Evde çözemediğimiz ses?

ZE_dere

Üye
Cümleten hayırlı akşamlar, 15 katlı binanın en üst dairesinde oturmaktayım. oturma odamın içinde bas sesi gibi fakat kesintili olmayan bir uğultu var, oturma odamın karşı komşu ile ortak kullandığım duvarında bir cihaz sesi geliyor buda oda içinde titreşim ve uğultu yapıyor. Asansör sesi değil. Hidrofor sesi değil. Alt katta veya yan dairede böyle bir ses yok. Yan dairede aynı duvarı dinleyince çok hafif ses geliyor fakat bizim evde odaya yayılacak kadar fazla. Zaman zaman kesilip yine başlıyor. Kulağa basınç veren bir ses. Dairelerin enerjisini tek tek ana panodan kestik fakat ses kesilmedi. Evin diğer odalarında yok. Bu sesi bulmak için yardıma ihtiyacımız var. Fikri ve yorumı olanları bekliyorum. Huzur bozan bir ses evde rahat edemez olduk. 30 eylülde taşındık o zamandan beri var bizden önceki ev sahibi de bulamamış.

sesi kaydedip dinletebilirmisin.
Hocam kaydedilecek bir ses değil denedik de çok duyulmuyor. Gelen misafirler bşz söyleyene kadar farketmiyor ama farkeden de oturamıyor. Debisi yüksek bir ses değil uğultu şeklinde ama kulağa basınç yapıyor. Sanki aşağıda arabada bas sonuna kadar açık da bizim eve sadece bas sesi geliyor gibi ama müzik sesi gibi kesintili değil bütün bir ses.

Dış cephede biryerden rüzgar giriyor başka biryerden çıkıyor, bu arada duvardaki strafor vs biseyleri rezonansa sokuyor olabilir

bina kazan dairelimi, oturma odası yanında hava boşluğu olan bir yer var mı elektrik şaftı, tesisat şaftı, havalandırma, baca, veya böyle bir şey
15 kattasın rüzgar fazladır oturma odasının pencerelerinin arasından hava alması imkanı varmı
bina mantolamalımı yeni binamı
bina yapısı kolon - kiriş şeklinde mi yoksa plaka şeklinde mi yapılmış
çatı katına bak oturma odasına denk gelen yerde titreşime neden olacak şeyler varmı
bodrumdan çatıya kadar çıkan cebri havalandırma gibi bir şey varmı

problem titreşim olabilir

Dış cephede biryerden rüzgar giriyor başka biryerden çıkıyor, bu arada duvardaki strafor vs biseyleri rezonansa sokuyor olabilir
Cihaz çalışıyor gibi periyodik bir ses zaman zaman duruyor ve çalıştığında sabit bir ses olarak duyuyoruz sanki kompresör çalışıyor gibi ama uzaktan geliyor. Başka hiçbir dairede yok, yan bitişikte yok bu ses
bina kazan dairelimi, oturma odası yanında hava boşluğu olan bir yer var mı elektrik şaftı, tesisat şaftı, havalandırma, baca, veya böyle bir şey
15 kattasın rüzgar fazladır oturma odasının pencerelerinin arasından hava alması imkanı varmı
bina mantolamalımı yeni binamı
bina yapısı kolon - kiriş şeklinde mi yoksa plaka şeklinde mi yapılmış
çatı katına bak oturma odasına denk gelen yerde titreşime neden olacak şeyler varmı
bodrumdan çatıya kadar çıkan cebri havalandırma gibi bir şey varmı

problem titreşim olabilir
Duvarda hiçbir hava boşluğu yok hepsi evin ters tarafında, pencereden hava alma durumu gibi değil, camı açsak da ses duvarda hâlâ var.bina 4 yıllık ve mantolaması var ve kolon kiriş şekilde yapılmış. Çatıya baktık hiçbir şey yok çatıda aynı yere gelen zemini dinledik ses yok. Bodrumdan yukarı çıkan bu duvarda hiçbir şey yok.:/

sesin geldiği yan daireyi ziyaret ettiniz mi? belki sorun orada biryerdedir

bu konuyla ilgili yaşadığım bir tecrübeyi anlatayım, sanki durum aynı gibi. Eskişehirde oturduğum dairede normal zamanda fark edilmeyen fakat gecenin sessizliğinde düz bir uğultu duyuluyordu, teknik konularla ilgili biri olarak sesin sürekli dönen bir motordan geldiğini tahmin ettim, dairede bu sesi çıkarabilecek bir alet olmadığını biliyordum, bina merkezi kalorifer sistemiyle ısıtılıyordu, sesin kazan dairesindeki sirkülasyon pompasından gelebileceğini tahmin ettim, bundan emin olmak için daire içinden geçen kalorifer tesisat borusunu tornavidayla dinledim ses kalorifer tesisatından geliyordu. Sizin sorun bundan kaynaklanıyor olabilir.
Sayın kesmez'de aynı ihtimalden söz etmiş kendisine katılıyorum, ben sadece yaşadığım ve sizin yaşadığınız soruna benzer problemi nasıl tespit ettiğimi paylaşmak istedim.

Son düzenleme:
bu konuyla ilgili yaşadığım bir tecrübeyi anlatayım, sanki durum aynı gibi. Eskişehirde oturduğum dairede normal zamanda fark edilmeyen fakat gecenin sessizliğinde düz bir uğultu duyuluyordu, teknik konularla ilgili biri olarak sesin sürekli dönen bir motordan geldiğini tahmin ettim, dairede bu sesi çıkarabilecek bir alet olmadığını biliyordum, bina merkezi kalorifer sistemiyle ısıtılıyordu, sesin kazan dairesindeki sirkülasyon pompasından gelebileceğini tahmin ettim, bundan emin olmak için daire içinden geçen kalorifer tesisat borusunu tornavidayla dinledim ses kalorifer tesisatından geliyordu. Sizin sorun bundan kaynaklanıyor olabilir.
Sayın kesmez'de aynı ihtimalden söz etmiş kendisine katılıyorum, ben sadece yaşadığım ve sizin yaşadığınız soruna benzer problemi nasıl tespit ettiğimi paylaşmak istedim.
Haklısınıx her ihtimali değerlendirdik. Taşındığımızda kalorifer sistemi aktif değildi son 10 gündür yanıyor kazan ama biz 2 ay önce taşındık o zaman da vardı bu ses vardı maalesef.
sesin geldiği yan daireyi ziyaret ettiniz mi? belki sorun orada biryerdedir
Yan daire, bir altı bir altımız hepsine baktık, ne onlarda bir ses var ne de o duvarda çalışan cihazları var. Komşuları eve davet ettik sesi dinletmek için, şaşırdılar

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri