Eski model müzik setine 5+1 in küçük hoparlörünü bağlama sorunu

malidinc

Üye
merhaba herkese ben arçelik marka eski model bi müzik seti aldım aux cıkışını kullanırım diye ve 5+1 ses sisteminin hoparlörlerinden 2 tanesini bağlayarak denedim. müzik dinleyebiliyorum fakat sürekli bir zzzzzzzzzzzzz sesi var altta müziği durdurunca da devam ediyor hep. Sizce bu hoparlörün yetersiz kalmasından kaynaklanıyor olabilir mi yoksa muzik setinde mi bir sorun vardır? ona göre kolon satın alayım diyorum. ilgilenen cevaplayan herkese şimdiden çok teşekkür ederim

Ekli dosyalar

• 20190525_160757.jpg
    20190525_160757.jpg
    262.9 KB · Görüntüleme: 30
Ses girişi yaptığınız kablonun kalitesinden kaynaklanır genelde.Dışarıdan parazit alır.
Kaliteli bir kablo ile deneyebilirsiniz.

pc nin şasesi ile onun şase sorunu var müzik setini topraklaması olmamasından oluyor.

Topraklı fişle ve topraklı prizle bu set çalışıyorsa toprak hattının tam geldiğinden emin olun. Cihaz üzerinde "gnd" vidası olan yeri varsa buradan topraklama yapılarak da bu sıkıntı önlenebilir. Müzik setinin çok yakınında EMI' ya yani elektromanyetik girişime neden olabilecek küçük veya büyük hiçbir cihaz çalışmamalıdır. Hoparlörün yetersiz kalmasından bu durum olamaz, ancak hoparlörün honu (kağıt konisi) çok yüksek volümlerde yırtılabilir, ama sözünü ettiğiniz bu çok ince (ince hışırtılar veya transistörün sabit beyaz gürültüsü tarzındaki) sesler bu nedenle oluşamaz. Örneğin hiçbir şey dinlenmese bile (tuner veya kaset kısmından) volüm sonuna kadar açıkken beyaz gürültüler hoparlörlerden belirgin olarak yine duyulabilir, amfinin mevcut kalitesine göre bu gürültüler değişebilir. Ama tüm bunların topraklamayla veya blendajsız (ekransız) kabloyla iletimiyle, vb. sabit ve değişmeyen gürültülerin bu şartlarda (En son volümlerde) duyulması açısından bakılınca bir ilgisi yoktur.

Blendajlı kablo kullanımı, sadece amfiden önce veya preamfi düzeyinde az kuvvetlenip daha da kuvvetlendirilecek olan ses sinyallerini dış parazitlerden korumak amaçlıdır (Topraklamayla birlikte) Örneğin PC ses kuvvetlendiricili hoparlörlerin kablosu, çok yakında çalışan cihazlarla birlikte olursa kolayca etkileşime girer ve parazit şeklinde hoparlörlerden parazitler kuvvetlenerek duyulabilir. Bunların ara uzatmalı kendi kabloları bu nedenle mutlaka içten blendajlı olmak zorundadır. Bazen de blendajları içten koparak yakındaki cihazlardan yine istenmeyen etkileşimleri alarak parazit yapabilirler. Ama bir müzik setinin kendi içindeki kabloları zaten giriş kısmından mutlaka blendajlıdır, çıkış kısmında ise hoparlörlere giden kablolarda bir blendaja gerek kalmaz. Topraklama eksikliğinde hen balans denilen müziği eşit bölümlemelerde, hem de istenmeyen hışırtılar, parazitlerin olabilmesi açıısından büyük sıkıntılar olabiliir. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Topraklı fişle ve topraklı prizle bu set çalışıyorsa toprak hattının tam geldiğinden emin olun. Cihaz üzerinde "GND" vidası olan yeri varsa buradan topraklama yapılarak da bu sıkıntı önlenebilir. Müzik setinin çok yakınında EMI' ya yani elektromanyetik girişime neden olabilecek küçük veya büyük hiçbir cihaz çalışmamalıdır. Hoparlörün yetersiz kalmasından bu durum olamaz, ancak hoparlörün honu (kağıt konisi) çok yüksek volümlerde yırtılabilir, ama sözünü ettiğiniz bu çok ince (ince hışırtılar veya transistörün sabit beyaz gürültüsü tarzındaki) sesler bu nedenle oluşamaz. Örneğin hiçbir şey dinlenmese bile (tuner veya kaset kısmından) volüm sonuna kadar açıkken beyaz gürültüler hoparlörlerden belirgin olarak yine duyulabilir, amfinin mevcut kalitesine göre bu gürültüler değişebilir. Ama tüm bunların topraklamayla veya blendajsız (ekransız) kabloyla iletimiyle, vb. sabit ve değişmeyen gürültülerin bu şartlarda (En son volümlerde) duyulması açısından bakılınca bir ilgisi yoktur.

Blendajlı kablo kullanımı, sadece amfiden önce veya preamfi düzeyinde az kuvvetlenip daha da kuvvetlendirilecek olan ses sinyallerini dış parazitlerden korumak amaçlıdır (Topraklamayla birlikte) Örneğin PC ses kuvvetlendiricili hoparlörlerin kablosu, çok yakında çalışan cihazlarla birlikte olursa kolayca etkileşime girer ve parazit şeklinde hoparlörlerden parazitler kuvvetlenerek duyulabilir. Bunların ara uzatmalı kendi kabloları bu nedenle mutlaka içten blendajlı olmak zorundadır. Bazen de blendajları içten koparak yakındaki cihazlardan yine istenmeyen etkileşimleri alarak parazit yapabilirler. Ama bir müzik setinin kendi içindeki kabloları zaten giriş kısmından mutlaka blendajlıdır, çıkış kısmında ise hoparlörlere giden kablolarda bir blendaja gerek kalmaz. Topraklama eksikliğinde hen balans denilen müziği eşit bölümlemelerde, hem de istenmeyen hışırtılar, parazitlerin olabilmesi açıısından büyük sıkıntılar olabiliir. Kolay gelsin.
Çok teşekkür ederim hepinize değerli yorumlarınız için akşam atölye ye gittiğimde bakacağım topraklama kısmına
Bu gnd den prizin topraklama kısmına tel deydirdim ama hiç bi değişiklik olmadı bi yerde yanlışlık mı yapıyorum acaba?

Ekli dosyalar

• 1560193331341-1318792375.jpg
    1560193331341-1318792375.jpg
    250.5 KB · Görüntüleme: 18
Son düzenleme:
Çok teşekkür ederim hepinize değerli yorumlarınız için akşam atölye ye gittiğimde bakacağım topraklama kısmına
Bu gnd den prizin topraklama kısmına tel deydirdim ama hiç bi değişiklik olmadı bi yerde yanlışlık mı yapıyorum acaba?
değdirmen yetmez vidanın metaline sıkıca sarılacak... teli saracaksın... prizdede aynısı olacak...

değdirmen yetmez vidanın metaline sıkıca sarılacak... teli saracaksın... prizdede aynısı olacak...
Valla 2 mm bakır telle bağladım yine en ufak bi değişiklik olmadı .sonra prizi söktüm ve baktım ki topraklaması yapılmamış 2 kablo var sadece. simdi ana şaltere bakacağım

Eski bir bina olduğu için topraklama yokmuş alternatif olarak kalorifere bağlayanlar varmış ama binada kalorifer de yok malesef :(

pencereden yamur oluğnun altına topraklama kazığı çak bodrum katı var mı? elektrikçi haleder.

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri