Eve gelen elektrik kablosu zarar gördü

saliih15

Üye
Müstakil evde elektrik kutusundan gelen kablo yerin altından eve giriyor. Evin girişinde yani şalter kutusundan önce tadilat yaparken hilti geldi ve kablodan kıvılcım çıktı. Evin bazı odalarında elektrik var bazı yerlerde yok. Elektrik trofaze olduğunu biliyorum. Bir usta klamens ile yaparım dedi. Aklımda takılan tekrar hat çekmek gerekir mi yoksa tamir ile düzelir mi?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir elektrikçi bulup,tedarikçiye
elektriği kestirdikten sonra,kaliteli
malzemeler kullanarak tamir ettirnek
gerekir.Mesafe kısa ise,kabloyu yeni-
lemek daha uygun bir çözümdür.
Hat trifaze ise,tamiratın,gelecekte-
ki sorunu ! çok acıtıcı olabilir.

Son düzenleme:
Cevabınız için teşekkür ederim. Prefabrik bir ev şuan kaçak hat üzerinden çekili elektrik ama bahçenin girişinde elektrik panosu var. Ordan kesersek olur mu? Mesafe kısa ama elektrik kablosu su basmanın altından geliyo. Şimdilik yeni hat çekmek yerine tamir olsa bir sorun olur mu?

Merhaba. Kopan bu elektrik yeraltı kablosu çok kısa ise yenisiyle değiştirilmesi yeraltında bir ek yapılmaktansa en sağlıklısı olur. Ek yapılırsa eğer bu ekin bir muhafaza içinde katran dökülüp yalıtılması gerekiyor, çünkü yeraltı suyu veya nemi bu ara bağlantıya zaman içinde zarar verir, toprağa karşı çok iyi izole edilemezse elektrik kaçakları toprağa doğru geçebilir. Şüphesiz en sağlıklı olanı yekpare olan kablodur. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Cevabınız için teşekkür ederim. Prefabrik bir ev şuan kaçak hat üzerinden çekili elektrik ama bahçenin girişinde elektrik panosu var. Ordan kesersek olur mu? Mesafe kısa ama elektrik kablosu su basmanın altından geliyo. Şimdilik yeni hat çekmek yerine tamir olsa bir sorun olur mu?
.. kaçak hat nedir?

.. kaçak hat nedir?
Elektrik dağıtım şirketinin gitmediği yerlere orada yaşayanlar kendileri direk dikip hat çekiyor. Evine bağlarken elektrik sayacı takıyosun ve sayaç işliyor. İlerleyen zamanda elektrik dağıtım şirketi resmi olarak gelince sayaçtan kullanıma göre fatura kesiyo. Yani şuan dağıtıcı ile resmi bir durum yok.
Bir elektrik ustası gidip baktı ama tesisatçı usta kablonun üstüne çimento ile kapattığı için inceleyemedi tam. Evin bazı yerlerinde elektrik olduğu için tam kopmamış galiba bir kabloyu devre dışı bıraksanda eve yeter dedi. Yani birleştirip tamir etmeye gerek yok dedi. Sizlerin önerisi nedir? Yeni hat çekmek çok zahmetli olacak. Tamir etmek ve üstünü ziftle kapatmaya değer mi? Yoksa bir kabloyu devre dışı bırakmak eve yeter mi? (Ev köy evi buzdolabı, şofben, bulaşık makinesi gibi aletler var)
2a8d7176-11b2-4c96-ac9d-99790ac79beb.jpg

Ekli dosyalar

• 9126e11d-66cb-412d-ad73-7142dd2abd3e.jpg
    9126e11d-66cb-412d-ad73-7142dd2abd3e.jpg
    118.9 KB · Görüntüleme: 8
Son düzenleme:
Elektrik dağıtım şirketinin gitmediği yerlere orada yaşayanlar kendileri direk dikip hat çekiyor. Evine bağlarken elektrik sayacı takıyosun ve sayaç işliyor. İlerleyen zamanda elektrik dağıtım şirketi resmi olarak gelince sayaçtan kullanıma göre fatura kesiyo. Yani şuan dağıtıcı ile resmi bir durum yok.
Bir elektrik ustası gidip baktı ama tesisatçı usta kablonun üstüne çimento ile kapattığı için inceleyemedi tam. Evin bazı yerlerinde elektrik olduğu için tam kopmamış galiba bir kabloyu devre dışı bıraksanda eve yeter dedi. Yani birleştirip tamir etmeye gerek yok dedi. Sizlerin önerisi nedir? Yeni hat çekmek çok zahmetli olacak. Tamir etmek ve üstünü ziftle kapatmaya değer mi? Yoksa bir kabloyu devre dışı bırakmak eve yeter mi? (Ev köy evi buzdolabı, şofben, bulaşık makinesi gibi aletler var)
Ekli dosyayı görüntüle 101830
Böyle bir yasal uygulama yok bunun adı kaçak! Çevrenizde elektrik yoksa ona göre müracaat edersiniz ona göre proje çizerler.
Bazen bazı insanlar mı çok kurnaz biz mi çok safız anlamıyorum.

Böyle bir yasal uygulama yok bunun adı kaçak! Çevrenizde elektrik yoksa ona göre müracaat edersiniz ona göre proje çizerler.
Bazen bazı insanlar mı çok kurnaz biz mi çok safız anlamıyorum.
Biz aldığımızda öyleydi zaten. Aynı yerde bir tanıdığımızın yerine resmi elektrik geldi. Aynı şekilde bizim yerede resmi olarak gelince sayaçtaki kullanım mikatarını ödicez. Elektrik sayacı taktırmadan kullananlar kurnaz olabilir.

Biz aldığımızda öyleydi zaten. Aynı yerde bir tanıdığımızın yerine resmi elektrik geldi. Aynı şekilde bizim yerede resmi olarak gelince sayaçtaki kullanım mikatarını ödicez. Elektrik sayacı taktırmadan kullananlar kurnaz olabilir.
Aldığınızda öyle olması bunu yasal yapmıyor. Direk dikip alabiliyorsanız enerjiyi ne gelecek daha? Derhal dağıtım şirketine başvurmanızı öneririm.

Abonelik işlemleri, proje masrafları gibi birçok masraf var bunları yapmadan izinsiz enerji kullananlarda kurnaz oluyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Geri