doğrudan dışarıya açılmalıdır.
Aspiratör çalıştığı anda termosifonun baca havalandırmasını bozacaktır. Bu sebeple izin verilmez.
Bir diğer husus ise termosifonun bacası bağımsız olmalı ve en kısa yoldan dış ortama irtibatlandırılmalıdır. Kullanılacak her metre boru ve her dirsek haricen emiş gücü ve havalandırma kaybı demektir ki, en ideal olan bir dirsek ve max 1m boru ile dışarı açılabilmelidir.
Linkteki ürünün ikinci el olduğuna dikkat etmemişim. Ancak ikinci el ürünleri önermiyorum. Ancak yaptıracağınız firma özel olarak belgeli garanti verebilirse alabilirsiniz. Bu garanti en az 2 sene olmalıdır.

Ben bazı kriterler belirleyip sunabilirim.
1 Yoğuşmalı modelleri üretilmişse araştırabilirsin. Yoğuşmalı modellerde düşük sıcaklıkta özellikle 40'C gibi banyo suyu sıcaklığında yoğuşma yapabilmelidir.
2 Modülasyon özelliği olmalıdır.
Modülasyon özelliği, su sıcaklığının sağlanabildiği durumlarda gazı azaltabilme özelliğidir. Böylece su sıcaklığı sabit kalarak, banyoda soğuk suyu da açarak ılıştırılma gerekmez ve daha fazla su kullanımını engeller.
Bu iki özellik takribi %5 ila %10 arası doğalgaz tasarrufu ve artı su tasarrufu sağlamaktadır.
Bu iki özelliği sağlayabilen bir şofben 2500-3000TL bile olsa pahalı sayılmaz. Çünkü ileriye yönelik seçenektir.
Marka olarak mümkünse bilindik markalar ve servis hizmetleri iyi olanlar seçilmelidir. Bir tesisat yapan firma şofbene garanti veremez. Şofben garantisi üretici firma sorumluluğundadır.
Sıfır ürünler taksitle alınabilmektedir. Bu tamamen bir cihaz alımı gibidir. Tesisatı yapacak firma genellikle işçiliğini taksitlendirmez. Ancak markalı bir ürünü de tesisatçı firmadan alırsanız tüm maliyeti taksitlere bölebilirsiniz.

Fiyat araştırması yaparken bir ürün ile ilgili broşür buldum.
http://www.daxom.com/urun/ukdax-12ct

http://www.daxom.com/xadmin/docs/img-hermetik-sofben-kullanma-klavuzu-pdoc-631648466766613256.pdf
Broşürde belirtilen hususlar seçiminde yardımcı olacaktır.
Bu markayı tanımadığım için kalite konusunda yorum yapamıyorum.
Ancak veriler tatminkar görülmektedir.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,182
Kullanıcılar
449,953
Son üye
bavenes

Yeni konular

Geri