Eski Telefon Tesisatından CAT6 kablo geçirmek

zetabyte

Üye
Bu konuda yardım almak için en iyi forum burası diye düşünüp üye oldum. "Elektrikçiyle konuşun" diye cevap yazılmaz inşallah :)

Bu konudaki birkaç başlığı okudum ama benimkisi biraz farklı.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/cat6-kablo-yenileme.137654/

30 yıl önce yapılmış bir tesisat var. Borulardaki telefon kabloları çıkartılıp yerine CAT6 kablolar verilecek ve bu boruların sonlandığı telefon prizleri de RJ45 CAT6 prizleriyle değişecek.

Buattan kabloları çekmeye kalktığımda kablolar gelmedi.

Boşta olan iki boruya elimle kablo sokmaya çalışınca da her iki boruda da 2 metreden daha uzağa gitmedi. Sustasız olmaz deniyor.

Ayrıca bu eski borulara hiç hasar vermeden çıkarmak için, kayganlaştırıcı bir şeyler var mı? Bazı boruların ucuna elle biraz değince hemen kırılıveriyor, gevreklik oluşmuş. Kablo çekerken boru zorlanıyordur illa ki.

Borular 1,5 cm'lik. İçlerinden CAT6 kablo gidecek sadece.

Elektrikçi çağırmadan kendim halletmek istiyorum. Duvarlar kırılmadan veya sıvaüstü yeni tesisat yapılmadan, aynı borulardaki kabloları yenilemek istiyorum sadece.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
susta yada kılavuz olmadan kablo döşemek için çoooook şanslı olmalısınız. hele ki sistem ve yapı eskiyse, hoş yenilerde de durum aynı. bir de borular kırılıyor demişsiniz bu epeyce kötü bir durum. kablo yenilemede biz eski kabloya yenisini bağlar ve öyle çekeriz, kılavuz/susta işlevi görür. pek tavsiye edilmemekle birlikte kayganlaştırıcı olarak vazelinden sıvı sabuna kadar her türlü kayganlaştırıcıyı kullanabilirsiniz..

Bu konuda yardım almak için en iyi forum burası diye düşünüp üye oldum. "Elektrikçiyle konuşun" diye cevap yazılmaz inşallah :)

Bu konudaki birkaç başlığı okudum ama benimkisi biraz farklı.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/cat6-kablo-yenileme.137654/

30 yıl önce yapılmış bir tesisat var. Borulardaki telefon kabloları çıkartılıp yerine CAT6 kablolar verilecek ve bu boruların sonlandığı telefon prizleri de RJ45 CAT6 prizleriyle değişecek.

Buattan kabloları çekmeye kalktığımda kablolar gelmedi.

Boşta olan iki boruya elimle kablo sokmaya çalışınca da her iki boruda da 2 metreden daha uzağa gitmedi. Sustasız olmaz deniyor.

Ayrıca bu eski borulara hiç hasar vermeden çıkarmak için, kayganlaştırıcı bir şeyler var mı? Bazı boruların ucuna elle biraz değince hemen kırılıveriyor, gevreklik oluşmuş. Kablo çekerken boru zorlanıyordur illa ki.

Borular 1,5 cm'lik. İçlerinden CAT6 kablo gidecek sadece.

Elektrikçi çağırmadan kendim halletmek istiyorum. Duvarlar kırılmadan veya sıvaüstü yeni tesisat yapılmadan, aynı borulardaki kabloları yenilemek istiyorum sadece.

Borunun içindeki kablolar tam çıktımı yoksa koptumu ( içinde parça kablo kaldımı ? )
Sustasız olmaz zor
Normal tesisatta bile kullanılıyor .

Borunun içi boş ise ( tel yok )
Diğer elektrik süpürgesi ile vakumlama temizliği ?

Misineye bağlanıp .
Elektrikli süpürge vakumlama ( çekme ) yaptırılıp kılavuz olarak kullanımı .

Kolay Gelsin . Sağlıcakla kalın .

Belki bu taktik işinize yarar .

Son düzenleme:
Cevaplar için teşekkür ederim.

Dediğim gibi, buatlardan eski kabloları çekmeyi denedim, kabloların gelmeye niyeti yoktu. Ben de çok zorlamadım. Borunun içinden çıkarılmış veya boru içinde kopmuş bir kablo yok.

2 katta 2 buat var bu arada. Bu iki buat, vaktinde birbirine bağlanmış.

