Ev İçi 2x0,75 Uzatma Kablosu Yeterliliği

HOT

Üye
Merhabalar, öncelikle forumda yeniyim sanırım doğru yerde konuyu açtım ancak yanlışsam düzeltin lütfen.

Soruma geçecek olursak evimde en fazla 70 W çekebilecek bir cihazım var ve bunu Online UPSe (Kesintisiz Güç Kaynağı) bağlayacağım. Ancak UPS cihazımdan uzakta o yüzden şuanda cihazımın olduğu yerden UPSe 2x0,75 mm² uzatma kablosu çekilmiş durumda. Uzatma kablosunun uzunluğu yaklaşık 15m. Merak ettiğim şey ise bu uzunlukta 2x0,75 mm2 olan bu kablo cihazım çalışırken UPSten güç çekerken fazla ısınır mı, erir mi?

Forumda çeşitli formüller gördüm anladığım kadarıyla hesaplamaya çalıştım ve kablo akım sınırlarına baktım. Ancak yine de tam bilgim olmadığı için sormanın daha iyi olacağını düşündüm.

Yardım ederseniz sevinirim.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Merhabalar, öncelikle forumda yeniyim sanırım doğru yerde konuyu açtım ancak yanlışsam düzeltin lütfen.

Soruma geçecek olursak evimde en fazla 70 W çekebilecek bir cihazım var ve bunu Online UPSe (Kesintisiz Güç Kaynağı) bağlayacağım. Ancak UPS cihazımdan uzakta o yüzden şuanda cihazımın olduğu yerden UPSe 2x0,75 mm² uzatma kablosu çekilmiş durumda. Uzatma kablosunun uzunluğu yaklaşık 15m. Merak ettiğim şey ise bu uzunlukta 2x0,75 mm2 olan bu kablo cihazım çalışırken UPSten güç çekerken fazla ısınır mı, erir mi?

Forumda çeşitli formüller gördüm anladığım kadarıyla hesaplamaya çalıştım ve kablo akım sınırlarına baktım. Ancak yine de tam bilgim olmadığı için sormanın daha iyi olacağını düşündüm.

Yardım ederseniz sevinirim.

Sadece 70 watt lık cihaz çalıştıracaksanız sıkıntı olmaz

Sadece 70 watt lık cihaz çalıştıracaksanız sıkıntı olmaz
Teşekkürler.

Uzatma kablosu sadece 70 Wattlık cihazın gücünü iletecek evet. UPSe başka cihazlar da bağlanacak ama o kablo üzerinden değil, sanırım sizin bahsettiğiniz uzatma kablosunun sadece o cihazı çalıştırıp çalıştırmayacağı doğru mu?

Ayrıca bunun hesaplamasını yapabileceğim bi yöntem var mıdır sonraki tecrübelerimde bana yardım edebilmesi için?

Evet hesabı sadece o cihaz için yaptım ve 70 watt lık yük için yeterli şuna dikkat edin ups cihazınızın gücünden fazla yüklemeyin sonra yakarsınız ups yi

hesaplama formülü şu şekilde 0,074 x mesafe x güç /% istenen gerilim düşümü = kesit

0,074 x 15 x 0,074 = 0,082/1,5 = 0,054 gerilim düşümü olur kabaca

Çok teşekkür ederim yardımınız için bir sorum daha olacak acaba herhangi bir cihazın bu şekilde uzatma kablosuyla elektrik çektiği zamanlarda kablo üstündeki akımı bulabileceğim bir yöntem, formül var mıdır?

Forum istatistikleri

Konular
128,123
Kullanıcılar
449,830
Son üye
xkullanıcı45

Yeni konular

Geri