Eplanda kontağın adını plc IO'suna otomatik atama

Merhabalar, Eplan'da QM1 Motor şalterinin kapalı yardımcı kontağının adını PLC'nin inputuna otomatik olarak nasıl yazdırabilirim? Yardım edebilirseniz çok sevinirim. Birkaç şey denedim fakat yapamadım.

İyi çalışmalar.

Screenshot_1.png

Merhaba,

PLC inputuna yazdırmaktan kastınız nedir, biraz daha açıklayabilir misiniz. (QM1 in 1 kısmı ile inputu I1 mi yapsın... gibi mi?)
Bildiğim kadarıyla yapmak istediğiniz işlem mümkün değil. Birden çok kontağı seri veya paralel bağlayıp PLC input bağlantısına girildiği de oluyor. Bu durumda hangi kontağın isminin o inputa geleceği gibi sorular ortaya çıkıyor.
Bu işlemin tam tersi mümkün. PLC input/output adresleri sensörlere, bobinlere, kelmenslere ve fişlere aktarılabiliyor. Yani röleye K1 dediyseniz eğer bağlı olduğu DO adresi Q3.5 ise rölenin cihaz etiketi otomatik K3.5 yapılabiliyor.

Bir de hangi standarta dayanarak MKŞ nin adını QM olarak belirlediniz. IEC 81346-2 standartına uyuyorsanız eğer "QM: Switching of flow of flowable substances in closed enclosures" olarak belirtiliyor.

İyi çalışmalar.

Merhaba,

PLC inputuna yazdırmaktan kastınız nedir, biraz daha açıklayabilir misiniz. (QM1 in 1 kısmı ile inputu I1 mi yapsın... gibi mi?)
Bildiğim kadarıyla yapmak istediğiniz işlem mümkün değil. Birden çok kontağı seri veya paralel bağlayıp PLC input bağlantısına girildiği de oluyor. Bu durumda hangi kontağın isminin o inputa geleceği gibi sorular ortaya çıkıyor.
Bu işlemin tam tersi mümkün. PLC input/output adresleri sensörlere, bobinlere, kelmenslere ve fişlere aktarılabiliyor. Yani röleye K1 dediyseniz eğer bağlı olduğu DO adresi Q3.5 ise rölenin cihaz etiketi otomatik K3.5 yapılabiliyor.

Bir de hangi standarta dayanarak MKŞ nin adını QM olarak belirlediniz. IEC 81346-2 standartına uyuyorsanız eğer "QM: Switching of flow of flowable substances in closed enclosures" olarak belirtiliyor.

İyi çalışmalar.
Merhaba, QM'nin adını(Test Motor) PLC input ismi yapmak istiyorum. Yani inputun fonksiyon metni otomatik olarak Test Motor olacak. Ve oraya QM1 değil de QM2 bağlarsam bu sefer de otomatik olarak QM2'nin adını(fonksiyon metnini) almasını istiyorum.

Merhaba,

İstediğiniz işlemi "Blok özelliği: Format (fonksiyon metni, otomatik)" ile yapabileceğinizi düşünüyorum. Bu özellik yanlış hatırlamıyorsam 2.8 sürümü ile birlikte geldi. Daha önceki sürümlerde bulamayabilirsiniz.

Uygulanması: PLC bağlantı noktasına sağ tıklayıp özelliklerini açın. "PLC bağlantı noktası" sekmesinde iken pencerenin altındaki kısma "Blok özelliği: Format (fonksiyon metni, otomatik)" özelliğini ekleyin.
Eklediğiniz özelliğin içine "[20211,1,1<20201<20120,0,0,0,0,0,0,0,0,tr_TR,0,0,0,0,0,0,0>>]" yazısını kopyalamayı deneyebilir misiniz.

Bu arada faydalı bir talepte bulunduğunuzu düşündüğüm için ayrıntılı olarak yazdım.

İyi çalışmalar.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,872
Kullanıcılar
449,466
Son üye
Only Black

Yeni konular

Geri