Ev İçi Sigorta Kutusunda Hangi Sigortayı Kullanmalıyım

FhmYnz

Üye
IMG_20221030_032840.jpg

Arkadalar Merhaba Oturduğum ev çok eski olduğu için sigortaların bazıları neredeyse yanma derecesine gelmişti. Bende evde bulunan resimdeki sigortaları taktım sigortalardan pek anlamadığım için hepsi aynı sanıyordum ancak en sol ve sağdaki sigorta atmaya başladı. Resimdeki gibi hangi sigortada hangi cihazlar çalıştığını yazdım tabi bunlar sürekli çalışan cihazlar değil ancak buzdolabı ve şofben sürekli açık fön makineside hergün sabah açıyorum 5 dakika sadece. Nem alma cihazı sürekli açık maksimum 180 w kulkanmakta. Bu resimdeki sayaçları değiştirmem gerek hangi sigorta ve kaç amperlik kullanmam gerek arkadaşlar. Kaçak akım rolesi de yok onuda takabikirmiyim birde. Dairede topraklama hattıda yok. Siemens b20 veya b25 yeterli olurmu.

O sigortaları koyan elektrikçinin elektriğin e sinden haberi yok gibi :) c40 sigorta giriş sigortası olarak kulllanılır..6a sigorta ile şofben çalışmaz diye düşünüyorum..zaten güç dağıtımı çok yanlış yapılmış.şofben buzdolabı aynı sigortaya gelmemeliydi..Her neyse ;
Bence 40 a sigortayı giriş sigortası yapın 3 adet yeni 10a.16a.25a sigorta alın..Dairenize gelen fazı 40a üzerinden geçirip aldığınız 3 sigorta girişlerine köprü atın.alt çıkışlarından da evinizdeki prizleri besleyin.tv 2 aydınlatmaya 10 a,çamaşır bulaşığa 16 a şofben 25 a vermeniz yeterli olacaktır..

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Referans alınacak kablo kesiti ( kalınlığı )
Gerçek bakır tse kablo için değerlendirme .
Kablo 1.5 mm2 ise 10 amper
Kablo 2.5 mm ise 16 amper kablo kısa mesafe ise 20 amper
Gibi .

Ürün cihaz amperleri fazla ise kablo değişimi

Sigorta değeri ?
Sigorta tip. B
Sigorta kaliteli.

Arkadaşlar daha iyi yardımları için sigorta kutununuz kabloları gözükür hali ile foto yayınlamanız.

Elektrikci ile işinizi halletmeniz ( çağırmanız ) .

Referans alınacak kablo kesiti ( kalınlığı )
Gerçek bakır tse kablo için değerlendirme .
Kablo 1.5 mm2 ise 10 amper
Kablo 2.5 mm ise 16 amper kablo kısa mesafe ise 20 amper
Gibi .

Ürün cihaz amperleri fazla ise kablo değişimi

Sigorta değeri ?
Sigorta tip. B
Sigorta kaliteli.

Arkadaşlar daha iyi yardımları için sigorta kutununuz kabloları gözükür hali ile foto yayınlamanız.

Elektrikci ile işinizi halletmeniz ( çağırmanız ) .

O sigortaları koyan elektrikçinin elektriğin e sinden haberi yok gibi :) c40 sigorta giriş sigortası olarak kulllanılır..6a sigorta ile şofben çalışmaz diye düşünüyorum..zaten güç dağıtımı çok yanlış yapılmış.şofben buzdolabı aynı sigortaya gelmemeliydi..Her neyse ;
Bence 40 a sigortayı giriş sigortası yapın 3 adet yeni 10a.16a.25a sigorta alın..Dairenize gelen fazı 40a üzerinden geçirip aldığınız 3 sigorta girişlerine köprü atın.alt çıkışlarından da evinizdeki prizleri besleyin.tv 2 aydınlatmaya 10 a,çamaşır bulaşığa 16 a şofben 25 a vermeniz yeterli olacaktır..
Termosifon aslında 1800 w. Buzdolabı ile aynı hat üzerinde sadece fön makinesini kullanınca şarter atıyor. İlk ikisi icin 20 amper termisifon ve buzdolabı bağlı olduğu hatta 25 amper taksam olurmu ? Teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için bu arada.