Üst kat buatına gelen bazı boruların buat içindeki uç kısımları gevremiş, çok çabuk kırılıyorlar. Herhalde sıcaktan olmuş, buat çatıya çok yakın bir köşede.

Alt kattaki buat, esas dağıtım yeri. Alt kat buatına giren boru uçları, sağlam duruyor.

Ama duvarların içindeki borular ne durumda bilemem, 30 yıldır duvar içinde zarar görürler mi ki?

Alt kat buatında içi boş olan 2 boru var, onlara susta kullanmadan yeni kablo sürmeyi denemiştim, kablo 2 metreden öteye gitmemişti. Bu boş boruların hangi odalara gittiğini merak etmiştim.

Borular içinden koaksiyel kablo ve telefon kabloları gidiyor. Bazı borulardan 2 kablo, bazılarından 1 kablo çekilmiş vaktinde.

Benim görüp anlayabildiğim kadarıyla, binaya giren ana telefon kablosu alt kat salondaki prizde başka bir telefon kablosuyla birleştirilmiş, o kablo da buata gidip diğer telefon kablolarıyla birleştirilmiş. Buatta 4-5 kablo birbirlerine bağlanmış vs. Böyle uç uca eklemelerle odalara götürülmüş olan bir paralel telefon hattı var. Aynı şekilde TV sistemi de böyle eklemelerle odalara dağıtılmış.

Kabloları borudan çekmeye çalışırken, bu dediğim eklemelerin birisini yanlışlıkla bozarsam ve kabloların hepsini çekemezsem diye de korktum. Bu telefon kablolarını geri tekrar bağlamayı bilmiyorum. Bütün internet bağlantısı anında gider yani.

Elektrik tesisatı ayrı borularda. Bu telefon borularına şu tür bir şeyler dökmeye çalışsak nasıl olur?

https://www.3m.com.tr/3M/tr_TR/p/c/yaglayicilar/tel-ve-kablo-yaglayicilari/

Bir elektrikçi, eski binada ya duvar kırılarak sıva altı yeni tesisat döşenir ya da sıva üstü tesisat olur dedi. Acaba işçilik ücretini mi yükseltmek istedi? :)

Eski tesisat borularını inşallah kullanabiliriz. Tek derdimiz bu.

Şimdilik yazdığınız tavsiyeleri deneyeceğim. Olmazsa da elektrikçiye keşif, n'apalım artık.

Takviyeli çelik susta alıp biraz uğraştım ama nafile...

Sustanın da aynı mesafelere kadar gidebildiğini gördüm. Şu başlıkları da okudum:

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/telefon-hattı-buatı-tıkalı-yada-susta-gitmiyor.114137/

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/köşelerden-susta-geçmiyor-ne-yapmalı.113811/

Vaktinde bu boruları döşeyen usta, boruların hepsini yerden götürmüş herhalde? Beni böyle düşündüren şey şu: Buattan sustayı sürünce 2 metre sonra duruyor, buatın 2 metre altı da tam parke zemine denk geliyor. Prizlerden susta sürünce 20 cm'den sonra gitmiyor, prizlerin de zeminden yüksekliği 20 cm. Duvardan yere indirilip spiral boru ile dönüş verilmiş, düz boru hattıyla odalara götürülmüş, duvardaki prizlere spiral ile çıkarılmış gibi?

Borular zemine indirilmek yerine direkt duvar içinden götürülseler, susta 2 metrede durmazdı gibime geldi? Buattaki hangi borudan sürersem süreyim, 2 metre sonra duruyor.

2.kat ve 3.kat buat resimlerini ekledim. Gördüğünüz gibi, 2.kat buatında borular aşağıya, 3.katta yukarıya doğru gidiyor. Prizlerde de aynı manzara var. 2.kat buatından çıkan borular 2.kat prizlerine hep alttan girmiş, 3.kat buatından çıkan borular ise 3.kat prizlerine üstten girmiş. Yani boru, 3.katta zeminden yukarı doğru değil, tavandan aşağıya doğru sarkıtılmış gibi? Usta değilim, anca tahmin yürütebilirim. Ne kadar doğru bilmem. Eğer doğruysa, 3.kat buatından çıkan borular tavan arasından mı oda duvarlarına taşınmış, çok ilginç. Vaktinde tesisatın döşenmesine tanık olabilseydim keşke.

Ekli dosyalar

• 2.kat buatı.jpg
    2.kat buatı.jpg
    256.2 KB · Görüntüleme: 55
  • 3.kat buatı.jpg
    3.kat buatı.jpg
    287.6 KB · Görüntüleme: 41

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606