Ev otomasyon sistemi role bağlantısı

Arkadaşlar diagramda verdiğim şekilde bağlantıyı yaptım kod sorunsuz çalışıyor yanan ledi görüyorum ama role çalışmıyor sorun nerde neyi yanlış yapıyorum (12 v ile rolenin bacaklarına temas edince bir tanesi çalışıyor)
Acaba tetikleme voltajı mı az geliyor ama bağzı sitelerde 0 v yazmaktaydı ve videolarda harici bir kaynak yanda başka bişi kullanılmamıştı
relay-esp8266-wiring.png
IMG_20230506_052957.jpg

Led yanınca yada sönünce röleden tık sesi duyuyor musunuz?
Sorunumu hızlıca özetliyorum hemen görmüş olduğun modüle ve nodemcu cp2102 geliştirme kartı mevcudumda internette gördüğüm tüm projelerde bu role aynı birebir hemde nodemcu kartına bağlı olan role cevap verirken bende yalnızca rolenin ledini yakıyor ama rolede tık yok roleleri hem kart üzerinde hemde karttan ayırı şekilde denedim rolelerden karta takılı olan 6V ile çalışabiliyoken ayırdığımı 7.5 V ile çalıştırabildim e ama nodemcu kartı max 5V a kadar çıkış verebiliyor bu durumda izlediğim tonla videodaki projeler nasıl oluyoda çalışabiliyorken ben çalıştıramıyorum anlam veremedim açıkçası

1. 5V röle almalısınız (bendeki 5V çiftli röle NodeMCU ile sorunsuz açıp kapatıyor).
2. Bu tür röleler LOW (0) da tetiklenir HIGH (1) ile açılır.

Yanıtınız için çok teşekkür ederim 2 gündür bu la uğraşıyodum alarm ve kapı otomatiği için almıştım roleyi ikiside 12V ile çalışıyor herhangi bir sorun teşkil etmez dimi

Yanıtınız için çok teşekkür ederim 2 gündür bu la uğraşıyodum alarm ve kapı otomatiği için almıştım roleyi ikiside 12V ile çalışıyor herhangi bir sorun teşkil etmez dimi
Kart/modül 4 volt röleler DC12 volt olmalı. Röleler karttan bağımsız olduklarından üzerlerinde yazan daha yüksek voltajlarda da kullanılabilirler. ESP/Arduino türü geliştirme kartlarının PIN'lerinde 5 volt olduğundan (esp-01 de 3.3 volt) modülün 5 volt olması yeterli.

Kırmızı bağlantıyı kaldırın.. röle bobinini ayrı bir 12 volt kaynaktan besleyin. Bunun için röle üzerindeki köprüyü kaldırıp bu noktadan röle bobini beslenmesi gerekir
zannediyorum..
nodeMCU nun V in girişi neden röle kartına bağlanmış anlamadım doğrusu..
relay module diye ararsanız röle kartının şeması internette var.. ona bakıp yapın..
şu andaki bağlantıda nodemcunun pin çıkışı röle bobinini çalıştıramaz zaten..

Kırmızı bağlantıyı kaldırın.. röle bobinini ayrı bir 12 volt kaynaktan besleyin. Bunun için röle üzerindeki köprüyü kaldırıp bu noktadan röle bobini beslenmesi gerekir
zannediyorum..
nodeMCU nun V in girişi neden röle kartına bağlanmış anlamadım doğrusu..
relay module diye ararsanız röle kartının şeması internette var.. ona bakıp yapın..
şu andaki bağlantıda nodemcunun pin çıkışı röle bobinini çalıştıramaz zaten..
Vin girişinin 3v3 pininden farkı nedir bi fikrm yok açıkçası bikaç yerde aynı şemayı görünce uyguladım

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri