Evdeki uydu prizleri sorunu

sama

Üye
Yeni taşındığım evde hangi odada uydu var pek çözemedim. Çatıdan 2 yeşil kablo, 2 gri kablo geliyor bu bir. Sonra, salonda uydu prizinde 2 adet yeşil kablo var ama sadece birinde sinyal var ve şu anda onu kullanıyorum diğeri boş, prizin yanına arkasına ittim orada duruyor. Bunun yanında, bir de bir odada daha bir yeşil kablo var oraya uydu prizini bağladım ama tv ile denedim sinyal yok. Şimdi buradaki sistem nedir. Yukarıdan gelen 2 kablonun biri salonda desek diğeri nerde, hadi öteki odada desek niye sinyal yok. Salonda niye 2 adet kablo var. Var ya cidden zor işmiş bunlar. Aslında işi bilene zor değil ama bilmeyince böyle kafa allak bullak oluyor işte. Durumu anlayıp bana yardımcı olabilecek var mı? Resimde daireye gelen kablo buatı görünüyor..

Ekli dosyalar

• IMG20210125155957.jpg
    IMG20210125155957.jpg
    113.9 KB · Görüntüleme: 54
Yeni taşındığım evde hangi odada uydu var pek çözemedim. Çatıdan 2 yeşil kablo, 2 gri kablo geliyor bu bir. Sonra, salonda uydu prizinde 2 adet yeşil kablo var ama sadece birinde sinyal var ve şu anda onu kullanıyorum diğeri boş, prizin yanına arkasına ittim orada duruyor. Bunun yanında, bir de bir odada daha bir yeşil kablo var oraya uydu prizini bağladım ama tv ile denedim sinyal yok. Şimdi buradaki sistem nedir. Yukarıdan gelen 2 kablonun biri salonda desek diğeri nerde, hadi öteki odada desek niye sinyal yok. Salonda niye 2 adet kablo var. Var ya cidden zor işmiş bunlar. Aslında işi bilene zor değil ama bilmeyince böyle kafa allak bullak oluyor işte. Durumu anlayıp bana yardımcı olabilecek var mı? Resimde daireye gelen kablo buatı görünüyor..

Hocam şimdi şöyle diyelim. Taşındığınız yerde merkezi sistem olduğunu varsayıyorum. 2 yeşil 2 beyaz kablo var. Kendi evimden örnek vermem gerekir ise bana da 2 kablo geliyor. Ve odalara paralel bağlı. Aynı anda 2 odadan TV izleyebilirim. Siz kaçıncı kattasınız bilmiyorum aşağı inen kablolarda olabilir. Size gelen kabloların 2'si Uydu kablosu iken diğer 2'si karasal bağlantı kablosu da olabilir. Odalarda da buat olup olmadığını bakın. Sizin ek'lediğiniz fotoğrafa bakarsak direk aşağı devam ediyor gibiler. :)

Ben en üst kattayım. Evet haklısınız benim de sonradan aklıma geldi, aşağıya inen kablolar da olabilir bunlardan biri veya bunlar. Çünkü bu buat evin içinde değil merdiven boşluğunda. Fakat hemen benim dairemin kapısının hemen önünde olunca benim evin zannetme gibi bir yanılgıya düştüm galiba. Evi aradım buat bulamadım ama, portmanto filan yapıldı onun arkasında kalmış olabilir. Başka nasıl çözebiliriz bu hat sorununu. Yani hangi kablo nereye gidiyor, hangisi ne bulamadım. Bir kabloda sarı bir bant var, o da zaten benim şu anda tv ye bağlı olan kullandığım kablo. Mesele diğerleri nerede, nereye gidiyor, nereden geliyor falan filan işte. Biraz uğraştıracak.

ben yapsaydım

kablo rengi önemli degil sonucta RG6U6 KABLO işimi görür.
ee maliyetten de kaçmak lazım uydu bu her daireye 2 3 kabloya ne gerek var 1 kablo yeter
zaten maliyetten kaçmasammazsam da farketmez santrali düşük alırım 14 daire varsa 4\16 yada 8\16 bi satral alırım biter.

ilerde yetmiyo diyen olursada 5000 tl masrafı var derim yaparım missss

analatabildimmi?

Anladım demek istediğinizi. Böyle bir hareket tarzı yaşamış olduğumuz olaylara bakacak da olursak, hiç de şaşırtmaz beni. Malum işin içinde para var, kar var. Nerden kırparsam kar benim için diyen bu adamların ben hepsinin.... Neyse konumuza dönersek benim sorunu nasıl halledebiliriz? 😊

20221220_132004.jpg

Merhabalar evimiz eski, lnb, karasal anten ve radyo prizini kurcaladım ve oraya hic bir kablo gelmiyordu. Ustunde buat da yoktu. Prizin olduğu duvarın hemen arka odasında bu buat var acaba bu kablolar nedir. (Lnb kablomuz normalde dışardan geliyor.). Bunu kurcalama sebebim eve internet bağlatacagiz. Arastirdim eski evlerde normal prize sarkitilmis cat6 kablosu olabilir, veya telefon kablosundan çevirme falan yapılıyormuş. Interneti daire disindan cektirtmemek için prizlere bakiyordum boyle bir kablo varmi diye. Bu buata 2 kablo geliyor biri 5li, diğeri 2li aynı renkten. Nedir acaba degerli forumdaşlar beni aydinlatirsaniz sevinirim.

5'li gözüken kesik 3 ucu olmalı 8'li standart cat5 gibi 2'li de kesik uçla 3'lü standart tek telefon kablosu elektrikçi onu iptal edip cat5 ile girmiş telefonu.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,841
Son üye
nazoyata

Yeni konular

Geri