Kablo kesitine ( incelik kalınlık ) göre sigorta. ?

Bakılınca soldan

1. Sigorta kablosu 2.5 mm2 ise 16 amper B tipi sigorta.
Sadece cihazlardan biri çalışacak.
Aynı anda çalışma olmayacak

2. Sigorta kablosu 1.5mm2 veya 2.5mm2 ise kullanılan cihazlar göre 10 amper B tipi sigorta.

3. Sigorta kablosu 2.5 mm2 ise 16 amper B tipi sigorta.
Sadece cihazlardan biri çalışacak.
Aynı anda çalışma olmayacak

Sigorta kutusu içinin fotosu ?
Sigortada iki üç kablo varsa sigorta fazlastirma .

Elektrikciye danışmanız.
Tesisatdaki kabloların kesitinin önemi .

Son düzenleme:
Buzdolabı ile aynı hat üzerinde sadece fön makinesini kullanınca şarter atıyor. İlk ikisi icin 20 amper termisifon ve buzdolabı bağlı olduğu hatta 25 amper taksam olurmu ?
arkadaş sigortayı büyük takmayacaksın, büyütmeyeceksin. aynı hatta o makineleri kullanmayacaksın. ha benim malımın da önemi yok, canımın da önemi yok dersen kalın kablo döşe (döşemesen de olur) sonra ister 25 amper istersen de 30 amper sigorta tak ki sigorta bir daha atmasın.

arkadaş sigortayı büyük takmayacaksın, büyütmeyeceksin. aynı hatta o makineleri kullanmayacaksın. ha benim malımın da önemi yok, canımın da önemi yok dersen kalın kablo döşe (döşemesen de olur) sonra ister 25 amper istersen de 30 amper sigorta tak ki sigorta bir daha atmasın.
30 yıllık ev komple her cihaza yeni hat çekemem maalesef en olabilir yönünü ve hangi sigortaları kullanabilirim onu öğrenmek istedim. Hangi sigortada hangi cihazların çalıştığını belirttim. Bunda bunu kullan sunu kullan demeniz yeterli. Önceki söktüğüm sigortalar 10 yıldan fazladır takılıydı zaten.

Eski sigorta değerleri ?
1. Sigorta tipi ve amperi
2. Sigorta tipi ve amperi
3. Sigorta tipi ve amperi

Arkadalar Merhaba Oturduğum ev çok eski olduğu için sigortaların bazıları neredeyse yanma derecesine gelmişti.

Kablo kavrulmasinin ( özelliğinin yitirmesi ) durumu ?

30 yıllık ev komple her cihaza yeni hat çekemem maalesef en olabilir yönünü ve hangi sigortaları kullanabilirim onu öğrenmek istedim. Hangi sigortada hangi cihazların çalıştığını belirttim. Bunda bunu kullan sunu kullan demeniz yeterli. Önceki söktüğüm sigortalar 10 yıldan fazladır takılıydı zaten.
evinizin 30-40 yıllık olması önemli değil. önemli olan sağlıklı tesisat. yukarıda arkadaşlarım o sigortaları takan kişinin yorumunu yapmışlar, kullanabileceğiniz sigortaları da, değerleriyle belirtmişler. bunsan sonra sizin yapacağınız elinizden geliyorsa, satın alıp takmak; gelmiyorsa bir elektrikçiye yukarıda öğrendiğiniz bilgiler doğrultusunda yaptırmanız olacaktır. Allah korusun demekle Allah korumaz, kitapta yazar ki, ben sizlere kullanasınız diye akıl verdim. tedbirini önlemini al gerekeni yap. sonrasında bizleri koruyan gözeten işini yapar merak etme.

Forum istatistikleri

Konular
128,165
Kullanıcılar
449,931
Son üye
mecuxell

Yeni konular

Geri