Evde oto anfi kurulumu

Arkadaşlar elimde xetec 600.1 mono anfisi ve 800 watt jameson subwoofer bulunmakta.
Bunu beslemek için kaç amper adaptör lazım. Şuan elimdeki adaptörle bağlı.
Adaptörü ilk açtığımda herhangi bi sıkıntı yok fakat açık kaldığı sürece seste bozulma yapıyor bi süre sonra bass dan sanki patlakmış gibi sesler geliyor çözüm nedir. Çok sinir bozucu yardımcı olursanız duacınız olurum teşekkürler.

Oto amfileri üzerinde yazan müzik gücüne (max. gücüne) göre değil, sadece gerçek (RMS) gücüne göre, bu üzerinde yazan watt değerini 12'ye böldüğünüzde çıkan amper değeri kadar smps'li, 12 voltluk, 220 volt ac > 12 volt dc adaptörlerini satın almanız lazım. Değer olarak çıkan amper değerininin biraz fazlasını seçmeniz (%20 - %30 fazlası gibi) seste oluşacak bu distorsiyonu, yüksek volümlerde kesin önleyecektir. Kolay gelsin.

Elindeki adaptör kaç volt ,kaç watt?Bağlantın nasıl?Anfi pc ye mi bağlı?

Arkadaşlar elimde xetec 600.1 mono anfisi ve 800 watt jameson subwoofer bulunmakta.
Bunu beslemek için kaç amper adaptör lazım. Şuan elimdeki adaptörle bağlı.
Adaptörü ilk açtığımda herhangi bi sıkıntı yok fakat açık kaldığı sürece seste bozulma yapıyor bi süre sonra bass dan sanki patlakmış gibi sesler geliyor çözüm nedir. Çok sinir bozucu yardımcı olursanız duacınız olurum teşekkürler.
Subwoofer ınız 4 ohm olması gerekiyor yanılıyor olabilirim mumkunse etikette ohm değerine bakın.4 ohm hoparlör ile bahsettiğiniz anfi 350 w Rms güce çıkabilir.Bunun anlamı minimum 12V/30 Amper güç kaynağına ihtiyacınız var Tavsiyem 40A lik bir güç kaynağıdır.Ayrıca elinizdeki model anfinin giriş katında sigorta yoktur bunu bilmiyor olabilirsiniz ama öyle.O yüzden anfinizin besleme devresi üzerine 40Asigorta koymayı unutmayın.

Bende 2 adet 15a power supply var birde 15 a led adaptörü bunları diyotlarla bağladım ama elimde avometre olmadığından ölçemiyorum verdiği amperi. Ve bi süre sonra ses bozuyor diyotlarda ısınma yapıyor. Acaba diyotlarmı yetersiz kalıyor bilgiler için çok teşekkür ederim.
Anfi pc ye bağlı. 5+1 ses kartının subwoofer çıkışına bağlı.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bende 2 adet 15a power supply var birde 15 a led adaptörü bunları diyotlarla bağladım ama elimde avometre olmadığından ölçemiyorum verdiği amperi. Ve bi süre sonra ses bozuyor diyotlarda ısınma yapıyor. Acaba diyotlarmı yetersiz kalıyor bilgiler için çok teşekkür ederim.
15 Amperlik güç kaynağı bu anfi için yetersiz kalır.Yasadigin sorunların nedeni budur.

3 tane 15 amper güç kaynağı var. bunları birleştirmek için ne tarz bi diyot kullanmam gerekiyor

3 tane 15 amper güç kaynağı var. bunları birleştirmek için ne tarz bi diyot kullanmam gerekiyor
Ferdi bey anladigim kadarıyla siz bu kaynakları paralel bağlayıp amfinizi beslemeye çalışıyorsunuz.Oncelikle güç kaynaklarının tamamen özdeş ve çıkış gerilimlerinin aynı olması gerekir aksi takdirde büyük gerilimden küçüğe doğru akim akışı olur ve kaynak diyodu ısınır hatta yanar.bu aksilik oluşmaması adına seri diyotlar ile paralel bağlantı yapiniz.Amfinizi beslemeye yetermi derseniz teorikte yeter gibi gorunsede paralel bağlantı sonrası çıkış gerilimin muhtemelen 0.3 ila 0.5 voltluk bir düşme olacak ve talep güç karşılamak adına çıkış akımı artacak.ben istediğiniz sonucu net olarak alacağınızı düşünmüyorum ama faydasız olacak anlamına gelmez bu.

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,823
Son üye
bulday

Yeni konular

Geri