Evde çözemediğimiz ses?

Bulaşık Makinesi sayıldı mı? Bu cihazlar dur-kalk yaparak çalışıyor, bir de garip garip sesler çıkaran süreçleri var, ben çoğu kez oturduğum yerden fırladığımı bilirim.

Yeni güncelleme, dairelerin şalterini indirdik ve ses kesildi. Hepsini aynı anda indirdik o yüzden hangisinde olduğunu bulamadık ama 24. Daireden aşağıda olan evde çalışan bir şey olduğunu tahmin ediyoruz bu gelişme neticesinde. 24 numaradan (her katta 2 daire var) aşağıda çalışıp sadece bizim daireye yansıyan bu ses ne olabilir alt katımızda ve yan dairemizde ses yok.
Selamlar, baştan sonu güncellemelerinizi okudum. Ayı olayı 2017 yazından beri bende yaşamaktayım. Hatta bunu ilk fark ettiğim zaman Bodrum'daydım. Farklı teoriler üzerinde durdum, sonunda bir kaç kaynağa ulaştım. Şuan Ankara'da ikamet etmekteyim ve burada da yaşıyorum (Bodrum'a kıyasla inanılmaz düşük orada). Şalterleri indirince geçti demeniz beni gerçekten çok şaşırttı çünkü ben elektrik kesintisi olduğu zaman bile duyuyordum.

Demek ki belki de sizinki farklı bir olay. Yeni deneyimler yaşadıysanız paylaşmanızı rica ederim.

Buzdolabı motorunun titreşim yapması ve eğer dolap duvara tam dayalı ise sesin duvar üzerinden iletilmesi neticesinde o sesin vınlama olarak odada duyulması olasıdır ve bu ses her yerde değil de sadece alt oda yada üst odada yada yan odada daha fazla duyuluyor olabilir.

Buzdolabı motorunun titreşim yapması ve eğer dolap duvara tam dayalı ise sesin duvar üzerinden iletilmesi neticesinde o sesin vınlama olarak odada duyulması olasıdır ve bu ses her yerde değil de sadece alt oda yada üst odada yada yan odada daha fazla duyuluyor olabilir.
Haklısınız suçlu buzdolabıymış, olayı bir ay kadar önce çözdük, Dairelerin şalterlerini teker teker indirdik ve 21 numaralı dairedeki şalteri indirince rahatsız edici ses kesildi. Tekrar kaldırdık çalışınca yine indirdik yine kesildi ve net olarak emin olmuş olduk, fakat işin ilginç olan kısmı 21 numaralı daire bizim 5 kat altımız ve çapraz dairemiz. Yine de oradan geldiğinden emin olunca rica edip eve girdik, buzdolabı birkaç aydır bozukmuş, dolabı duvardan çektiler ses kesildi. Yine işin ilginç tarafı dolabın dayandığı duvarla bizim evimizin hiçbir fiziksel bağlantısı yok çünkü mutfak zıt yönde bir cephede ama o dolabın sesini sadece çapraz ve 5 kat üstünde olan biz duyduk, dolabı yaptırdılar sanıyoruz çünkü bir daha o sesi duymadık.

Haklısınız suçlu buzdolabıymış, olayı bir ay kadar önce çözdük, Dairelerin şalterlerini teker teker indirdik ve 21 numaralı dairedeki şalteri indirince rahatsız edici ses kesildi. Tekrar kaldırdık çalışınca yine indirdik yine kesildi ve net olarak emin olmuş olduk, fakat işin ilginç olan kısmı 21 numaralı daire bizim 5 kat altımız ve çapraz dairemiz. Yine de oradan geldiğinden emin olunca rica edip eve girdik, buzdolabı birkaç aydır bozukmuş, dolabı duvardan çektiler ses kesildi. Yine işin ilginç tarafı dolabın dayandığı duvarla bizim evimizin hiçbir fiziksel bağlantısı yok çünkü mutfak zıt yönde bir cephede ama o dolabın sesini sadece çapraz ve 5 kat üstünde olan biz duyduk, dolabı yaptırdılar sanıyoruz çünkü bir daha o sesi duymadık.

olayın senaryosu böyle gerçekleşmiş olabilir;
malum binalarımız kolon ve kirişlerden oluşmaktadır bu kolon ve kirişlerin tamamı binanın başından sonuna birbiriyle bağlantılıdır nedeni ise deprem anında, binanın herhangi bir yerine bir kuvvet geldiğinde bunu eşit bir şekilde binanın tamamına yayarak kuvvetin gücünü düşürmektir bu doğrultuda beton sert ve kırılgan bir malzeme olduğundan esnemesi için içine demir eklenerek esneyen bir malzemeler bütünü elde edilir, bu demirlerde binanın temelinden başlayarak çatı katına kadar tüm kolon, kiriş ve döşemelerde birbirine bağlantılı bir haldedir.
bu kısa bilgiden hareketle aslında herhangi bir dairede olabilecek herhangi bir titreşim tüm binaya beton vasıtasıyla yayılır lakin beton koyu ve yoğun bir malzeme olduğundan titreşim fazla yayılamadan sönümlenir.
sizin olaya gelince muhtemelen buzdolabının titreştiği yerde betonun yüzeyine yakın bulunan bir demir parçası (metaller betona göre titreşimi daha fazla iletir) titreşimi tüm demirlerde yaygın hale getirdi en fazla sizin dairede hissedilmesine gelince de sizin ses duyduğunuz yüzeyde demir beton yüzeye yakındı veya demirin olduğu yerde bir boşluk oluşmuş olabilir buda onun daha fazla titremesine ve uğultu yapmasına yol açmış olabilir

Garip gelecek belki ama 5+1 ses sistemlerinin bas veren bufferı bazen bu seslerin sebebi oluyor,evimde kurulu pek kullanmam hatta hiç kullanmam ,fakat bazen yere konan bu cihazların çevrede alt katta üst katta anlamsız uğultulara seslere binanın yapısıyla da alakalı rahatsızlık verdiğini gördüm.Kolay gelsin.
mikado-md-2012-28-w-2-1-z.jpg

bu MD2012 7/24 açık Maxipkus5 iSpotify ile Metallica çalıyor sıfır şikayet bunun MD3012 'si de notebook'a bağlı o da yakın süre açık...
2021-08-24 23.37.03.jpg
31997.jpg

MD3012.

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri