Eski Kumandalı Oyuncağa Li-Ion Pil ve Şarj

sinetra

Üye
Arkadaşlar, benim oğlanın eski bir uzaktan kumandalı kamyonu var. 8 adet AA pille çalışıyor. Pil sorunun canıma tak dedi. Bende düşündüm de elimde 1800 ma'lik akıllı telefon pilleri vardı. bunları kullanmak istiyorum. Kamyon toplamda 12v ile çalışıyor. Nasıl bir kombinasyonla bu pilleri kullanabilirim. Ayrıca birde pilleri çıkarmadan şarj işini nasıl halledebilirim. Yardımlarınızı bekliyorum.

Merhaba,
Li-ion pillerin( Hücrelerin) akım deşarj kapasiteleri sizin yapmak istediğiniz uygulama için maalesef uygun değil. Ayrıca şarj algoritmaları da diğer pilleden oldukça farklı ve dikkat edilmemesi durumunda tehlikeli olabiliyorlar. Benim size tavsiyem 8 adet Ni-Cd veya 8 adet Ni-MH şarjlı pil kullanmanız. Ni-Cd piller yönetmelik gereği yavaş yavaş pazardan kayboluyor. Bu sebeple Ni-MH kullanmanız hem kapasite hem de bulunabilirlik açısından daha kolay olacaktır. Pazarda bulabileceğiniz AA boyutunda Ni-Cd pil kapasiteleri 1000mAh , Ni-MH piller ise 2500-2700mAh civarındadır. Benim tavsiyem Ni-MH...
Kolay gelsin

4 adet seri bağlayarak kullanabilirsiniz. Şarz için dışarı soket çıkarırsınız. Akım sınırlamalı 16.8 voltluk bir adaptör ile de şarj edersiniz. Pilleriniz eşdeğer değil ise şarz ve deşarzda sorun yaşarsınız. 12 yerine 14.4 volt olması aracın performansını arttırır ama dişli ömrünü kısaltır. Başka soracağınız olursa alıntı yapın daha çabuk cevap verebilirim.

li on piller sayın oğuz beyın dedığı gıbı yanlış anlaşilma olmasın lion pillerı şarj etmek problemlı dır ayrıca çikişi kısıtlıdır kısa devre koruma var birçoğunda motoru devreye aldığında pilin içindekı koruma devreye gırer akımı keser şarj ederkende genelde 3.7 volt çikişlidir aynı voltajlada şarj edılebılır

Maksimum şarz gerilimi hücre başına 4,2 volttur daha düşük voltajlarda tam dolduramazsınız. Genelde kısa devre koruması olmaz laptop bataryalarında sigorta olur. Akım sınırlaması olan 4,2 voltluk şarz cihazları ile sorunsuz doldurabilirsiniz. Akım sınırı kullanacağınız hücreye uygun olması yeterlidir.

li on piller sayın oğuz beyın dedığı gıbı yanlış anlaşilma olmasın lion pillerı şarj etmek problemlı dır ayrıca çikişi kısıtlıdır kısa devre koruma var birçoğunda motoru devreye aldığında pilin içindekı koruma devreye gırer akımı keser şarj ederkende genelde 3.7 volt çikişlidir aynı voltajlada şarj edılebılır
Süleyman Ustam, 3.8v pil çıkmış=??? çin menşeili LG G3 3800 mAh
388a06.png

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,193
Kullanıcılar
449,969
Son üye
kdrtkn

Yeni konular

Geri